Kon Mari metodu adını Marie Kondo’dan almıştır. Toplama ve düzeltme konusunda bir uzman olan Marie Kondo, evinizi nasıl düzene sokacağınızı verdiği metodlarla açıklıyor. Temelini Feng Shui  felsefesinden alan Kon Mari metodu, sevdiğimiz ve kullandığımız aynı zamanda işimize yarayan eşyaların hayatımızda var olması gerektiğine vurgu yapıyor. 

Kon Mari metodu nasıl uygulanır?

Kon Mari metodunda ilk olarak eşyaları kategorilerine göre ayırmak gerekiyor. İlk olarak toplanması kolay olan eşyalardan başlamak gerekiyor. Sonrasında aksesuarlar ve makyaj malzemeleri olarak kategorilere ayırabilirsiniz.

 İkinci bir adım olarak eşyaların gerçekten işinize yarayıp yaramadığına bakmak gerekiyor. Ancak bununla da kalmıyor. Tek tek kontrol ettiğiniz eşyaların size nasıl bir enerji sağladığına da bakmanız gerekiyor. Örneğin elinize aldığınız kazağın size nasıl bir enerji sağladığını da değerlendirmeniz gerekiyor ve ona göre karar vermeniz gerekiyor.

Üçüncü bir adım olarak ise kalan eşyalarınızı kalından inceye göre sınıflandırmanız gerekiyor. Örneğin kalın olan kıyafetlerinizi dik bir şekilde yerleştirirseniz hem alandan tasarruf etmiş hem de kıyafetlerinizin daha düzenli olmasını sağlamış olursunuz.