Gündem
29.01.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 29.01.2012-2:30

Kova değil Saka burcu!

Milliyet astroloji yazarı Hakan Kırkoğlu, Kova burcunun adını artık Saka olarak kullanacak. Neden mi?

Sitene Ekle

İSTANBUL Milliyet

Astrolog Hakan Kırkoğlu, Milliyet için kaleme aldığı günlük burç yorumlarında artık Kova burcunun adını “Saka” olarak kullanacak. Kova kelimesinin burcun ifade ettiği anlamı yansıtmadığını savunan Kırkoğlu, Milliyet Cumartesi ekindeki köşesinde “Saka” ismini kullanacak olmasının nedenini şöyle açıkladı:
“Şimdi içerisinden geçtiğimiz Saka burcunun (Kova) sembolünde elindeki bir amforadan sular dökülen genç bir erkek olarak temsil edilmiştir. Burcun Latince’deki adı Aquarius’tur, değişik dillerdeki adı da benzer şekilde su taşıyan adam olarak geçer. Almanca’da ‘Wasserman’,  İngilizce’de ‘Water bearer’ gibi. Dilimizde bu burcun sembolünün Kova olarak geçmesi son derece yanıltıcıdır. Zira içerisindeki insan figürü tamamen atılmış, geriye kova kalmıştır. Bu işaret burcun özünün anlaşılmasını zorlaştırmakta, ayrıca kendi özünden kopartılarak, anlam kayması yaratan bir durum yaratmaktadır.


Saka burcunun sadece kova ile tanımlanması, aslında bu burca üye pek çok kişinin sahip olduğu özellikleri rahatça anlamasına engel olmakta, yüzeysel bir tanımlama getirmekte. Anlam kaymasının önüne geçtiğimiz sürece, temel sembollerin bize neler anlattığını daha rahat kavrayabilir ve kültürel yozlaşmadan uzaklaşabiliriz. Ben de bundan sonraki yazımlarında sürekli olarak Saka ismini kullanacağım. Bu söz dilimize yerleşmiş kelimedir ve su taşıyan kişi anlamına gelmektedir. Osmanlı Devleti’nde de yeniçeriler arasında bir Saka Ocağı bulunmakta, bunlar su taşımaktaydılar. Burcun sembolündeki insan figürü, Zodyaktaki diğer hayvan resimlerinin yanında, insanı ‘insan’ yapan ‘akıl’a işaret eder.”


Etiketler: astrolog
Bilgi Yarışması"Çakıl Taşları" adlı şarkısıyla kendinden söz ettiren rock sanatçısı, kimdir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
Tango kaç kişilik bir danstır?
A
1
B
4
C
2
D
3
©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX