Tüm Crown projelerinde 0 peşinat!

Tüm Crown projelerinde sıfır peşinat, sıfır ara ödeme 120 aya varan banka kredili ödeme

Tüm Crown projelerinde 0 peşinat!

Crown markasıyla Avrupa Yakası'nda önemli projelere imza atan Babacan Yapı Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mehmet Babacan ile bir söyleşi gerçekleştirdik. İşte Nihan Urel'in hazırladığı sorularla, büyük kampanyalara imza atan Babacan Yapı ve Crown projeleriyle ilgili tüm detaylar...

Nihan Urel : Babacan Yapı'yı, ticari geçmişini biraz tanıyabilir miyiz?

Mehmet Babacan: Babacan Yapı 2002 yılında inşaat sektöründe faaliyet göstermek üzere kuruldu. Öncesinde cep telefonu ithalatı ve dünya ticareti yapan bir firma.. 2002 yılından beri de Avrupa yakasında kendi özkaynakları ile Bahçelievler, Bağcılar, Bakırköy, Avcılar’da 25 e yakın proje yapıp teslim etti.

Crown Deluxe hakkında tüm detaylar için tıklayın!

Nihan UREL : Peki Beylikdüzü bölgesinde CROWN markasıyla lüks, donanımlı konut yapmaya başladınız. Crown Residense, Crown Tower, Crown Deluxe ve Crown Tower projesini anlatır mısınız?

Mehmet Babacan : Crown Residence 99 residence daireden oluşuyor. Proje kapsamında 8 iş yeri bulunuyor. Bu iş yerlerini kiraya vererek değerlendirmeyi planlıyoruz. Satış sözleşmemize göre son yasal süre olan 30 Nisan 2012’de bu projeyi teslim etmemiz gerekiyor ama biz 6 ay erken, Kasım 2011 sonunda teslim etmeyi hedefliyoruz. Buradaki 99 dairenin %85 oranında satışı gerçekleşti. Geri kalan %15 oranında dairenin satışları devam ediyor. Projenin en önemli bir diğer özelliği de merkezi konumda olması. Metrobüse 5 dk yürüme mesafesinde olan Crown Residence projesinin bulunduğu cadde , Fransız Avenue caddesi şıklığına ulaştı. Sıra sıra residenceların yer aldığı caddede sosyal her türlü ihtiyacınıza kavuşabileceksiniz.

Nihan Urel: Crown Residence projesinden konut satın alanlar daha çok yatırım amaçlı mı, oturum amaçlı mı almayı tercih ediyorlar?

Mehmet Babacan: Dairelerimizi alanların %90'ı oturmak için projemizi tercih ediyorlar. Buradaki en önemli faktör m2 olan genişliğimiz. Tavan yüksekliklerimizin standartların üstünde olması ile hacmi büyük daireler inşa etmemiz. Nihai tüketici, standartlarının üstüne çıkarak evi ile beraber aynı zamanda yaşam da satın alıyor. İleride adreslerinde Crown projesini yazmaları bile bir prestij olacak. İnşaat sektörü sadece yap-sat mantığıyla değil, yap-sat-yönet mantığıyla hareket etmelidir. 2. elleri sat stratejisi ile ilerlerse marka dinamiği oturur. Biz, müşteri profilimize çok önem veriyoruz.. A segmenti hedef kitlesiyle beraber projelerin içerisindeki kaliteli hayatı komşuluk ilişkileriyle pekiştiriyoruz. Yatırımcı kesim de çok fazla, bundaki en büyük etken tüm Crown marka zincirinde, arsa lokasyonlarının, ana ulaşım hatlarına odak noktada olması, gelişmekte olan bölgeleri, sosyal olanak ve ulaşım hatlarına yakınlıkla birleştirince yatırımcı ve bilinçli tüketici kar marjını çok iyi analiz edebiliyor. Crown zincirinde hatrı sayılır bir portföy var. Projelerimiz halka arz edilmeden önce mutlaka kendilerine vıp satışlarımız oluyor. Çünkü onlar bir önceki Crown markasında çok iyi bir kar elde etmiş oluyorlar. Bu güveni artık oturttuk hedef kitle bizi kendi buluyor.

Nihan Urel: Crown Residence'ın satışı neredeyse bitmiş sayılır, hem de 6 ay erken teslim ediyosunuz. Işıklar yanmaya başlayıp, perdeler çekildikten sonra daireniz kalmayacak gibi görünüyor. Peki diğer Crown projesi olan CrownTower'ı biraz anlatır mısınız?

