Kayseri

Yerel Haber
07 Ağustos 2014 - 15:49

KOCASİNAN BELEDİYESİ'NİN YENİ LOGOSU SELÇUKLU YILDIZI OLDU

IHA

Kayseri Kocasinan Belediyesi’nin logosu değiştirilerek Selçulu yıldızının stilize edilmiş hali olarak değiştirildi.
Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik, düzenlediği basın toplantısında doğruluk, merhamet, sadakat, şefkat ve cömertlik kavramlarını içeren Selçuklu yıldızı olarak belediyenin logosunu değiştirdiklerini söyledi. Belediye Meclis Salonu’nda konuşan Başkan Çelik, her kentin kurumsal bir kimliği olmalı söylemiyle yola çıktıklarını belirterek, “Her kentin mutlaka kurumsal bir kimliği olmalı diye sık sık söyledik. Hep söyledim, Londra’daki telefon kulübelerini kartpostallarda gördüğümüz zaman ‘Burası Londra’ diyebiliyoruz. Dolayısıyla şehirlerin de böyle kurumsal kimlikleri olmalı. Kaldırım taşından aydınlatma direğine, rögar kapağından oturma bankına kadar o kentin tüm kimliğini bünyesinde yansıtan bir çalışma olmalı. Bizim de bir kurumsal kimliğimiz olmalı. Biz yola çıkarken böyle çıktık ve çalışmalara başladık. Epeyce bir grafiker arkadaşımız çalıştı. Bizim Kocasinan Belediyesi olarak öne çıkarmamız gereken iki farklı tarafımız var. Bir geleneksel tarafımız bir de yerel tarafımız. Bu anlamda hem evrensel özellikleri bir arada tutan bir kavram olmalı bizim logomuzda aynı zamanda modern ve geleneksel tarafımız olmalıydı. Bu değerlerimizi logomuza, amblemimize yansımasını çalışan arkadaşlarımıza söyledik. Ana değerlerimiz bunlar. Harflerin birleşmesiyle, renklerin birleşmesiyle oluşan logolar vardı, farklı şekiller vardı. Ortak nokta olarak Selçuklu medeniyetinde karar kıldık" diye konuştu.
Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik, “Bir çifte minaremiz yok ya da Konya’daki gibi bir Mevlana Türbemiz yok. Araştırıp geldiğimiz ortak nokta Selçuklu medeniyeti oldu. Biliyorsunuz Selçuklu’nun eserlerini kentimizde görmemiz mümkün. Burada da arkadaşlarımızın özellikle tavsiye ettiği Selçuklu motiflerinden dünya çapında meşhur Selçuklu yıldızı. Biz bir anlamda kentimizi ve Kocasinanımızı yansıtacak değer olarak Selçuklu yıldızına kendimizi yasladık tabiri caizse. Dolayısıyla biz kendimize logo olarak Selçuklu yıldızını seçtik. Araştırırken onu da gördük ki, Selçuklu yıldızının 8 ve 10 köşelisi ile ilgili bir takım rivayetler var. Her köşesinin farklı bir anlam ifade ettiğini gördük. Neler bunlar? Doğruluk, merhamet, sadakat, şevkat ve cömertlik. Bu kavramlar bizim Kocasinan Belediyesi’nin de değerlerini yansıttığını gördüğümüz için o zaman dedik ki ‘Bizim logomuz Selçuklu yıldızının stilize edilmiş hali olarak bu olsun’ şeklinde konuştu.
Kocasinan Belediye Başkanı Mustafa Çelik, konuşmasının ardından salonda bulunanların sorularını cevaplandırdı.

KayseriYerel Seçim Sonuçları

Kayseri Hava Durumu

16°CŞİMDİSALI
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.