16.06.2008 14:32 | Son Güncelleme:
Mehmet Kayhan YILDIZ/KONYA, (DHA)

Konya'da yapılan siyaset anketinde ilginç sonuç

KONYA'da özel bir araştırma şirketi tarafından 1210 denek üzerinde yapılan ‘Anayasa Mahkemesi’nin, başörtüsü ile ilgili değişikliği iptal etmesi kararının toplum üzerinde etkisi’ konulu ankete katılanların yüzde 61.3'ü Anayasa Mahkemesi'nin türban konusundaki iptal kararının, AKP kapatma davasını etkileyeceğini savundu. Araştırmaya katılanların yüzde 40.4'ü, AKP'nin kapatılacağı yönünde oy verirken, yüzde 35.8'i kapatılmayacağını belirtti. ‘AKP kapatılırsa hangi partiye oy verirsiniz?' sorusuna deneklerin yüzde 42.1'i tekrar AKP öncülüğünde kurulacak yeni bir partiye oy vereceğini belirtti. AKP'nin kapatılması durumunda CHP'nin kentteki oyunu 9.3'e, MHP'nin de yüzde 15’e çıkaracağı görüldü.

TÜSİAR Araştırma-Danışmanlık Genel Koordinatörü Hasan Yel, araştırmayı Anayasa Mahkemesi'nin türban kararının toplum tarafından nasıl algılandığını belirlemek, AKP'nin kapatma davasının seçmenler üzerindeki etkisini araştırmak ve Türkiye'deki yaşanan son dönemdeki siyasal süreçlerin Türk toplumundaki yankısını görmek amacıyla yaptıklarını söyledi. Yel, araştırmada halkın yeni Anayasa yönünde tercih belirttiğini bildirirken, şöyle dedi:

“Araştırmamıza katılan deneklerin yüzde 51.6'sı yeni Anayasa’dan yana tercihini kullanırken, yüzde 19.3'lük kesim mevcut Anayasa’nın bazı maddelerinin değiştirilmesini yeterli görmektedir. Mevcut Anayasayı yürürlükte kalmasını isteyenlerin oranı yüzde 29.2'dir. Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili verdiği kararı deneklerin yüzde 74'lük kısmı siyasi olarak değerlendirmektedir. Yüzde 10.8'lik kesim fikir beyan etmezken, yüzde 15.2'lik kesim kararı hukuki bulmaktadır. Araştırmamıza katılan deneklerin yüzde 77.6'lık kısmı Anayasa Mahkemesi'nin türban ile ilgili kararını kabul etmemekte ve tercihini başörtüsüne özgürlükten yana kullanmıştır. Yüzde 5.9'luk kesim fikir beyan etmezken yüzde 16.5'lik kesim alınan kararı tasvip ettiğini beyan etmektedir.”

‘REJİM TEHLİKEDE DEĞİL’

Araştırmada yüksek yargı mensuplarının rejim ile ilgili yaptığı açıklamaların denekler tarafından nasıl yorumlandığını öğrenmek istediklerini belirten Yel, bu konudaki sonuçlarla ilgili şöyle dedi:

“Yüzde 69.2'lik kesim yüksek yargı mensuplarının rejim ile ilgili açıklamalarını desteklemezken, yüzde 12.3'lük kesim açıklamaları desteklemektedir. Bunun yanında yüzde 18.5'lik kesim görüş açıklamaktan çekinmiştir. Diğer taraftan halk Türkiye'yi siyasetçilerin yönetmediğine inanmaktadır. Araştırma katılan deneklerin yüzde 28.5'i Türkiye'yi yüksek yargı mensuplarının yönettiğini belirtirken, ikinci sırada yüzde 18.9 oranıyla ABD'nin yönettiğini düşünmektedir. AKP hükümetinin, ülke yönetimi üzerindeki etkisinin yüzde 18.5, Recep Tayyip Erdoğan'ın yüzde 6.7, TBMM'nin 6.4, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin 6.1, muhalfet partilerinin yüzde 5.5 ve Avrupa Birliği'nin yüzde 3.6 oranında ülkeyi yönettiği sonucu çıkarken, yüzde 5.7 oranında da ülkeyi kimsenin yönetmediği sonucu çıktı.”

Ankette Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü konusundaki iptal kararının AKP kapatma davasını etkileyeceği yönünde sonuç çıktığını anlatan Hasan Yel, “Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü ile ilgili yapılan değişikliği iptal etmesi üzerine, bu iptal karından sonra deneklerin yüzde 75.7’si bu kararan hem kendilerinin hem de yakınlarının eğitim öğretim hakkını olumsuz etkileceğini belirtmektedir. Ayrıca araştırmaya katılan deneklerin yüzde 61.3’lük kısmı Anayasa Mahkemesi'nin başörtüsü konusundaki iptal kararının AKP kapatma davasını etkileyeceğini düşünmektedir. Yüzde 24.7'lik etkilenmeyeceğini belirtirken, yüzde 14'lük kesim de bu konuda fikir beyan etmemektedir” diye konuştu.

Anket sonuçlarında CHP'nin Türkiye'de gerelimin kaynağını olarak görüldüğünü söyleyen Hasan Yel, “Deneklerin yüzde 57.1'i devlet organları arasındaki gerilimin kaynağı olarak CHP'nin olduğunu düşünürken, AKP'nin yüzde 15.3'lük bir orana sahip olduğu görülmektedir. Gerilimin kaynağı olarak yüksek yargı mensuplarını görenlerin oranı yüzde 11.5'tir. Ankete katılan deneklerin yüzde 6.4'ü Türkiye'de bir gerelim olmadığını düşünmektedir” dedi.

Halkın AKP'nin kapatılacağını düşündüğünü belirten Yel, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Araştırmaya katılan deneklerin yüzde 40.4'ü AKP’nin kapatılacağını düşünürken, yüzde 35.8'lik kesim kapatılmayacağını düşünmektedir. Yüzde 23.8'lik büyük kesim de bu soruya cevap vermek istememiştir. Diğer taraftan deneklerin yüzde 42.1'i ‘AKP kapatılırsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz sorusuna ?' AKP öncülüğünde kurulacak yeni bir partiye oy vereceğini belirtiyor. AKP'nin kapatılmasında MHP oyunu yüzde 15'e çıkarırken, CHP'nin de yüzde 9.3’e çıkarıyor. Hiç bir partiye oy vermeyeceklerin oranı da yüzde 19.6’ya yükseliyor.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
EtiketlerABDAnayasa