09.11.2016 17:02 | Son Güncelleme:

Korgeneral Arif Çetin: 'Operasyonu cami imamının evinden yönettim

Van Jandarma Asayiş Kolordu Komutanı Korgeneral Arif Çetin, 15 Temmuz darbe girişimi gecesi Jandarma Genel Komutanlığı'nın Beştepe'deki karargahını kurtarmak için operasyonu cami imamının evinde yönettiklerini açıkladı.

Çetin, kapıyı açan imamın eşine 'Bacım sizinle bir işimiz yok. Salonu, televizyonu bize bırak' dediğini belirterek "İçeri gönderdim. O sırada hem televizyon izliyor hem de adam geldi jandarmaya ateş edin diye emir verince bizi darbeci olarak değerlendirmiş. Ama televizyonda konuşma yapınca boynuma sarıldı. 'Komutanım ben sizi darbeci zannettim' dedi" diye konuştu.

Arif Çetin FETÖ üyelerinin tespitine ilişkin "Sadece dedikodu yada ihbarla oluyor. Arkadaşlar sohbetvari anlatıyor. O şekilde bildiklerimiz var. Mesela Çavuşsoğüt Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan. Söylüyorlardı" dedi.

"ROBOT SESİ GİBİ BİR SES 'SIKIYÖNETİM İLAN EDİLDİ' DEDİ"

15 Temmuz Darbe Girişimi döneminde Jandarma Harekat Başkanı olan Korgeneral Arif Çetin, 15 Temmuz FETÖ/ PDY Darbe Girişimini Araştırma Komisyonunda dinlendi. Arif Çetin'in özetle şunları aktardı: "Darbe gecesi akşamı saat 21.00 sularında Ankara Güvercinlik'te lojmanlardaki evime gittim. Eve vardığımda yemek sırasında jandarma genel komutanı aradı ve 'Arif Paşam patlama sesleri var, haberin var mı' dedi. Harekat ve İstihbarat merkezini aradım defalarca cevap vermiyor. Harekat Merkezini aradım, Telefonun biri açıldı. 'Sokağa çıkma yasağı var. Sıkıyönetim ilan edildi' diyor. Bu ses de her sabah bana olayları arz eden kurmay yüzbaşı Ahmet Özcan'ın sesi. Robot sesi gibi bu cümleyi söyledi sadece. Ahmet dedim. Kapattı bir senedir benimle, sesini tanıyorum."

"HİÇBİR EVRAKA İŞLEM YAPMA DEDİM"

"TEM Daire Başkanı Turgut Aslan beni cepten aradı. Komutanım darbe olmuş dedim duydunuz mu dedi. Bende robot sesi gibi bir şey var sesini kopyalamış olabilir. Siber saldırı olabilir dedim. Turgut Bey İstanbul Boğaz Köprüsünde tanklar var dedi. mutfakta yemek yediğim için TV'yi görmedim. Turgut Bey de 'Ankara Emniyet Müdürü ile birlikte yemek yedik, sizin karargaha yakınız' dedi. Oraya gelip oradan geçeyim dedi. Yolda cep telefonunu aradım Kurmay Yarbay Bülent çıktı telefona. Ne var dedim. Komutanım dedi her taraftan evrak yağıyor dedi. Darbe var komutanım dedi. Sakın hiçbir evraka işlem yapma 5-6 dakikaya oradaydım dedim. Genelkurmaydan emir geldi işlem yapmayanları tutuklayacaklarmış dedi. Ben geliyorum dedim. Sonra Beştepe'deki karargaha vardım."

"BACIM SENİNLE İŞİMİZ YOK, SALONU TELEVİZYONU BİZE BIRAK' DEDİM OPERASYONU YÖNETTİM"

"Nizamiyenin karşısında Hisarcıklıoğlu Cami önünde duvar var. Nizamiye çaprazında. Jandarma Özel Harekatı aradım, buraya gelin dedim derhal. Harekat Merkezini ele geçirmek için çalışmaya başladık. Bunları yaparken önce 13-14 katlı kaba inşaaii bitmiş bir inşaat var. Önce orada bir sekreterlik kurduk. Tabi televizyon yok haber alamıyoruz. Bir ev arayın dedim. Çocuklar imamın lojmanı var ama ışık yanmıyor dedi. Işıkları kapatmış salonda televizyon izliyorlar. Biz kapıyı çaldık açmadı. İçeride olduklarını öğrenince biz jandarma polisiz, kapıyı kırmak zorunda kalırız dedim. Seninle bizim bir işimiz yok dedim. Sonra açtık kapısının zincirini de açtı. Eşiyle çocukları telaşlanmışlar. 'Bacım sizinle bir işimiz yok. Salonu, televizyonu bize bırak'dedim, içeri gönderdim. O sırada hem televizyon izliyor hem de adam geldi bizi jandarmaya ateş edin diye emir verince bizi darbeci olarak değerlendirmiş.Ama televizyonda konuşma yapınca boynuma sarıldı. 'Komutanım ben sizi darbeci zannettim' dedi. İçerdekiler resmi dışardakiler darbeci gibi bir mantık oluşmuştu."

"TURGUT BEYİ ÖNCE ALMAMIŞLAR, BİRAZ BAĞIRINCA KARARGAHA ALMIŞLAR" 

Darbe girişimini öncelikle siber saldırı gibi düşündüklerini kaydeden Arif Çetin şöyle konuştu: "Kışlaya geldiğimizde FETÖ darbesi olduğunu öğrendik. Hareket Merkezine bu işleri yaparken Turgut Bey benden önce gelmiş beni sormuş 'Arif Paşa buraya gelecek' demiş. Tamam gel demişler önce almamışlar. O biraz bağırmış ben buraya çağrıldım geldim demiş. Tamam demişler. Biz içeri girip operasyon başlattığımızda onu darbeyi yöneten albay ateş edip yaralıyor. Yanındaki korumasını şehit ediyor."

"DEDİKODU İLE BİLDİKLERİMİZ VARDI"

Arif Çetin, adı FETÖ üyelerinin tespitine ilişkin şöyle dedi: "Kendi emrimde değilse bilme şansımız da yoktur. Sadece dedikodu yada ihbarla oluyor. Arkadaşlar sohbetvari anlatıyor. O şekilde bildiklerimiz var mesela. Çavuşsoğüt Jandarma Tugay Komutanı Ali Osman Gürcan. Söylüyorlardı. Hayret ettiğimiz kişileri oldu. Bu da mı dediğimi kişiler oldu. Bu adam vardır dediğimiz kişilerde vardı. Darbede rol alınca bunlar şaşırmadım ama şaşırdığım kişilerde vardı. Turgut Aslan aradığında bu çağda darbe mi olur ne darbesi dedim. Harekat merkezine geldiğimde hayretler içinde kaldım. Hareket merkezini ele geçirenler İstanbul'dan gelmiş adamlar. İstanbul da akademideki öğrenci gelmiş oraya. genelkurmaydan binbaşı gelmiş. Mamak'tan zırhlı araç gelmiş. Hiç alakası olmayan birliklerde gelen kişilerdi."

"DARBECİLERİN HATASI, ALLAH YARDIM ETTİ"

"Darbenin askeri planlamasındaki hata nedir?" sorusuna Çetin şu yanıtı verdi; "15 Temmuz'un kahramanının Türk milleti olduğuna inanıyorum. Darbecilerin hatası millete karşı, devlete karşı duran herkese Allah yardım etti herhalde. Hata yapmadıklarında da yok edeceğimizi biliyoruz. Halkın desteğiyle yapacağımızı biliyoruz. Görevimiz bu vatandaşla bir olup millete sahip çıkmak. Orada mı burada mı hata yaptık araştırmalarınızda sonuç çıkacaktır. Terör var. Van'da bomba patladı İranlı turistler gitti, alışveriş bitti yazık günah. Vatandaşın kemikleşmesini güçlenmesini engelleyen terör dahil darbelerin her türlü kanun dışı olayla mücadele etmek görevimiz."
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0