Dünya Turizmcileri Çeşme'de Buluşuyor

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü, 25-28 Mart tarihlerinde Çeşme’de toplanıyor.

Dünya Turizmcileri Çeşme'de Buluşuyor

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK)’in yoğun girişimleri sonucunda, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 55. Dönem Avrupa Bölgesel Komisyonu toplantısının İzmir’de yapılmasına karar verildi.

Ege Turistik İşletmeler ve Konaklamalar Birliği (ETİK) Başkanı Türkiye Otelciler Federasyonu Başkan Yardımcısı Mehmet İşler, Türkiye’nin diğer birkaç iliyle İzmir’in yoğun bir çekişme içinde olduğunu, yapılan yoğun çalışmalar sayesinde zirveyi İzmir’e kazandırmanın mutluluğu içinde olduğunu belirtti. İşler, özellikle Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik’e yardım ve destekleri için teşekkür etti.

EXPO İÇİN İYİ FIRSAT

Dünyanın çeşitli ülkelerinden toplantı için yaklaşık 120 üyenin İzmir’e geleceğini açıklayan İşler, “EXPO’nun tanıtılması için iyi bir fırsat olacak” dedi.

ETİK Başkanı Mehmet İşler, şu açıklamada bulundu:

Dünya Turizm Örgütü Avrupa Bölgesel 12. Toplantısı 1997 yılında İstanbul’da gerçekleştirilmişti. 16 yıl sonra Türkiye 2’nci kez böyle büyük bir organizasyona ev sahipliği yapacak. Türkiye adına İzmir ve Çeşme’nin ev sahipliği ETİK olarak bize ayrı bir gurur veriyor. Dünya Turizm Örgütü Avrupa Bölgesel 55. Dönem Komisyon Toplantısı’nın Çeşmede yapılması, turizmine de katkı sağlamış olacaktır.

Bu, ETİK’in Yerel Yönetimlerle olan başarılı çalışmalarının şehre bir yansımasıdır. Bu noktada ETİK, İzmir turizminin gelişmesine koyduğu bu katkıyı tüm İzmirlilerle paylaşmaktadır. İzmir ve Ege’nin tanıtımı sırasında Kuşadası, Efes, Meryem Ana, Özdere, Seferihisar, Çeşme, Dikili ve bunun gibi şehrin en güzel yerleri komisyon üyelerine tanıtılacaktır. Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik’in onayı ile bu organizasyon İzmir’imize kazandırılmıştır. EXPO sürecindeki şehrimize büyük katkı sağlayacağını düşündüğümüz bu organizasyondur. Bu da İzmir’in turizmdeki çıkışının bir göstergesi olacaktır. Bu aynı zamanda örgütle birlikte tüm Türkiye ve Avrupa’daki turizmcilerin gözü İzmir’de olacaktır.1975 yılında kurucu üyesi olduğu örgüte katılan Türkiye, çeşitli tarihlerde üstlendiği görevlerle örgütte etkin rol oynamıştır. Türkiye, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nde, Çevre, İstatistik, Kalite Destekleme, Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcılığı, İcra ve Tüzük Değişikliği Çalışma Komitesi üyeliği gibi bir takım görevler almıştır. Türkiye, Dünya Turizm Örgütü İcra Komitesi üyeliğine seçilirken en çok oy alan 4 ülkeden birisi olmuştur.

16 Ekim 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber