Ege

13.02.2018 - 01:03 | Son Güncelleme: 13.02.2018-1:05

Köprübaşı’nın çehresi değişiyor

Tarım yatırımcısının son yıllardaki gözde merkezlerinden Manisa Köprübaşı, Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu’nun girişimleriyle farklı bir görünüme bürünüyor

Sitene Ekle

İklimi ve verimli topraklarıyla son dönemde büyük tarım yatırımcılarının dikkatini çeken Manisa Köprübaşı yepyeni bir görünüme kavuşuyor. Hem vatandaşların huzur ve güvenliğini hem de Köprübaşı’nın yarınlardaki vizyonu düşünülerek projelendirilen ‘dere ıslah’ çalışmalarında sona gelindi.

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’nun talimatıyla başlatılan çalışmalar kapsamında Yeregiren Deresi, Acı Dere, Gündoğdu Deresi, Kasar Dere, Soğukpınar Dere ve Kasarkuyu Dere yatakları yeniden düzenlendi. 

7 milyon liraya mal olacak

İlçenin kaderini değiştirecek proje 6 derede toplam 4700 metre trapez kesitli toprak kanal, 990 metre uzunluğunda betonarme U kesit kanal (146 metresi ızgaralı), 2020 metre uzunluğunda taşkın koruma duvarı, 12 adet menfez imalatı ve 25 adet brit imalatlarını kapsıyordu. 

Kış aylarından da hız kesmeden inşaata devam eden ekipler çalışmalarda son aşamaya geldi. Yeregiren Deresi üzerindeki inşaat bitirildi. Tüm betonarme imalatlar yapıldı. 1 ay içinde tamamlanması hedeflenen projede sadece Yeregiren Deresi ile Gündoğdu Deresi arasındaki bağlantı ile 1 adet menfez imalatı kaldı. Yaklaşık 7 milyon liraya mal olan projenin ikinci aşamasında ise Köprübaşı Belediyesi dere yataklarının çevresini yeşillendirecek, yürüyüş ve bisiklet yolları yapılacak. 

Kiraz Çayı’nda çalışma başladı

Son 15 yılda hayata geçirdiği taşkın koruma projeleriyle 4 milyon 500 bin dekar araziyi taşkın ve sel riskinden kurtaran DSİ Genel Müdürlüğü, benzer bir çalışmayı Kiraz’da başlattı. Kiraz Çayı yatağındaki 6.5 kilometre hat üzerinde yürütülen çalışmalar kapsamında, bölgedeki taşkın ve su baskını riski asgari düzeye indirilmesinin hedeflendiği belirtildi. 


Üzerine türkü yazılan,beş minareli şehrimiz hangisidir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX