Ruslar bu bölgede arazi arıyor!

Rusların bu bölgede arazi avına çıktı.

Ruslar bu bölgede arazi arıyor!

Asya’yı Avrupa’ya bağlayacak demir yolu için merkez olan Kars’ta büyük bir hareketlilik yaşanıyor. Kentte kurulan Organize Saniye Bölgesi’nde yer kalmazken, Ruslar şehirde yatırım için arazi avına çıktı. Kars’a yapılacak yatırımlarla kentini mini bir Çin’e dönüşeceği ifade edildi.

Herkes 3.Köprü, Kanal İstanbul ve Avrasya Tüp Geçit Projesi gibi popüler projelere odaklanmışken ülkenin en doğusunda sessiz sedasız bir şekilde ilerleyen dev bir projede sona doğru yaklaşılıyor. Yaklaşık yüzde 90’lık kısmı tamamlanan proje ile birlikte bölgede olağanüstü bir hareketlilik de yaşanıyor. Fabrika sayısı 3'ten 39'a çıktı, OSB’de ise yer kalmadı. Rusların arazi arayışında olduğu bölge için müthiş bir öneride ekonomi bakanları toplantısında gündeme taşındı. Haber 7'nin haberine göre, 2008 yılında temelleri atılan ve üç ülkeyi birbirine bağlayacak olan 180 km uzunluğundaki 500 milyon dolar maliyetli Bakü-Tiflis-Kars (BTK) demiryolu projesinde nihayet sona yaklaşıldı. 6 yıllık hummalı bir çalışmanın ardından neredeyse yüzde 90’lık kısmı bitirilen projenin 2015 yılında faaliyete geçirilmesi planlanıyor.

Orta Asya ülkelerini Türkiye üzerinden kesintisiz bir şekilde Marmaray ile Avrupa’ya bağlayacak olan projenin hayata geçmesi ile birlikte ilk etapta yıllık 1 milyon yolcu, 3,5 milyon ton yük taşınacağı öngörülürken bu sayının birkaç yıl içinde ise 2-3 katına çıkacağı tahmin ediliyor.

PROJE SONRASI BÖLGEYE YILDIZ YAĞDI

Doğu’nun mega projesi olarak adlandırılan proje ile birlikte bölgede de ciddi bir hareketlilik yaşandığı gözlemleniyor. Öyle ki, projenin temelleri atılmadan önce Kars’ta bir tane dahi yıldızlı otel yok iken son 6 yılda bölgeye iki 5 yıldızlı iki de 4 yıldızlı olmak üzere tam 4 lüks otel yapılmış.

KONUT PATLAMASI YAŞANIYOR

Bölgeye yönelik yatırımlar sadece turizm ağırlıklı da değil. Son yıllarda yapılan konut sayısında da patlama yaşanıyor. 10 yıl içinde yapılan konut sayısı neredeyse kentin 30 yıllık geçmişinde yapılan konut sayısına denk düşüyor. Bu da bölgede yerleşik bir düzenin başladığını gösteriyor.

ORGANİZE SANAYİ’DE YER KALMADI

Konut ve turizmin yanı sıra BTK sonrası bölgeye yönelik fabrika yatırımları da hız kazanmış gözüküyor. Edindiğimiz bilgiye göre bölgede bulunan Organize Sanayi Bölgesi’nde yer kalmadığı ifade edilirken talebi karşılamak için ise ikinci etap çalışmalarına başlandığı belirtiliyor. Her sektörden fabrika yatırımlarının bulunduğu Kars’ta proje öncesi 3 olan süt fabrikası sayı ise daha şimdiden 39’a çıkmış bile.

RUSLAR ARAZİ AVINA ÇIKTI!

Proje ile birlikte yurtiçinden olduğu kadar yurtdışından da çok sayıda yatırımcı bölgeyi yakından takip ediyor. Birkaç yatırımcının turizm için bölgeden yer aldığını ve ön çalışmalarını başlattığını belirten yetkililer, yabancılardan ise özellikle Rus firmalarının lojistik için uygun yer arayışı içerisinde olduğunu ifade ediyor.

SINIR KAPILARI HAZIRLANIYOR

Bölge halkının ve Orta Asya ülkelerinin sabırsızlıkla beklediği projede sona yaklaşılmasıyla birlikte entegre çalışmalar da hız kazanmış durumda… Iğdır’da yer alan Dilucu Sınır Kapısı TOBB tarafından tamamen yenilendi. Ardahan’da yer alan Çıldır Aktaş Sınır Kapısı’nda da hummalı bir çalışma yürütülüyor ve Mart ayında bu kapının da açılması planlanıyor.

KARS MİNİ BİR ÇİN OLACAK

Tüm bu gelişmeler arasında en heyecan verici gelişme ise Kars’ın mini bir Çin’e dönüştürülmesi planı. Söz konusu gelişme projenin ortağı olan 3 ülkenin ekonomi bakanları tarafından yapılan ortak toplantı da dile getirildi. Toplantıda projenin tamamlanması ile birlikte uzak doğu ülkelerinde üretilen bir takım ürünlerin bölgede üretilmesi gündeme taşındı.Bu teklif de demiryolu ile kesintisiz Avrupa’ya sevkiyatın hem daha hızlı ve düşük maliyetli olmasının etkili olduğu belirtiliyor.

PEOJENİN AÇILACAĞI TARİHİ VERDİ

AK Parti Kars Milletvekili Ahmet Arslan ise projenin deklare edilen 2014 yılının aksine gidişattan ötürü 2015’nin sonbaharında açılacağını dile getirerek, ‘’Projenin 3 tarafında da işler eş zamanlı yürüyor. Projenin en önemli özelliği Marmaray ile birlikte Asya ile Avrupa’yı birleştirecek olması. Bu sayede her türlü hammadde ihtiyacı bu hat üzerinden sevk edilecek.’’ diye konuştu.

İŞ ADAMLARINI DA HEYECAN SARDI ‘’HEYECANLA BEKLİYORUZ!’’

Kars Ticaret Odası eski başkanı işadamı Ali Güvensoy: Tamamlandığında Kars’a çok büyük fayda sağlayacak olan projenin faaliyete geçmesini heyecanla bekliyoruz. Lojistik üssünün Kars’a kurulması da ayrıca bizim için çok önemli. Proje tam anlamıyla faaliyete geçtiğinde bölgede ciddi bir kalkınmanın olacağını düşünüyoruz. Biz de iş adamları olarak ne gibi yatırımlar yapabiliriz bunun ön çalışmasını bölgede gerçekleştiriyoruz.

TERSİNE GÖÇ BAŞLAYABİLİR

Kars- Ardahan – Iğdır Genç İşadamları Derneği Başkanı Hüseyin Güzel: Bu bir yol projesi. Yol da her zaman medeniyettir. Yolun olduğu yerde başarı sağlanır. Bu zamana kadar insanların kaybetmesinin temel nedeni ulaşımdı. Çünkü tüm maliyetleri yükselten faktördü. O yüzden bu proje bizleri umutlandırıyor. İş adamları olarak bölgeye yönelik geziler düzenliyoruz. Proje tam olarak faaliyete geçtiğinde belki de batıda iş yapan işadamları bölgelerine geri göç edecekler.

Sivas Katmeri tescillendiSivas yöresine özgü lezzet taşıyan Sivas katmeri, Türk Patent ve Marka Kurumu tarafından coğrafi işaret alarak tescillendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber