Dünya
04.08.2010 - 00:37 | Son Güncelleme: 04.08.2010-0:38

Komisyon İsraillileri sorgulayamayacak

Mavi Marmara’yı soruşturacak komisyona onay veren İsrail geri adım attı, “İsrailliler ifade vermeyecek” dedi

Sitene Ekle

Birleşmiş Milletler’in (BM) Gazze filosu baskınıyla ilgili soruşturma yapmasına onay veren İsrail, soruşturma komisyonunun İsrailli asker ve sivilleri sorgulamasına izin vermeyecek. İsrail’de yayımlanan Yediot Ahronot gazetesinin internet sitesindeki habere göre, ismi açıklanmayan üst düzey yetkili, komisyonun İsrail vatandaşlarını sorgulayamayacağını ve yalnızca belgelerle yetineceğini söyledi. Yetkilinin açıklamasına göre, BM komisyonu, “en iyi ihtimalle yalnızca ülke liderlerinin ifadesine başvurabilecek.”
Yetkili, “ABD ve BM başta olmak üzere uluslararası camianın taleplerini kabul etmek zorundaydık. Bizim rızamız olmasa da bu komisyon kurulacaktı. Başka seçeneğimiz yoktu” dedi.
İsrail Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Dan Meridor ise, BM ile işbirliğine gitme kararının, Türkiye ile ilişkileri geliştirmesini beklediklerini söyledi. Meridor, “Bana göre bu karar, her şeyden önce Türkiye-İsrail ilişkilerini daha iyi bir yere götürmek için bir yol bulunması anlamındadır” dedi.
Muhalefet lideri, Kadima Partisi Başkanı Tzipi Livni ise, komisyona katılma kararı nedeniyle hükümeti eleştirdi.

ABD’ye uyarı
Ankara, ABD’nin BM Büyükelçisi Susan Rice’ın, “Bu kurul, bu ulusal soruşturmaların üzerinde olmayacak. Ulusal soruşturmaların tamamlayıcısı olacak” açıklamasından rahatsızlığını dün diplomatik kanaldan ABD’ye iletti. Büyükelçi James Jeffrey’nin görev süresini tamamlayarak Ankara’dan ayrılması nedeniyle ABD Maslahatgüzarı Nancy McEldowney, Dışişleri Bakanlığı’na çağrıldı. McEldowney’ye, kurulacak komisyonun İsrail’le Türkiye arasında değil, uluslararası nitelikte olacağı iletilerek, “Çünkü sorun ulusararası. Gemide 30 ülkeden vatandaş vardı” mesajı gönderildi.

 

 


Etiketler: ABD
Bilgi YarışmasıHangisi zarar karşılığı ödenen paradır?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
©Copyright 2010 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.