Ege

14.09.2017 - 05:00 | Son Güncelleme: 14.09.2017-5:02

Konut alımında sözleşme şart

İzmir Emlak Komisyoncuları Başkanı Güleroğlu, odanın kurulmasıyla mesleğin kimlik kazandığını itade etti, “Hem müşterilerin hem satıcıların hem de emlakçıların haklarını koruduk” dedi

Sitene Ekle

İzmir Emlak Komisyoncuları Odası Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Güleroğlu, emlakçılık mesleğinin kimlik kazanmasıyla hizmette kalitenin yükseldiğini belirtti. 199 yılına kadar emlakçılığın dernekler aracılıyla yönetilen bir sektör olduğunu kaydeden Güleroğlu, aynı yıl 216 kişilik bir ekiple daha profesyonel ve kaliteli hizmet sunmak amacıyla odayı kurduklarını ifade etti. Güleroğlu, “Oda’nın kurulmasıyla emlakçılık bir kimlik kazandı. 2011 yılında çıkardığımız yasa ile ofislerinin iki bölümlü olması, kapısının önünde hizmet aracı, bilgisayar donanımıyla ofis olması gerektiğini belirttik, bir çok emlakçı da bu yasaya uygun hale getirildi” dedi.

Belge zorunluluğu

Oda Başkanı, yasayla birlikte belge zorunluluğu getirildiğini ve Oda’nın hazırladığı evraklarla hem müşterilerin hem satıcıların hem de emlakçıların haklarının güvence altına alındığını söyledi.

Sözleşmelerin bir nüshasını saklayın’

Güleroğlu, “Mal sahibi ve emlakçı arasında imzalanan sözleşme ve kira kontratları ile tahliye talebi dilekçeleri oda logosu ve garantisini taşıyan sözleşmeler oldu. Vatandaş bir yer kiralarken, alırken bu sözleşmeleri imzalamalı. Çünkü bu hem emlakçının hakkını korumak hem vatandaşın mağdur edilmesini önlemek amacıyla kullanılan sistemdir” dedi. Güleroğlu, vatandaşları sözleşmelerin birer nüshasının da kendilerinde olması konusunda uyardı.


Etiketler: emlak, İzmir, konut, sözleşme
Hangi ünlü futbolcu dünya kupasında elle attığı golden sonra "o tanrının eliydi" açıklamasını yapmıştır?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX