02.07.2008 09:36 | Son Güncelleme:

Muhtar Kent Coca Cola'nın CEO koltuğuna oturdu

Muhtar Kent’in dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olarak gösterilen Coca-Cola’da CEO görevini devralarak en üst düzey yönetici konumuna geldiği resmen açıklandı. Görev devri nedeniyle Yönetim Kurulu tarafından yapılan açıklamada, “Muhtar Kent’in Coca-Cola Şirketi’ni daha da ileri başarılara taşımasının beklendiğiö vurgulandı.
Önceki CEO Neville Isdell’e gösterdiği üstün liderlik için teşekkür eden Muhtar Kent’in , “Yönetim Kurulumuzun şahsıma gösterdiği güvene müteşekkirim. Şirketimizi önümüzdeki yıllarda daha ileri noktalara taşımak yolundaki beklentileri gerçekleştirebilmem konusunda bana gösterilen bu güvenden büyük onur duyuyorumö şeklinde konuştuğu bildirildi.
Konuyla ilgili olarak Coca Cola’dan yapılan açıklamada, Muhtar Kent’in Coca-Cola Şirketinde CEO ve Başkanlık görevlerini üstlenirken, 65 yaşındaki eski CEO Neville Isdell de Nisan 2009 tarihindeki genel kurul toplantısına kadar yönetim kurulu başkanlığı görevine devam edeceği kaydedildi.

1978’DE KATILDI, 2008’DE CEO OLDU

Verilen bilgiye göre, The Coca-Cola Company bünyesine 1978 yılında Atlanta’da katılan Muhtar Kent, Atlanta, İtalya ve Hollanda’daki değişik Satış ve Pazarlama görevlerinden sonra, 1985 yılında şirketin Türkiye ve Orta Asya Genel Müdürü olarak atandı. 1989-1995 yılları arasında ise, The Coca-Cola Company’nin 23 ülkedeki faaliyetlerini yönetmek üzere Doğu ve Orta Avrupa Bölümü Başkanı unvanını aldı.1995-1998 yılları arasında Coca-Cola sisteminin önde gelen şişeleyici ortaklarından Amatil Avrupa’nın Murahhas Azası olarak görev yapan Muhtar Kent, 1999-2005 yılları arasında, Türkiye’de Coca-Cola İçecek’in en büyük hissedarı Efes İçecek Grubu’nun Başkan ve Murahhas Azalığını yürüttü.
Açıklamada, The Coca-Cola Company’ye 2005 yılı Mayıs ayında Kuzey Asya, Avrasya ve Orta Doğu Bölgeleri Grup Başkanı olarak geri dönen Muhtar Kent’in , 2006 Ocak ayında şirketin Kuzey Amerika dışındaki tüm ülkelerdeki faaliyetlerini yönetmek üzere Coca-Cola International Başkanı olarak atandığı, 2006 sonunda İcra Başkanlığı (COO) görevine getirildiği ve 1 Temmuz 2008 itibariyle Coca-Cola şirketinin en üst düzey yöneticilik görevini üstlenmiş olduğu belirtildi.
İngiltere’deki Hull Üniversitesi İktisat Bölümü mezunu olan Muhtar Kent, İdari Bilimler dalındaki yüksek lisans diplomasını ise London City Üniversitesi’nden aldı. Defne Kent’le evli olan Muhtar Kent’in, Selin ve Cem adlı iki çocuğu bulunuyor.

COCA-COLA HERGÜN 200 ÜLKEDE 1.5 MİLYAR BARDAK ALKOLSÜZ İÇECEK ÜRETİYOR

Açıklamada Coca-Cola’nın, dünyanın en büyük alkolsüz içecek şirketi olduğu hatırlatılarak şu bilgilere yer verildi; "Bugün dünyanın en tanınmış markası konumunda olan Coca-Cola’nın yanı sıra, Cola-Cola light, Fanta, Sprite, Coca-Cola Zero, Vitamin Water, Powerade, Minute Maid ve Georgia Coffee de, her birinin marka değeri 1 milyar doları aşan 12 marka dahil olmak üzere, 450’den fazla içecek çeşidini pazarlamaktadır. Gazlı içecekler, meyve suları ve meyveli içecekler, hazır içimlik çay ve kahve kategorilerinde lider olan Coca-Cola şirketi, 200’den fazla ülkede her gün yaklasık 1.5 milyar bardak alkolsüz içeceği tüketicilerle buluşturmaktadır.

Coca Cola'nın formülü bir Türk'e emanet

Almanya’nın önde gelen gazetelerinden "Die Welt", dünyanın en büyük içecek şirketi olan Coca-Cola’nın dün resmen yönetim kurulu başkanlığına getirilen Türk ve Amerikan vatandaşı olan Muhtar Kent’i, açık sözlü ve çok çalışkan bir insan olarak tanıttı. "Coca Cola reçetesinin koruyucusu şimdi bir Türk" başlığıyla yayınlanan yazıda, Kent’in New York’da bir Türk diplomatın oğlu olarak dünyaya geldiği, Tayland, Hindistan, İran gibi ülkelerde yetiştiği, özel okullara gittiği, İngiltere’de eğitim gördüğü yer aldı. Kent’in, kariyerine 1978 yılında ABD’nin Atlanta kentindeki Coca Cola
şirketinde başladığı, ancak zamanının çoğunu Türkiye, Orta Asya ve Doğu Avrupa ülkelerinde geçirdiği, bir dönem Türkiye’deki Efes bira fabrikasında çalıştığı, ancak 2005 yılında yeniden Coca Cola şirketine döndüğü hatırlatıldı.
Yazıda, Kent’in açık sözlü, çok çalışkan ve "saldırgan bir pazarlama stiline" sahip olduğu görüşüne yer verilerek, Citigroup analisti Bonnie Herzog’un, Kent ile ilgili olarak, "Muhtar Kent bir kovboy. Coca Cola’nın ihtiyacı olan şey de şimdi bu" şeklinde konuştuğu kaydedildi. Kent’in, şirketin eski yöneticisi Neville Isdell ile birlikte Cola
Zero’yu piyasaya sürdüğü hatırlatılan yazıda, "Beverage Digest" adlı ekonomi dergisinin, Kent’in önünde iki zorlu görevin bulunduğu, bunlardan birisinin şirketi ABD’deki kötü ekonomik dönemden geçirmek, bunun yanı sıra özellikle Kuzey Amerika’da asitsiz yeni ürünler sunarak markanın geleceğini güvence altına almak olduğu şeklinde görüş ifade ettiği belirtildi.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0