Mehmet Babacan : Crown Tower projemiz 420 daireden oluşuyor. Burada daireler 1+0, 1+1, 2 +1, 3+1 konseptinden oluşuyor .Burada daire fiyatlarımız; 46 m2, 1+0 84 bin TL’den başlıyor. 81 m2, 1+1 130 bin TL’den başlıyor. 2+1 118 m2 ve 143 m2 olarak 2 farklı ölçüde yer alıyor.143 m2 olan da 198 bin TL’den başlıyor. Son olarak 192 m2, 3+1 de 284 bin TL’den başlıyor. Crown Tower projemiz 8 dönüm üzerine kurulu. Fitness, sauna, açık yüzme havuzu, anaokulu kreşi, bu kulenin 35. katında restoranı mevcut. Buranın teslim tarihi anlaşmamız gereği 2012 Eylül ayı. Yine bu projeyi de 6 ay erken teslim etmeyi planlıyoruz. Şu an inşaatın %65 bitmiş durumda.

Beylikdüzü'nde çok önemli bir lokasyonda yer alıyor, proje argesi yaparsanız , çok az projede bu özellikler bulunuyor. Bir sağ manevranızla E-5, bir sol manevranızla otobana ve 5 dakika yürüyerek metrobüse ulaşıyorsunuz. Yoğun yol güzergahına kalmadan, direkt ana ulaşım noktalarına ulaşıyorsunuz. Binamızın altındaki 177 adet fore ve iksa kazık çalışmaları ve kullandığımız C 40 beton sınıfı ile beraber çok sağlam bir zemin ve bina inşa ettik. Binamızı zengin kalitede dış ve iç mimari ile süslüyoruz. Crown Tower'ın sektörde çok sıkı takipçileri mevcut. Bütçelerine uymayan profil bile 2.etabını bekliyor. Talepleri toplamaya başladık. 2. etabı gelen taleplerle şekillendirmeye başlıyoruz. Tüketicimizin istekleri ihtiyaçları talep ettiği sosyal donatılar, eksik bulduğu noktalar bizim için çok önemlidir. Markanızı oturtmak, dinamiğini sürekli hale getirmek için tüketici ve firma arasındaki CRM (Customer Relationship Management- Müşteri İlişkileri Yönetimi) çok önemlidir. Crown zinciri daire sahibi ile büyüyor.

Tüm Crown projelerinde 0 peşinat
Nihan Urel: Esenyurt – Beylikdüzü’nde inşa edilen, reklamlarını bol bol gördüğümüz projelerin, bu bölge genelindeki imar probleminden dolayı geç teslim ettiklerini biliyoruz. Fakat görülen o ki bu sizi hiç etkilememiş. Hatta 6 ay erken bile teslim ediyorsunuz. Bu nasıl oluyor? Sizin diğer firmalardan farkınız nedir?

Mehmet Babacan: Bu bahsettiğiniz firmaların geç teslimleri, örneğin 100 tanesinden, 2 tanesi belediye ile imar problemınden kaynaklanıyordur ve sorun beledıyede de değildir. Bunların geri kalan 98 tanesi hiç imar problemi olmayan firmalar. Fakat onlarda da geç teslim eden olabilir . Biz projelerimizi satış sözleşmemizdeki teslim tarihinden erken teslim edip, bir an önce yerleşecek olanlar yerleşsin, kiraya verecek olanlar kiraya versin istiyoruz. Sonuçta maddi imkânlarınız varsa, her inşaatçı daha erken teslim edebilir ve bu hem müşteriler için çok iyi bir durum hem de inşaatçı firma için iş yükü bir an önce ortadan kalkmış olur. Neden 24 ay diyoruz da 18 ayda teslim ediyoruz? Biz her ihtimale karşı süreyi uzun tutuyoruz, kar olur, kış olur, kıyamet olur, neler olabileceğini kestiremediğimiz için süreyi uzun tutuyoruz. Aslında bu süreyi tüm inşaat şirketleri hep maksimum süre olarak koyuyor fakat minimum sürede teslim edilmesi gerekir.

Nihan Urel: Yani Esenyurt’ta imarda yaşanan problem, firmaların finansal gücünden mi kaynaklanıyor size göre? O zaman bu yatırımcı ilk olarak firmanın vaadlerine değil, teslim edilen projelerin zamanlamasına, oturum durumuna bakmalı diyorsunuz?

