Kişisel BakımRSS
30.01.2012 - 13:40 | Son Güncelleme: 30.01.2012-13:54

Kollardaki tansiyon farkına dikkat!

Yapılan bir araştırma, tansiyonun her iki koldan da ölçülmesi gerektiğini vurguluyor. Çünkü iki kolda ölçülen tansiyon değerleri arasındaki fark, bazı sağlık sorunlarının belirtileri arasında yer alıyor.

Sitene Ekle
Kollardaki tansiyon farkına dikkat!

The Lancet’ta yayınlanan bir araştırmaya göre; iki kolda ölçülen tansiyon değerleri arasındaki büyük farklılık vasküler hastalıklar ve ölüm riskini arttırıyor.

Tıbbi uygulamalarda tansiyonun her iki koldan da ölçülmesi gerektiği belirtilirken, pratikte genellikle bu kurala uyulmuyor.

Daha yüksek kan basıncına sahip kol, kişiler arasında farklılık gösterebiliyor. Ancak asıl önemli olan kişinin iki kolu arasındaki farktır.

Exeter Üniversitesi’nden Dr. Christopher Clark ve ekibi, konuyla ilgili 28 tıbbi kaydı inceledi.Kayıtlardaki kişilerin çoğunda yüksek risk ve 1/3’ünde normal risk ile karşılaşıldı.Araştırma sonucunda iki kol arasındaki kan basıncı farkının 10 mm Hg olması halinde bu kişilerde asemptomatik periferal vasküler rahatsızlığı riskinin yüksek olduğu kaydedildi.

Periferal vasküler hastalığı, bacak ve kollara giden arterlerin daralmasına yol açıyor. Genellikle belirti göstermeyen bu hastalık bacak ve kolların kan ile beslenmesine engel teşkil ediyor.
 


Uzmanından güzellik ve makyaj önerileri için tıklayın!

Etiketler:
Yorum Yazın
Gönder
Başka bir canlının mutsuzluğuna duyulan üzüntü, merhamet anlamına gelen kelime hangisidir?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX