Ödül kazananlar belli oldu

Yurtbay Seramik’in bu yıl 3. kez düzenlediği “Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması”nın kazananları belli oldu.

Ödül kazananlar belli oldu

Seramik sektörünün lider markalarından Yurtbay Seramik’in bu yıl 3. kez düzenlediği “Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması”nın kazananları belli oldu. “Doğadan Sanata Sen Tasarla” sloganı ve “Doğa” teması ile düzenlenen seramik karo tasarım yarışmasında, dereceye giren sekiz eser ile bir “Jüri Özel Ödülü” sahiplerini buldu.

Yurtbay Seramik’in “Doğadan Sanata Sen Tasarla” sloganı ile seramik sektöründe moda yaratabilecek özgün tasarımları ortaya çıkarmak, “tasarımcı” kimliğinin güçlenmesine yardımcı olmak amacıyla düzenlediği 3. Zeki Yurtbay Tasarım Yarışması sonuçlandı.

Yapı-Endüstri Merkezi’nde gerçekleşen değerlendirme toplantısında, Prof. Ayşegül İzer (MSGSÜ GSF Grafik Tasarım Bölüm Başkanı), Prof. İnci Deniz Ilgın (Marmara Üniversitesi GSF Dekanı), Prof. Sevim Çizer (DEÜ GSF Seramik ve Cam Tasarımı Bölüm Başkanı), Tamer Nakışçı (Tasarımcı, Studio Nakışçı) ve Sinan Canpolat’tan (Mimar, Yurtbay Seramik Pazarlama Md. Yrd.) oluşan jüri, 307 projeyi inceledi. Yaptıkları kapsamlı değerlendirmeler sonucunda ödül grubunu belirleyen jüri, yarışmanın gördüğü yoğun ilgiden memnun kaldığını ifade etti. Doğa temasını seramik ile başarılı bir şekilde buluşturan, fikir ve tasarım olarak farkını ortaya koyan eser sahiplerinin geleceğe dair umut verdiğini belirtti.

19 Aralık’ta Yurtbay Seramik Bayi Toplantısı’nda gerçekleştirilecek törenle dereceye giren yarışmacılara ödülleri verilecek. Eser sahipleri toplamda 20 bin 500 TL para ödülünün sahibi olacak. Yarışmanın birincisine ayrıca Unicera 2016 Seramik Banyo Mutfak Fuarı’nda, Yurtbay Seramik standında tasarımının üretilerek sergilenmesi imkânı sağlanacak.

Türkiye ve KKTC’deki üniversitelerin Mimarlık, Güzel Sanatlar, Sanat ve Tasarım Fakülteleri’nde öğrenim gören önlisans, lisans ve yüksek lisans öğrencilerinin yenilikçi fikirlerini keşfetmek, özgün tasarımları seramik sektörüne kazandırmak amacıyla düzenlenen yarışmada bu yıl öğrencilerden doğadan alınan malzemeler ile üretilen seramiği, doğadan esinlenerek şekillendirmeleri, doğanın sundukları ile insan üretiminin ara kesitinde tasarlamaları istendi.

Yarışmaya 48 farklı üniversiteden, 13 farklı bölümden katılım oldu. www.dogadansanatasentasarla.com web sitesi üzerinden 1.320 ön başvuru alındı, 307 proje teslim edildi. Jüri değerlendirmesi sonucunda dokuz eser sahibi ödül almaya hak kazandı.

Yarışmada dereceye giren öğrenciler şöyle sıralandı:

DERECE AD SOYA ÜNİVERSİTE FAKÜLTE BÖLÜM

BİRİNCİ Berk Arıl Maltepe Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Fen Bilimleri Enstitüsü İç Mimarlık Yüksek Lisans

İKİNCİ Volkan Doğan Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi Endüstriyel Tasarım

ÜÇÜNCÜ Umut Erkin Güngör Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı

MANSİYONLAR (Eşdeğer) BAŞVURU SAHİBİ ÜNİVERSİTE FAKÜLTE BÖLÜM

Zeynep Yiğit Anadolu Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Seramik

Hasan Burak Hanurişçi İstanbul Teknik Üniversitesi Mimarlık Fakültesi Mimarlık

Erdem Ustaoğlu Okan Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Endüstri Ürünleri Tasarımı

Hilal Erdem Hacettepe Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı Bölümü

Cemal Kılıç Anadolu Üniversitesi Mimarlık ve Tasarım Fakültesi İç Mimarlık

JÜRİ ÖZEL ÖDÜLÜ Kerem İldeş Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Geleneksel Türk Sanatları Yüksek Lisans

Şarkıcı Linet’ten çıplak ayak dans şovBostancı Gösteri Merkezi'nde sahneye çıkan Linet, kalça dansıyla kendisini dinlemeye gelenlerden tam not aldı. Linet'in dans gösterisi dakikalarca alkışlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber