Kötü örneklerin sonu yok: Ya Brezilya'nın başına Bolsonaro geçerse?

Dünyanın bazı köşelerinde tuhaf tuhaf fikirler büyük destek bulmaya başladı. Bunun son örneği ise Brezilya'da başkanlık seçiminde ilk turu birinci kapatan, bir ay sonraki seçimde de en iddialı görünen Jair Bolsonaro. Açık açık işkence ve dayağı destekleyen, toplumu kutuplaştırmaya çalışan biri devlet başkanı olabilir mi? 

Kötü örneklerin sonu yok: Ya Brezilya'nın başına Bolsonaro geçerse?

İyice tuhaflaşan seçimler

İyice tuhaflaşan seçimler

İnsanoğlu bir acayip. Dertsiz başına dert açmak için yer arıyor. Bunun örneklerini her yüzyılda görüyoruz. Yeri geliyor dev savaşlarla, yeri geliyor ırkçılıkla, yeri geliyor teknolojiyle birbirimizi hırpalıyoruz. 8 milyar insan içinde canı böyle bir şey yüzünden yanmayan yoktur herhalde. Çağımızın global hastalığı da politik seçimler.

Bir tuhaf seçimler yapmaya başladı dünyanın belli kısımlarındaki insanlar. Uğraşacak başka bir işi yokmuşcasına yepyeni sorunlar üretmeye çalışıyorlar sanki. Bunun son örneği, yaklaşık bir ay sonra gerçekleşecek Brezilya'nın başkanlık seçiminin en güçlü adayı olarak görülen Jair Bolsonaro. Adam çılgının teki.

Brezilya'nın sorunu yokmuş gibi

Brezilya'nın sorunu yokmuş gibi

Ekonomik durumu ayrı sıkıntılı, sokakları pek de güvenli olmayan Latin Amerika ülkesi Brezilya'nın vatandaşlarının sanki çok sorunu yokmuş gibi nedense bir anda Jair Bolsonaro'yu seçmek için sıraya girdi. Nesi var Bolsonaro'nun? Anlatayım. 

"Ölsün daha iyi" diyen siyasetçi olur mu?

"Ölsün daha iyi" diyen siyasetçi olur mu?

İlkin, Jair Bolsonaro'nun eşcinsellik karşıtı olduğunu söylemek gerek. Karşıtı dediğim, öyle "Ya ben eşcinseliği pek anlayamıyorum" türünden falan değil, düpedüz faşizan bir tutumu var bununla ilgili. Hatta somutlaştırayım; "Çocuğum eşcinsel olacağına trafik kazasında ölsün, daha iyi!" diyor.

Kendi evladının bile eşcinsel olması ihtimalinden deliler gibi çekinip, "Ölsün daha iyi!" bakış açısıyla olaylara yaklaşan bir birey, yönetime gelse neler yapar sahi? Kendi evladının canını değersiz gören insan, bir ülke dolusu insanın evladına neler yapmaz?

Halbuki Brezilya bu işi halletmişti

Halbuki Brezilya bu işi halletmişti

Brezilya, eşcinsel evliliğine 2013'te izin vererek heteroseksüellerle aynı hakları tanımayı bundan 5 yıl önce başarmış bir ülke. 1985'ten beri de LGBT hakları gözetilerek genişletiliyor. Brezilya'da LGBT bireylerin kabul görme oranı 2017 yılında yüzde 74'tü. Fakat öte yandan LGBT cinayetlerinin en çok işlendiği ülkelerden biri. Bu iki değişken bir arada olunca ortaya Bolsonaro çıkıyor.

Kadınlara bakış açısı

Kadınlara bakış açısı

Bolsonaro, cinselliğe büsbütün başka bir şekilde bakıyor. Eşcinsel olduğunu belirten bir gazeteciye “Sana bakıp da eşcinselsin demem, hatta askeri okulda olsaydım ve sokakta seni görseydim arkandan ıslık bile çalardım. Epey güzelsin” diyor. Bir kongre üyesine de "Tecavüz etmeye bile değmezsin çünkü çok çirkinsin!" deme cüretini gösterebilmiş bir insan. Kadınlara ve cinselliğe bakış açısı bu derece tuhaf olan bir insan nasıl olur da şu noktaya getirilebilir? 

İşkence destekçisi, "fakir" karşıtı

İşkence destekçisi, "fakir" karşıtı

Başında olduğu Sosyal Liberal Parti'yi temsil eden Balsonaro, bu iki kavramda da tuhaf bir şekilde alakasız bir kişiliğe sahip. İşkenceden de yana, halkın bu görüşü desteklediğini de düşünüyor. Fakir insanların bir tehdit olduğunu, Brezilya halkının silahlanarak fakirlere karşı "kendisini savunması gerektiğini" düşünüyor.

Kaostan beslenmek bir siyasi görüş olabilir mi? Balsonaro'nun görüşlerini destekleyen kitle, nasıl olur da tüm bunlarla Brezilya'nın "ileriye" gideceğini düşünebilir? Sorunlar bu yollarla çözülebilir mi? 

Brezilya'da kendisine karşı başlatılan kampanyalar ve dünyanın farklı yerlerinden Balsonaro'ya karşı yükseltilen seslerin işe yarayıp yaramayacağı çok üzerinde durulan bir konu. Bir aylık sürecin sonunda Balsonaro'nun kazanması durumunda neler olacağı ise korkuyla, fısıltıyla dillendirilen bir ihtimal.

Dünyanın böyle hatalı seçimler yapması, akıl alır şey değil.Şu haliyle ülkenin başına geçecek olsa Balsonaro, Brezilya'nın ve dünyanın geri kalanının içine çekileceği çukur, dünyanın tamamını endişelendirmesi gereken bir "sosyolojik olgu."  

 

 

Bu makaleye ifade bırak