26.01.2013 02:30 | Son Güncelleme:

Konya Karapınar’da 1.8 milyar tonluk linyit keşfedildi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na bağlı Maden Tetkik ve Arama Kurumu (MTA) yaz-kış aralıksız 4 yıl süren çalışmaların ardından Konya Karapınar’da 1.8 milyar tonluk linyit rezervi keşfetti.

5 bin megavat (MW) gücündeki termik santrale yaklaşık 30 yıl yetebilecek rezerve sahip sahanın ekonomiye kazandırılması için harekete geçen Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, burada 2 bin 400 MW kurulu güce sahip Atatürk Barajı’nın iki katı elektrik üretilmesini hedefliyor.
Havzadaki rezervle ilgili bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, adeta küçük bir Elbistan Havzası niteliğindeki Karapınar sahasının 1.8 milyar tonluk linyit rezervine sahip olduğunu belirterek şunları kaydetti:

Havza çalışması

“Yerli ve yenilenebilir enerji kaynaklarının daha çok hakim olması için temel politikalarımız ve stratejilerimiz çerçevesinde yolumuza devam ediyoruz. Karapınar’da 5 bin MW civarında bir havza çalışması yapmayı planladık. Bununla Atatürk Barajı’nın iki katı kadar Türkiye’ye bir rezerv sağlamış olacağız. Yaklaşık 7-8 milyar dolarlık da bir yatırım öngörüyoruz. Nasıl Afşin-Elbistan’da  12 milyar dolarlık bir yatırımın planlaması yapıldıysa bunu da benzer bir havza çalışmasıyla yapacağız.”

Yerli kömüre teşvik geliyor

Yerli kömürün çıkartılmasıyla ilgili teşvik bulunduğunu, bu teşvikin kömürün enerji üretiminde kullanılmasında da geçerli olmasının gündemde olduğunu bildiren Yıldız, “Yerli kömürden elektrik üretilmesinin de teşvik kapsamına alınmasını Başbakan Yardımcımız Ali Babacan açıklayacak” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0
Etiketlerhaberhaberler