Mehmet Babacan: Konut alıcılarının mutlaka firmanın evveliyatına bakması gerekir. Yani, ruhsat neyse, proje neyse, aynısını inşa ediyoruz. Ne fazla ne de eksik bir şey yapıyoruz.

Nihan Urel : Bir diğer projeniz Crown Deluxe projesi hakkında biraz konuşabilir miyiz?

Mehmet Babacan : Crown Deluxe Bahçeşehir- Esenkent'te. Crown Deluxe'ün inşaatına 7 ay önce başlandı. 11 dönüm üzerine 400 daireden oluşuyor. Altında 40 adet alışveriş ünitesinin bulunduğu bir komplex var. Burada da tabii ki, yine tüm sosyal imkânların hepsi mevcut. Açık yüzme havuzu, sauna, fitness, spa, solaryum ve daha bir çok sosyal aktivite mevcut. Burası tam bir residence havasında olacak. Resepsiyondan tutun da 7/24 vale hizmetine kadar, house keeping hizmetlerinin olduğu bir yer. Burada da yine 1+1, 2+1, 3+1 ve 4+1 konseptleri var. 1+1’ler 83m2’den 2+1’ler yine 118m2,145m2,158m2’den, 3+1’ler 215m2’den, 4+1’ler 280m2’ye kadar geniş bir ürün yelpazesinde sahibiz. Burada bahçeli-teraslı dairelerimiz var. En standart dairemizin bile 10-12m2 bahçesi mevcut. Hatta buradaki dairelerin %15’i ekstra daireler. Bu ekstra dairelerin hepsinin 20 m2, 30m2, 40m2 terasları var. Burada da inşaat seviyesi olarak su basman seviyesindeyiz. Burayı da 2013 yılı sonunda teslim edeceğiz diyoruz ama yine erken bitirmeyi düşünüyoruz. 24 katlı iki kuleden oluşuyor bu projemiz.

Yerler lamine, duvarlar Amerika’dan ithal ettiğimiz tekstil tabanlı silinebilir ve yıkanabilir garantili duvar kâğıtları mevcut. Ocak, fırın, davlumbaz gibi tüm ankastreler proje içerisinde var. Bunlar artık bizim projelerimiz için bir standart. Onun dışında akıllı intercom sistemi mevcut, yangın alarmı, su alarmı, hırsız alarmı, görüntülü haberleşme, kameralı güvenlik sistemi zaten mevcut, mobilya grubu olarak da dört dörtlük bir proje inşa ediyoruz. . Burada 40 adet shopmix tarzında alışveriş ünitesi var. . Proje lokasyon olarak, Bahçeşehir'in yeni incisi konumunda, tam bir yaşam kompleksi oluşturuyoruz.

En önemli özelliği ise lokasyonda bulunan yaşam konsepti bunlar Akbatı Avm ,Festivalpark, Ted Koleji, hastane, tam teşeküllü spor salonları ve açık restaurantların ve alışveriş mağazalarının olduğu Fransız sokağı bizim projemizden başlayıp devam ediyor.

Nihan Urel: Gelelim asıl önemli noktaya. Ödeme şartlarına. Tüm CROWN PROJELERİ için yaptığınız bir kampanya var. Son derece cazip, ev sahibi olmayı düşünmeyenin bile aklına ev sahibi olmayı sokan kampanya.

Mehmet Babacan ; “0” peşinat, “0” ara ödeme ve 120 aya varan banka kredili ödeme seçeneklerimiz var. Tüm projelerimizde konut kredisi mevcut. Anlaşmamız gereği banka ile peşinat ödemesi yok. Bankaya sadece taksitler ödemeye başlanıyor. Müşteri bize peşinatı ister teslim edilirken veriyor, isterse 24 ay taksite bölebiliyoruz. Böyle kolaylıklar sağlıyoruz. Banka güvencesinde, şu an topraktan neredeyse su basman seviyesine ulaştık. Onun dışında esnek ödemeli, müşterinin bütçesine göre ödeme planları hazırlıyoruz. Tüketicimiz kaç sene, ne kadar isterse o kadar ödüyor.

Özellikle; Crown Deluxe projemiz özelinde, kendi bünyemizde Babacan Yapı finans ile müşterimiz isterse 40 aya kadar vade yapabiliyoruz. Diğer projelerimiz için de aynı seçeneği 18 aya kadar sunabiliyoruz.. Bizden daire alanlar, kafasını yastığa rahat koyacaklar. Tüketici yasası haklarına göre, bizden daire alanlar, deprem, sel gibi felaketlerden dolayı projemizi tamamlayamazsak eğer veya firmamızın iflas etmesi durumunda, paralarını bankadan gidip geri alabiliyorlar. Bizce daire alacak olanlar bunlara çok dikkat etmeliler. Sonuçta bankalar bir şirkete finansman sağlıyorsa, o şirket sağlamdır. Sonuçta insanlar birikimleriyle bir yatırım yapıyorlar, bu para kaybolabilir de, fakat bizde bu garantili. Müşterilerimize para iade edilmesi gibi bir rahatlık sağlıyoruz.

Nihan Urel: Crown Deluxe yer olarak Akbatı AVM’nin tam yanında. Tabi bu 220 dönüm Akbatı projesinin içinde yer alıyor. Siz arsayı da Akbatı’dan satın aldınız öyle değil mi?

Mehmet Babacan: Evet, arsayı Dinçkök grubundan satın aldık.

Tüm Crown projelerinde 0 peşinat
Nihan Urel: Peki, Dinçkökler neden bu arsayı kendileri değerlendirmediler?

Mehmet Babacan: Bu arsada Garanti Koza'yla ortaklardı, aralarında olan bir anlaşmazlıktan dolayı değerlendirmemişler ve arsayı değerlendirmek bize kısmet oldu

Nihan Urel: Bu alışveriş ünitelerini satıyor musunuz? Yoksa kiraya mı veriyorsunuz ?

Mehmet Babacan: Bunları gelecek ay satışa çıkarmayı düşünüyoruz. Hem kiralama hem satış ikisi birlikte olacak. Shopmix sistemi ile talepleri toplamaya başladık.

Nihan Urel: Şu an yapımı süren ve ya teslim edilmiş olan projeleriniz dışında yeni projeleriniz var mı?

Mehmet Babacan: Crown Tower’ın hemen yanındaki arsayı satın aldık ve yeni bir projemiz olacak. Projelerimize genelde satın alarak devam ediyoruz. Projelerin hammaddesi zaten arsa. Orada yaklaşık 300 dairelik bir projemiz olacak. Onu da gelecek aylarda açıklayacağız. Bunun dışında yine Bahçeşehir tarafında düşündüğümüz bir yer var, orayla görüşmelerimiz sürüyor. Yaklaşık 1000 daire gibi bir projemiz var. Ekonomik duruma göre sağlam adımlar atmaya çalışıyoruz. Yapabileceğimiz ve zamanında teslim edeceğimiz projelerin altına imza atıyoruz.

Nihan Urel: Yeni arsalar satın aldığınıza göre Beylikdüzü bölgesinde size yoğun talep var diyebilir miyiz?

Mehmet Babacan: Biz bu bölgeye “A” demesek bile “B+” kalite konut yapıyoruz. Diğer projeleri gezip, bizim hazırladığımız örnek dairemize geldiklerinde, yatırımcılar mutlaka bizim projelerimizde bir fark görüyorlar. Burada en lüks konutu yaptığımızı düşünüyorum. Satın alırken artık olaya 1+1 – 2+1 diye bakmamak lazım, bu dairelerin metrekarelerine ve metreküpüne bakmak gerekir. Aslında metrekarelerine böldüğünüzde bizim fiyatlarımız daha uyguna geliyor. Örneğin 1+1 81m2 bir daireyi biz 130 bin TL’ye satıyoruz, metrekaresi 1600TL gibi bir fiyata tekabul ediyor. Beylikdüzü’nde ortalama m2’si 1500 – 1600TL’ye satıyoruz. Bahçeşehir’de bizim bulunduğumuz lokasyonda m2 fiyatları 2500 ile 3500TL arasında dolaşırken, bizim fiyatlarımız 1750 ile 2250 TL arasında. Bahçeşehir’de “A” kalite daire yapıp satıyoruz. Metrekare birim fiyatı ve bu kalite ile müşteri daha dairesini alırken kazanıyor.

Nihan Urel: Bu bölgelerin geleceğini nasıl görüyorsunuz? Bahçeşehir ve Beylikdüzü’nde yeni aldığınız projeleriniz de tamamlandığında bundan sonra yine buralarda mı devam edeceksiniz?

