İzmir

Yerel Haber
30 Mayıs 2017 - 17:47

Konak Vapur İskelesi'ne Grev Kararı Asıldı

İzmir'de Türk-İş Konfederasyonuna bağlı TDS, İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZDENİZ AŞ ile yürütülen TİS görüşmelerinin olumsuz sonuçlanması üzerine Konak Vapur İskelesi'ne grev kararı asıldıTDS Genel Başkanı Pekdemir:"Aklınızı başına toplayın. Denizcinin etkisi de sert olur tepkisi de. Kimse bizim gücümüzü sınamaya kalkmasın. İzmir'de grev uygulamasına geçeceğiz bu gemileri filoyu bağlayacağız"

İZMİR (AA) - İzmir Büyükşehir Belediyesi şirketlerinden İZDENİZ AŞ ile Türk-İş Konfederasyonuna bağlı Türkiye Denizciler Sendikası arasındaki toplu iş sözleşmesi görüşmelerinden uzlaşma çıkmaması üzerine işçiler, Konak Vapur İskelesi'ne grev kararı astı.

Türkiye Denizciler Sendikası Genel Başkanı Hasan Pekdemir, Konak Vapur İskelesi'nde, gazetecilere yaptığı açıklamada, görüşmelerin beş ay sürdüğünü ve toplu sözleşme sürecinden bir sonuç çıkmadığını söyledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ile uzlaşmak için ellerinden ne gelirse yaptıklarını ifade eden Pekdemir, "Türk Uluslararası Gemi Sicili Kanunu (TUGSK) göre burası aylar öncesinden 2. sicile geçti. Bu gemi adamların vergi vermediği bir çalışma sistemi demektir maalesef görüyoruz ki yasaya aykırı bir şekilde benim emekçi dostlarım vergisi kesiliyor. TUGSK'a geçtiğimiz için bundan sonra toplu iş sözleşmesinde net ücrete geçmemiz gerekiyor. Kesilen vergimizi zaten bize devlet geri iade ediyor. Zam vermiyorlar en azından enflasyon üzerinden bir zam istiyoruz." diye konuştu.

Pekdemir, İZDENİZ AŞ'de çalışan kara personeline, yüzde 9 zam teklif edildiğini ama enflasyonun yüzde 12 civarında olduğunu, İzmir Büyükşehir Belediyesi yönetiminin diğer şirketlere yüzde 15 ile 17 arasında iyileştirme yaptığını kaydetti.

Uzattığımız barış elini belediye yetkilileri havada bırakmamalı diyen Pekdemir, şunları söyledi:

"Aklınızı başına toplayın. Denizcinin etkisi de sert olur tepkisi de sert olur. Kimse bizim gücümüzü sınamaya kalkmasın. Gelin İzmir halkına huzursuzluk vermeyelim. Bu toplu iş sözleşmesi grev kararımız birkaç gün içinde çözülmezse hiç kimsenin kuşkusu olmasın. İzmir'de grev uygulamasına geçeceğiz bu gemileri, filoyu bağlayacağız. Vereceğimiz rahatsızlıktan dolayı İzmir halkından özür diliyoruz. Sadece alın terimizin karşılığını istiyoruz."

Türkiye Denizcilik Sendikası Genel Mali Sekreteri Cevahittin Yeşiltaş da kara personelinin sosyal yardımlarla beraber en az maaşının bin 700 lira, kaptanların maaşlarının ise 4 bin 400 lira olduğunu, 60 gün içinde anlaşma sağlanmadığı taktirde sendika üyelerinin 13 Temmuz'da greve çıkacaklarını aktardı.

İzmirYerel Seçim Sonuçları

İzmir Hava Durumu

18°CŞİMDİÇARŞAMBA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.