Kontrolü elden bırakınca: Sürücüsüz modda yine kaza

Teknolojinin popüler ürünü olan sürücüsüz araçların karıştığı kaza haberleri, doğal olarak güvensizliği arttırıyor. 

Kontrolü elden bırakınca: Sürücüsüz modda yine kaza

Teknoloji bize envai çeşit hayat dersi veriyor insana. Bu hayat derslerinden biri de, hiçbir şekilde kontrolü elden bırakmamak ve her zaman temkinli olmak gerekliliği... Bir şifre mi belirleyeceğiz? En güvenilir olanını kullanmalıyız. Bilgilerimizi bir yerde mi yedekleyeceğiz, olabildiğince dikkatli olmalıyız. Teknoloji, ayağımızı kaydırmaya fena halde hazır.

 

Güven duyduğumuz anda...

Büyük büyük şirketlerin en önemli teknolojik ürünleri bile insanı gözü kapalı güvenmeye ikna edemiyor. Sürekli tedirginiz. Yıllar önce alışveriş sitelerinin güvenli olup olmadığını tartışırdık, şimdi sıra sosyal medyaya geldi. Galiba yakın zamanda yapay zekâyı tartışacağız. Güven duyduğumuz anda teknoloji bizi yarı yolda bırakacak gibi duruyor.

 

Otonom araçların gücü

 

 

Sürücüsüz (otonom) araçlar da kullanılmaya başladığından beri büyük tartışmaların odağında. Bunun nedeni hem etik sorunlar hem de 'yeterince' güvenilir olup olmadıkları... Biliyorsunuz, özellikle ABD'den gelen birkaç tane otonom araç kazası haberiyle karşılaştık. Hatta bir kazada otonom araç, bir robotun 'ölümüne' neden oldu. Ancak güçleri yadsınamaz, herkes onlara sahip olmak, hiç olmazsa denemek istiyor. Popülerlikleri sabit.

 

Yine kaza haberi...

Elon Musk'ın sahibi olduğu Tesla'nın otonom modunu kullanmak isteyen bir araç sahibi, özelliği devreye soktuktan sonra elini direksiyondan çekmiş. Bir kamyona çarpan araç, ölümcül bir kazaya neden olmuş. Kazadan yalnızca 10 saniye önce aracın otonom özelliğinin devreye sokulmuş olması, işleri biraz karıştırdı.

 

Şirket, aracı savunuyor

Tesla, olay sonrasında bir açıklama yaparak özetle "Yahu biz dünyanın her yerinde bu araçları kullanıyoruz ve kaza riski oldukça düşük" dedi. Fakat açıkçası, böyle haberler geldikçe otonom araçlar ile ilgili güvensizlik devam edecek.  

andac.uzel@demirorenmedya.com

Bu makaleye ifade bırak