Ege

18.09.2012 - 02:30 | Son Güncelleme: 18.09.2012-2:30

KÖYDE OCAK BOYKOTU

2002 yılından bu yana köye açılmak istenen taş ocağına karşı mücadele veren Urla’nın Yağcılar Köyü sakinleri, tesisin yeniden açılması amacıyla düzenlenen toplantıyı ilginç bir yöntemle protesto ettiler...

Sitene Ekle

Turan GÜLTEKİN İzmir DHA


İçmeler Mevkii’nde 2002 yılından bu yana taş ocağı ve kırma tesisine karşı mücadele eden, aynı tesise karşı açtıkları 8 davayı kazanan Urla İlçesi’ne bağlı Yağcılar Köyü sakinleri, başka bir unvan altında yeniden açılmaya çalışılması üzerine ilginç bir eylem yaptı. Mahkeme kararlarıyla ruhsatı iptal edilen ve kapatılan tesisin yerine “Çevre İyileştirme ve Teknoloji Yenileme Projesi” adı altında yeniden taşocağı yapılacağını iddia eden köylüler, yapılacak yeni tesis için düzenlenen ÇED süreci halkı bilgilendirme toplantısında, önce toplantının yapılacağı köy kahvesini açmadılar. Köyün imamının kahveyi açmasının ardından ise “Biz bu toplantılarla yeteri kadar bilgilendik” diyerek toplantıyı boykot ettiler. Köyün bakkalının önünde toplanan köylüler, toplantıya katılmadıklarına ilişkin tutanak tuttu.

8 dava kazanıldı
Köylüler adına 8 dava açan ve kazanan Avukat Şehrazat Mercan, yargı kararlarına karşın tesisin adını değiştirip yeni bir süreç başlatılmak istendiğini ileri sürdü. Mercan, “Önce ÇED Gerekli Değil ve sonra ÇED Olumlu kararları verildi. Bunların iptali için 8 dava açtık, bütün kararları iptal ettirdik. Her defasında idare mahkeme kararlarını uygulamamak için yeni kararlar alıyorlar. ÇED Kapsamdışı kararı ile de yetinmediler, Bakanlığa, “Çevre İyileştirme ve Teknoloji Yenileme Projesi” adı altında yeni bir ÇED proje dosyası ile başvurmuşlar” dedi.

Eylemler sürecek

Taşocağı ve kırma - eleme tesisi için bugüne kadar onlarca eylem yapan köylülerin yeni eylem kararı aldığını ifade eden Mercan, “Köylüler şirketin bu yeni girişimi üzerine yeniden eylem yapma kararı aldı ve toplantıya katılmadı.  Çevre ve Şehircilik Bakanlığı temsilci göndermemişti. Şirket yetkilileri ve İl Çevre Müdürlüğü yetkilileri toplantıyı kendi başlarına yapmak zorunda kaldı. Biz de toplantıya katılmadığımıza ilişkin tutanak tuttuk” dedi.


Etiketler: ÇED, haber, haberler
©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.