Mehmet Babacan: İlla bu bölgeler olacak diye bir kuralımız yok. Sonuçta hammaddemiz arsa, zaten güzel yerlerde olmazsa yapmıyoruz. Bizim projelerimizi konumlandırdığımız yerler genellikle merkezi yerler. Beylikdüzü, Esenyurt, Bahçeşehir oldukça gelişen bir bölge. Yıl sonu metrobüs de hizmete girecek. Bunun yanı sıra buraya çok büyük alışveriş merkezleri, çok lüks 5 yıldızlı oteller yapılıyor ve burası çok büyük bir cazibe merkezi, bir şehir olmuş durumda. Hali hazırda çok devasa güzel hastaneler var, yani burası her geçen gün üzerine koyuyor zaten. Yani her geçen gün prim yapan bir bölge. Yeni yerleşim bölgesi olmaktan çıktı zaten. Artık 50 yıllık semtlerde ne varsa aynıları bu semtlerde de mevcut zaten.

Nihan Urel: İlginizi çeken başka yerler var mı?

Mehmet Babacan : Bahçeşehir Ispartakule tarafı var, yeni imara açılan bölge Ayazma bölgesi. Bu lokasyonların dışında da Anadolu yakasında da bir kaç bölgeye bakıyoruz. Anadolu yakası için de çok talebimiz var. Günde ortalama alınan 250 telefondan 25'i Anadolu yakasında projemiz olup olmadığını soruyor. Yaka bizim için önemli değil, önemli olan doğru lokasyonda doğru arsayı bulup, bölge analiz ve ihtiyaçlarına uygun proje yapmak.

Nihan Urel: Faizler yükselse de siz onu kendi içinizde vadelendirerek ve peşinat almayarak bir çözüm bulmuşsunuz.

Mehmet Babacan: Zaten bizim bankalarla olan anlaşmamızdan dolayı faiz oranlarımız çok fazla artmadı. Her türlü krize karşı firmamızın yeni bir varyasyonu mevcut. Trendleri çok iyi takip ediyoruz. Sektörün, trend yaratımı konusunda önde gelen bir firmasıyız. Birçok firma, kampanyalarımızı taklit edebiliyor. Hızlı hareket edip, olumsuz şartları müşterimize olumlu hale döndürebiliyoruz.

Nihan Urel: Yatırımcılarda şu ara yine bi korkaklık var, parası olan parasını faizde değerlendirmeyi daha mantıklı bulabilir, olmayan da bu faiz oranlarıyla daire alma konusunda problem yaşayabilir. Siz bu konuda ne öneriyorsunuz?

Mehmet Babacan: Mesela bu 2006-2007 senesinde de oldu. Faizler tam 0.99’a geldi, ondan sonra 1.70’e kadar fırladı. Şu an zaten uygun faiz oranları. 1.00 ile 1.10 arasında. Belki 1.70 olacak, belki fırsat kaçıracak insanlar. Belki eğer beklerlerse hiç alamayacaklar. Bence şu an iyi bir seviyede faiz oranları, totale vurduğunuzda zaten çok büyük farklar ortaya çıkmıyor. Şu an zaten kış dönemine de girdik tam da satın alma dönemindeyiz. İnşaat emtiaları artmış olmasına rağmen, bizler, yani firmalar, konutlarda fiyatları arttırmıyoruz, faizlerin zaten bir kısmını biz sübvanse ediyoruz. Bu fırsatlar her zaman ele geçmez. Bence 2012 ikinci çeyreğinde fıyatlarda yükseliş başlar diye düşünüyorum. Çünkü yabancılara çıkan yeni yasa tasarısında her pasaportu olan yabancı ülke vatandaşı tapu edinebilicek. Bu da zaten yabancıların Türkiye’ye olan ilgisini daha da arttıracağa benziyor. Dolayısıyla fiyatlar da arz- talebe göre biraz artar diye düşünüyorum.

Müşteri hiçbir zaman dönemi kaçırmıyor. Her dönemde yaptığı alımda doğru bir kazanç elde ediyor. Önemli olan tüketiciyi zarara uğratmamak, alırken kazandırmak. Değişen sektörel şartlar için hep bir B planımız mevcut.

Nihan Urel: Projelerinizin aidatlarıyla ilgili ne söyleyebilirsiniz?

Mehmet Babacan: Her yaptığımız projenin kendine has özellikleri olduğu için, aidatları değişiyor ama ortalama 1+1 aidatı 100-140TL arasında değişiyor ki bu kadar lüks bir residence hizmet kalitesine göre aidat miktarlarımız çok uygun.

21 Eylül 2019 Magazin Bülteni21 Eylül 2019 Magazin Bülteni

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber