Adıyaman

Yerel Haber
04 Haziran 2014 - 19:32

KOÇALİ BARAJI VE HES İLE İLGİLİ GENİŞLETİLMİŞ BİLGİLENDİRME TOPLANTISI YAPILDI.

IHA

Adıyaman’ın ekonomik ve tarımsal kalkınması bakımından büyük önem arz eden Koçalı Barajı yapımı ile ilgili ön çalınmaları kapsayan toplantı, Adıyaman Valisi Mahmut Demirtaş Başkanlığında yapıldı.
Toplantıya, ilgili Vali Yardımcıları Yunus Emre Altıner ve Levent Öztin, kurum müdürleri ve muhtarlar katıldı.
Toplantıda, Vali Mahmut Demirtaş; “ Koçali Barajı Adıyaman ilimiz açısından çok büyük önem taşımakta ve özellikle de ekonomik ve sulu tarım açısından büyük faydalar sağlayacaktır. Bu sebeple, baraj yapımından biran önce yapılması gereken işleri sağlıklı ve çok hızlı bir şekilde tamamlamamız gerekiyor. Varsa sorunları hızlı bir şekilde çözüme kavuşturmamız lazım. Burada hepimize büyük görevler düşüyor. Bu bakımdan başta kamu kurumlarımız ve diğer ilgili meslek kuruluşları ile köy muhtarları, üzerlerine düşen görevi eksiksiz yapmaları gerekmektedir. DSİ 20.Bölge Müdürlüğünce hazırlanan Planlama Raporuna göre; Koçali Barajı ve HES Projesi ile ilimiz doğusunda Kâhta ilçesine kadar olan ve güneyde Atatürk Barajı rezervuarı ile sınırlanan 17 bin 761 tarım alanı sulanacak, 38,7 MW kurulu güç ile 107 GWh enerji üretilecek ve Adıyaman şehrimize 31,5 hm3/yıl (1,0 m3/s) içme suyu sağlanacaktır. Proje sahası, Fırat havzasında olup, Adıyaman ili Merkez İlçesi, Çatalağaç Köyü sınırları içerisinde bulunmaktadır. Koçali Barajı bilindiği üzere, Adıyaman ilinin kuzeydoğusunda yer almakta olup, Adıyaman şehir merkezine 45 km. uzaklıktadır. Koçali projesinin ana depolama ünitesini Terasa Çayı üzerinde yapımı planlanan Koçali Barajı oluşturmaktadır. Projeye su temini için, Terasa Çayı'nın ana kolu durumunda bulunan Bulam Çayı üzerine bir bend oluşturularak memba etkili Bulam Çayı akımları Bulam Tüneli ile Koçali Baraj rezervuarına derive edilecektir. Koçali Barajı aks yerinde düzenlenen Bulam ve Terasa Çayı akımları ise Koçali Tüneli ile sulama alanına aktarılacaktır. Bu arada Koçali Tüneli mansabında Koçali Barajı rezervuarının değişken seviyeleri ile Koçali Tüneli kuyruk suyu çıkışı arasındaki kot farkı esas olmak üzere, sulama ve içme suyuna verilecek akımların enerjisi Koçali HES-1 ile alınarak isale hattına mansaplanacaktır. Koçali HES-1 ünitesinin kurulu gücü 10,9 MW yıllık ortalama enerji üretimi ise 26,4 GWh'dır. Koçali HES-1'den alınan sulama ve içmesuyuna verilecek akımlar, kanal-tünel sistemi (Ormaniçi Tüneli, Kuyucak Tüneli) ile Koçali HES kapsamındaki yükleme havuzuna getirilecektir. Yükleme havuzu kotu ile sulama şebekesi başlangıcı arasındaki kot farkından Koçali HES-2 tesisi ile 27,8 MW Kurulu gücünde, yılda ortalama 80,6 GWh enerji üretilecektir” dedi.

AdıyamanYerel Seçim Sonuçları

Adıyaman Hava Durumu

3°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.