Yabancıya konut satışı arttı

Dolardaki yükseliş yabancıya konut satışını artırdı.

Yabancıya konut satışı arttı

Ekonomi piyasasında son günlerde hareketlenmelerin yaşanması ve doların 3 TL sınırına dayanmasıyla birlikte pek çok sektörde hesaplar şaştı. Dolardaki artış, yabancılar için sürpriz indirime dönüştü.

Gayrimenkul sektörünün oyuncuları konuştu

Akşam'ın haberine göre; İnanlar Yönetim Kurulu Başkanı Serdar İnan, riskleri sevdiğini belirterek, “Benim astroloji haritamda ‘Tsunami'de sörf yapar' yazıyor. Ancak riskleri doğru yönetmek lazım. Yeni duruma göre risk planı yapıp ona göre hareket etmek gerekir” dedi.

Riskler iyi yönetildiği takdirde, bu ortamda arazilerde, maliyetlerde ciddi fırsatlar olduğunu belirten İnan, “Fırsatları değerlendirebiliyoruz. Frene basmayı hiçbir zaman düşünmedik” şeklinde konuştu. Dolar kurundaki artışa da değinen İnan, “Yabancılar için piyasada ciddi fırsatlar oluştu. Ayrıca son günlerde dolardaki kârını nakde çevirip, gayrimenkul yatırımına dönen yerli yatırımcılar da oldu” diye devam etti.

DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya ise “Türkiye son 1.5 yılda 3 seçim yaşadı. Gayrimenkul buna rağmen olumsuz bir sürece girmedi. Bizim gibi firmaların görevi böyle durumlarda üretmeye, istihdam sağlamaya devam etmektir. Biz de öyle yapıyoruz” diye konuştu.

2 Eylül'de yeni projelerini satışa sunacaklarını hatırlatan Dumankaya, “Lansmanın tarihini değiştirsek mi diye düşündük. Ama değiştirmedik” dedi. Dolardaki artışın yabancılar için alımı tetikleyici etki yaptığınıda vurgulayan Dumankaya, şöyle konuştu: “Yatırımcı için yüzde 30'luk bir fiyat avantajı söz konusu. Daha önce 2 bin dolara alacağı evi, şimdi bin 400 dolara alabiliyor. Bu nedenle Ramazan'dan sonra sirkülasyon önemli ölçüde arttı.”

Varyap Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Varlıbaş “Doların yükselmesi yabancı yatırımcının alım gücünü artırıyor. Son günlerde alımları bir miktar tetiklendi. Bizim tek ihtiyacımız istikrar. Seçim sonucunda tek parti iktidarı psikolojik engellerimizi kaldırır" dedi.

Sektör temsilcilerinin anlattıklarına göre kur artışı, yabancıya ‘sürpriz' indirim oldu. Bu hareketlilik nedeniyle yüzde 30'a varan bir avantajları söz konusu. Yerli yatırımcı da dolarını bozup, gayrimenkule yönelmiş durumda.

Dumankaya İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Uğur Dumankaya “Yabancı yatırımcı zaten bu artıştan kaynaklanan kârı değerlendiriyordu şimdi yüksek fiyattan dolar bozduran Türk yatırımcının da gayrimenkule yöneldiğini gözlemledik" dedi.

Ağaoğlu Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ali Ağaoğlu, "Benim satışlarım iyi. Doların 3 TL olması sorun değil, Türkiye ekonomisi bunları kaldırır. Türkiye ekonomisinin kaldıramayacağı tek şey belirsizlik. Beklentimiz bir an önce siyasi istikrarın sağlanması” diye konuştu.

16 Eylül 2019 Magazin Bülteni.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber