Koskoca Cersei'ye yakıştı mı? (Spoiler içerir!)

Game of Thrones dizisinin gidişatında önemli roller üstlenen Cersei Lannister, son derece entrikacı, korkunç insafsız, zeki bir stratejist, yas tutan bir anne ve erkek kardeşiyle ilişki yaşayan tuhaf bir kadındı. Finalden bir önceki bölümde Cercei'nin bu özelliklerinin hiçbirini göremedik. Hayatının son anlarında bambaşka bir moda bürünüp deyim yerindeyse hüngür şakır ağladı. 
 

Koskoca Cersei'ye yakıştı mı? (Spoiler içerir!)

Son anlarını pencereden dışarıyı izleyerek geçirdi

Son anlarını pencereden dışarıyı izleyerek geçirdi

Cersei öldü. Hem sevgilisi hem de kardeşi olan Jaime'nin kollarında... Koskoca Kızıl Kale'nin altında kalarak...

O korkunç kadın son anlarını pencereden dışarıyı izleyerek geçirirken, Daenerys ejderhasına bütün şehri nasıl yok edeceğini anlatıyordu.

Bir ara Qyburn geldi, “Burası çökecek, bence dışarı çık” dedi ama Cersei, “Yok ya, böyle iyi” tarzında bir cevap verdi.

Nihayetinde kardeşi tam zamanında gelince geri çekilmeyi başardı. Ki Jamie, bıçak yaralarıyla, bütün o yolu nasıl geldi; zaten bir muamma... 

8 sezondur bu kadar agresif olan bir karakterin, böyle pasifçe ölmesi, birçok Game of Thrones hayranını sinirlendirmiş gibi görünüyor. 
 

Büyük bir hayal kırıklığı

Büyük bir hayal kırıklığı

Kendi elleriyle Joffrey isminde bir canavar yetiştiren, bu canavara türlü çeşit pis işler yaptıran, bununla beraber tek başına da bol miktarda kirli iş yapabilen bir kadından bahsediyoruz...

Baelor Septi'ni nasıl yerlebir ettiğini hatırlıyor musunuz? Cersei o zamanlar kaderine asla razı gelmeyen bir kadındı. Her zaman bir B planı veya iyi düşünülmüş bir satranç hamlesi vardı. O şatafatlı kaftanlarının cebinde hep bir büyük patlayıcı taşır gibiydi.

İşte bu yüzden, son bölümde ona reva görülen ölüm sahnesi, büyük bir hayal kırıklığı yarattı. 
 

Game of Thrones dizisini sadece biz değil, bütün dünya izliyor. Ve çoğu kişi, son sezonun geldiği noktadan şikayetçi.

Geçen sezonun normalden daha uzun sürelerle de olsa 6 bölümden oluşması, senaristler David Benioff ve D.B'yi zorlamış belli ki. Son 4 bölümü yazan Weiss, böyle bir destandan bekleyebileceğimiz tüm karakter gelişimi, motivasyon ve duygusal ritmi feda etmiş.
 

Kimseyle yüzleşmeden...

Kimseyle yüzleşmeden...

Cersei kendini kurtaramaz mıydı? Elbette kurtarabilirdi... Bulacağı formül de, Dany’nin birdenbire delirmesinden daha inandırıcı olurdu!

Cersei'nin kimseyle yüzleşmeden ölüvermesi, hem karaktere hem izleyiciye yapılmış büyük bir ihanet gibi geliyor.

Bütün bölüm etrafta dolanıp duran ve epey boş vakti olan Tyrion ile neden konuşmadı mesela?

Veya Dany ile bir ejderha uçuşu yapamaz mıydı?

Arya, önceden Cersei'yi öldürmeyi planladığını itiraf edemez miydi? (Gerçi Arya'nın kuleye gitmemesi iyi oldu. Gitseydi kesin ölürdü.)

Neticede Cersei'nin bu bölümde ve hatta bu sezonda hiçbir önemli rolünün olmaması, tam bir hayalkırıklığı!

Neredeyse yok gibiydi

Neredeyse yok gibiydi

Cersei'yi canlandıran Lena Headey de, karakterinin son anlarının hayal kırıklığı yarattığını itiraf ediyor, “Biriyle büyük bir sahnesi ya da kavgası olmasını istediğini” söylüyor. Biz de öyle isterdik!

Euron'la olan itişmesi ve Missandei'nin infazını onaylamasının dışında, Cersei, 8'inci sezonun büyük bir bölümünde neredeyse yok gibiydi. 
 

Unutulmayacak

Unutulmayacak

Aktris röportajının sonunda, Cersei'nin hikayesinin bitme şeklini beğendiğini söylese de, belli ki gitmeden önce son bir kez birilerine diş geçirmek istiyormuş.

Cersei, şarabını yudumlayıp Tyrion ve Jaime ile beyin fırtınası yaptığı sahnelerle Game of Thrones'un unutulmaz karakterlerinden biri oldu tabii.

Ancak Lena Headey'in Game of Thrones'teki rolüyle Emmy kazanacağını düşünen herkes, oturup bir daha düşünsün. Bu sezon yeteneklerini tam olarak sergileme şansı bulamadı.
 

“Bebeğimizin yaşamasını istiyorum”

“Bebeğimizin yaşamasını istiyorum”

Cersei’nin dizideki son anları da epey üzgün geçti.

Jaime'e “Bebeğimizin yaşamasını istiyorum” deyip ölmesine izin vermemesi için yalvardı; tekrar tekrar “Böyle değil, bu şekilde değil” dedi.

Ensest bir ilişki için bu, fazla romantik bir elveda değil mi sizce?

Ayrıca normalde önce hep kendini düşünen Cersei'nin son anlarında çocuğu ve Jaime hakkında konuşması da enteresandı.
 

Demir Taht'ı işgal eden kadın için daha önemli bir finalin ya da vedasının olmaması, önemli bir fırsatın kaçırılması gibi geliyor bana.

Cersei basitçe ezilip gitti yahu!

Belki finalden de pek bir şey beklememeliyiz... 

Bu makaleye ifade bırak