GündemRSS
01.08.2013 - 16:52 | Son Güncelleme: 01.08.2013-16:52

KPSS Öğretmenlik Atamaları Puan Türleri KPSS Sonuçları

KPSS Öğretmenlik Atamaları başladı.KPSS Öğretmenlik Atamaları ne zaman? KPSS Öğretmenlik Atamaları hangi puan türüne göre alıyor? KPSS Öğretmenlik Atamaları hakkında en detaylı bilgiler...

Sitene Ekle
KPSS Öğretmenlik Atamaları Puan Türleri KPSS Sonuçları
KPSS Öğretmenlik Atamaları başladı.KPSS Öğretmenlik Atamaları ne zaman? KPSS Öğretmenlik Atamaları hangi puan türüne göre alıyor? KPSS Öğretmenlik Atamaları hakkında en detaylı bilgiler...
 
Adayların Kendi İnternet Erişim Şifrelerini Kişi ve Kurumlarla Paylaşması
 
 
2013-ÖSYS yerleştirme sonuçlarının açıklanmasının ardından bazı basın-yayın organlarında, adayların tercih bilgilerinde kendi rızaları dışında değişiklik yapıldığına ve bu nedenle adayların istemedikleri programlara yerleşmesi nedeniyle mağduriyet oluştuğuna ilişkin iddialar yer almıştır. Bilindiği üzere tercihler tercih süresi içinde bir başvuru merkezi aracılığıyla veya internetten bireysel olarak aday tarafından yapılmaktadır. Adaylar bu yolla yaptıkları tercihlerini, daha sonra tercih süresi bitmeden TC Kimlik Numaraları ve şifrelerini kullanarak kendileri Aday İşlemleri Sisteminden değiştirebilmektedir. Aday İşlemleri Sisteminde TC Kimlik Numarası ve şifre olmaksızın işlem yapılması mümkün değildir. 
 
 
ÖSYM tarafından yapılan tüm sınavlar için ilk başvuru işleminde adaylara internet erişim şifresi verilmektedir. Şifreler geri dönüşümsüz ve kriptolu olarak sistemimizde tutulmaktadır. Adayın bu şifre ile yaptığı her işlem, kaydı silinemez ve değiştirilemez biçimde sistem tarafından saklanmaktadır. Şifreyi adaydan başkasının edinmesi, adayın kendisi tarafından başkaları ile paylaşılmadığı sürece şifreyi adaydan başkasının bilmesi, şifreyi değiştirebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle adaylar, edinilen şifrenin başkalarıyla paylaşılmaması, özenle saklanması konusunda ÖSYM tarafından sıklıkla ve önemle uyarılmaktadır.
 
Adayların, başvuru ve kayıt işlemleri sırasında işlem doğrulamak, bilgilerine erişmek, vb. gerekçelerle kendilerinden şifrelerinin talep edilmesi durumunda şifrelerini görevli de olsa bu kişilerle paylaşmaması gerekmektedir. Kurum ve kuruluşlar kendilerine başvuran adayların sonuç belgelerini teyit etmek için 23 Mayıs 2013'te hizmete giren “Sınav Sonuç Belgesi Doğrulama Sistemi”ni kullanacaklardır. ÖSYM tarafından yapılan sınav ve yerleştirme işlemlerine ilişkin belgelerin doğrulama işlemi sonuç belgelerinin en alt kısmında yer alan “Sonuç Belgesi Doğrulama Kodu” ve adayın TC Kimlik Numarası ile https://sonuc.osym.gov.tr/BelgeKontrol.aspxİnternet adresi üzerinden yapılabilmektedir.  
 
Adaylar, olumsuzluklarla karşılaşmamak için kendi kişisel internet erişim şifrelerini öğretmenleri, arkadaşları ve en yakınları dahil hiçbir kişi veya kurumla paylaşmamalıdır. Şifre paylaşımı nedeniyle oluşabilecek sonuçlardan adayın kendisi sorumludur.
 
2013 Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) A Grubu ve Öğretmenlik ile Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT): Sınav Sonuçlarının Açıklanması
 
6-7 Temmuz 2013 tarihlerinde yapılan 2013-KPSS A Grubu ve Öğretmenlik Sınavı ile 14 Temmuz 2013 tarihinde yapılan 2013-Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT) Sınavının değerlendirme işlemleri tamamlanmıştır.
 
Sınav sonuçları 31 Temmuz 2013 tarihinde saat 18:00’den itibaren ÖSYM'nin https://sonuc.osym.gov.trinternet adresinden açıklanacaktır.
 
 
Adaylar sınav sonuçlarını belirtilen internet adresinden T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile öğrenebileceklerdir. Sınav Sonuç Belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir.
 
Sınav sonuçlarına ilişkin sayısal bilgilere aşağıdaki bağlantıdan erişilebilir.
 
2013 KPSS puanı nerelerde kullanılabilir?
 
2013 KPSS geçtiğimiz haftalarda yapıldı ve sonuçlar açıklandı. Peki 2013 puanların adaylarımız nerelerde kullanabilecek?
 
KPSS puanları kural olarak 2 yıl geçerlidir. Ancak 2012 değişikliği ile öğretmenlik puanları (P10,P121) 1 yıla düşürülmüştür.
 
2013 KPSS tek yıl olduğu için bu sınava sadece lisans mezunları katılmış olup, bu puanlar sadece üç alanda kullanılabilmektedir.
 
A Grubu sınavlar
 
Uzman, müfettiş, kaymakam gibi kadrolara girmek için KPSS sınavından sonra kurumlar tarafından sözlü veya sözlü+yazılı sınavlar yapılmaktadır. Bu sınavlara girebilmek için kurumun sınav ilanında belirttiği puan türünden istenen puanı almak gereklidir.
 
A grubu puanlar 2 yıl geçerlidir. 2014 sınavına kadar yapılacak olan A grubu sınav başvurularında hem 2012 hem 2013 puanları beraber kullanılacaktır.
 
Öğretmenlik atamaları
 
2013 yılında ÖABT gelmesi ile öğretmenlik atama puanları P10 ve P121 olmak üzere iki tane oldu. Bu puanlar 1 yıl geçerlidir. Ağustos ayında yapılacak olan atamalarda bu puanlar kullanılacak. Şubat ataması ise hala muallaklığını koruyor. MEB Bakanı değişti ancak Şubat ataması ile ilgili henüz bir açıklama yapılmadı.

En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yorum Yazın
Gönder
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
Derya Büyükuncu hangi dalda bir sporcudur?
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.