Dünya
21.04.2017 - 19:44 | Son Güncelleme: 21.04.2017-19:45

Kolombiya'da nehir taşkını: 2 ölü

Ülkedeki aşırı yağışların  neden olduğu toprak kayması, nehir taşkını ve çamur seli gibi felaketlerde son 3  günde ölenlerin sayısı 19'a yükseldi

Sitene Ekle

Kolombiya’nın Bagado kentinde, aşırı yağışların neden  olduğu nehir taşkınında 2 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. 

Yerel basındaki haberlere göre, ülkenin batısındaki yönetim bölgesi  Choco’ya bağlı Bagado kentinde gece boyu süren aşırı yağışlar Andaguado nehrinin  taşmasına neden oldu. Bazı bölgeleri çamur altında kalan Pasifik bölgesindeki  şehirde 2 kişi hayatını kaybederken 3 kişi yaralandı.

Manizales kentinde 19 Nisan’da meydana gelen toprak kaymasında da 17  kişi hayatını kaybetmişti. Bölgede halen etkili olan yağışlar dolayısıyla  kaybolduğu bildiren 9 kişinin aranmasına da ara verildiği duyurulmuştu.

Kolombiya'daki aşırı yağışların neden olduğu toprak kayması, nehir  taşkını ve çamur seli gibi felaketlerde son 3 günde ölenlerin sayısı 19'a  yükselmiş oldu.

Ülkenin güneyindeki yönetim bölgesi Putumayo’nun başkenti Mocoa’da 31  Mart gecesi aniden bastıran yağmurların neden olduğu felakette ise 323 kişi  yaşamını yitirmişti.

Halen enkaz kaldırma çalışmalarının devam ettiği kentte, evlerini  kaybeden afetzedeler ise ülkenin farklı bölgelerinde hazırlanan evlere  yerleştiriliyor.

Öte yandan, Hidroloji, Meteoroloji ve Çevre Çalışmaları Enstitüsü  (IDEAM) yetkilileri de ilk yağmur sezonunun sert geçtiğini ve ülkenin bazı  yerlerinde alarm durumunda olduklarını ifade etti.

Bu kadar şiddetli yağışların en son 2010-2011 yıllarında görüldüğünü  vurgulayan yetkililer, o dönemde Kolombiya’da 1233 sel, 778 toprak kayması, 24 de  çamur seli vakası meydana geldiğini hatırlattı.


Bilgi YarışmasıBir futbol maçında takımların kaçar oyuncu değiştirme hakkı vardır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Aşağıdakilerden hangisi nota değildir?
    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.