Köpekbalığı paniği

Datça Taşlık Plajı önlerinde önceki gün 1.5 metre uzunluğunda 2 köpekbalığı ortaya çıktı. Açıkta yüzen iki kişinin yanına yaklaşan balıklar korkulu anların yaşanmasına neden oldu


Köpekbalığı paniğiKöpekbalığı paniği

MEHMET ÇİL Muğla DHA

Datça Taşlık Plajı önlerinde önceki gün ortaya çıkan 2 köpekbalığı, bu sırada denizde yüzenlere korku dolu anlar yaşattı. Yaklaşık 1.5 metre uzunluğundaki 2 köpekbalığı, plajda yarım saate yakın süreyle hızlı hareketlerle denizde dolaştı. Zaman zaman birbirlerine yaklaşıp uzaklaşan 2 köpekbalığının hareketleri, kıyıdakiler tarafından korkulu gözlerle izlendi. Bir ara açıkta yüzen 2 kişinin yanına yaklaşan köpekbalıkları izleyenlerin yüreklerini ağzına getirdi. Çığlıklar üzerine 2 kişi hızla kıyıya yüzdü. Bu arada biraz daha cesaretli olan 2 gencin, ellerindeki ölü balıkla köpekbalığını avlamaya kalkışmaları çevredekileri şaşkına çevirdi. İhbar üzerine bölgeye gelen Sahil Güvenlik botu ile bir balıkçı teknesinin gürültüsünden korktuğu sanılan köpekbalıkları gözden kayboldu.

‘Kıyıya doğru yüzdük’
İşkur öğretmeni Işık Kerime Yağcı, “4 kişi kıyıdan biraz açılmış yüzüyorduk. Yanımda eşim, arkadaşım ve annesi Güngör vardı. Sahilde çığlıkları duyunca ne olduğunu anlayamadık. Kıyıya doğru yüzerken 2 metre yakınımızda yüzen köpekbalığını gördük. Sahile varınca rahat bir nefes aldık” dedi.
Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Adnan Ayaz, Datça sahilinde görülen köpekbalıkları konusunda endişeye gerek olmadığını söyledi. Bu kıyılarda saldırgan köpekbalıklarına rastlanmadığını belirten Ayaz, “Kamera görüntülerinden sahilde üreme dansı yapan iki köpekbalığı olduğunu sanıyorum. Yüzerken kuyruklarını göstermedikleri için tür analizi yapmak güç. Ancak, sırt yüzgeçleri köpekbalığı olduklarını ele veriyor. Üreme dansı gerçekleşen iki köpekbalığı, denizi sırt yüzgeciyle çizerek, ritmik bir hareketle yüzüyor. Çiftleşme öncesi birbirlerine kur yapıyorlar da diyebiliriz” dedi.Üreme bölgesine yakın
Muğla’da Boncuk koyu ile Karaburun arasında kalan bölge ve Benci koyu, kumsal köpekbalıkları olarak tanımlanan ve boyları 2 metreye ulaşabilen köpekbalıklarının Akdeniz’deki tek üreme sahası olarak biliniyor. Kumsal köpekbalıkları kışı derin sularda geçiriyor, baharda üst noktalara çıkıyor.

 

YALOVA’DA YAKALADILAR
Marmara Denizi açıklarında avlanmaya çıkan Yalovalı balıkçı Cengizhan Köroğlu’nun ağına 2.5 metre boyunda pamuk cinsi köpekbalığı takıldı. Balıkçıların güçlükle tekneye çıkarabildiği köpekbalığı görenleri şaşırttı. Yalova Su Ürünleri ve Balıkçılar Kooperatifi Başkanı Erdal Tokalak bu cins balığın Marmara Denizi’nde bulunduğunu ancak sığ bölgeye çıkmadığını söyleyerek, “Tehlikeli bir durum söz konusu değil” dedi. 
YALOVA DHA

Milliyet iPhone uygulaması yenilendi.
Daha hızlı, daha canlı, en güncel! Yenilenen Milliyet.com.tr iPhone uygulamasını hemen indir!
iPad’i unutmadık!
iPad’inize özel Milliyet.com.tr uygulamasını ücretsiz indirmek için tıklayın.Yorum Yaz
20Yorum Başlığı:420Yorum: