09.11.2018 09:49 | Son Güncelleme:

KPSS tercihleri için tarih açıklandı mı? KPSS 2018 tercihleri ne zaman?

KPSS ortaöğretim sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından gözler ÖSYM'ye çevrildi. KPSS sonuçlarına göre tercih yapmak isteyen adaylar tercih işlemlerinin ne zaman yapılacağını araştırmaya başladı. Peki KPSS tercihleri ne zaman alınacak?

ÖSYM binlerce adayın beklediği KPSS sonuçlarını açıkladı. Sonuçların ardından cevap kağıtları da erişime açıldı.

KPSS CEVAP KAĞITLARI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca  (ÖSYM), 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim düzeyine giren  adayların cevap kağıtları "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden erişime  açıldı. 

ÖSYM'nin internet sitesinde yer alan duyuruya göre, 2018-KPSS  ortaöğretim düzeyine giren kişilerin cevap kağıtlarının görüntüleri ve cevap  kağıtlarına yaptıkları işaretlemelerin optik okuyucular tarafından okunması  sonucu elde edilen aday cevapları ile soruların doğru cevapları  "https://ais.osym.gov.tr" internet adresinden 10 gün süreyle erişime açık olacak.

T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile erişim sağlayabilecek adaylar,  cevaplarının ve cevap anahtarının yayınlandığı form üzerindeki soru numaralarını  tıkladıklarında, her soru için açılan yeni pencerede soru kökünü, cevap  seçeneklerini ve sorunun doğru cevabı ile ilgili soruya kendilerinin verdiği  cevabı da inceleyebilecek.

Sorular, adayın sınavda kullandığı kitapçığın soru ve seçenek  diziliminde görüntülenecek. İlgili sayfada, adayların testlerdeki toplam doğru,  yanlış ve boş cevap sayıları ile ham puanları da gösterilecek.

ÖSYM AİS GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

KPSS SONUÇLARI AÇIKLANDI

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanlığınca  (ÖSYM), 2018-Kamu Personel Seçme Sınavı (KPSS) ortaöğretim düzeyi sonuçları  açıklandı. 
 ÖSYM internet sitesindeki duyuruya göre, 7 Ekim'de gerçekleştirilen  2018-KPSS ortaöğretim düzeyinin değerlendirme işlemleri tamamlandı.

Adaylar, sınav sonuçlarını ÖSYM'nin "https://sonuc.osym.gov.tr"  internet adresinden T.C. kimlik numaraları ve aday şifreleri ile öğrenebilecek.

KPSS TERCİHLERİ NE ZAMAN YAPILACAK?

Lisans, ön lisans ve ortaöğretim mezunları için yapılacak olan KPSS sonuçlarının açıklanmasından sonra B Grubu Kadrolar için ÖSYM tarafından bir Tercih Kılavuzu hazırlanacaktır. Bu Kılavuzda kamu kurum ve kuruluşlarına ait B Grubu Kadrolar, kadro sayıları ve koşulları yer alacaktır. Adaylar, Tercih Kılavuzunda yer alacak yönteme göre tercihlerini İnternet aracılığıyla yapacaklardır. Tercihlerin hangi tarihler arasında nasıl yapılacağı ÖSYM’nin internet adresinden adaylara duyurulacaktır.

Adaylar, ÖSYM tarafından B Grubu Kadrolara; puanları, tercihleri ve kadro sayıları göz önünde tutulmak suretiyle yerleştirilecektir. Yerleştirme işlemleri ile ilgili esaslar Tercih Kılavuzunda yer alacaktır. Yerleştirme işlemlerinde aynı puanı alan adaylar arasından diploma tarihi itibarıyla önce mezun olmuş olana, bunun aynı olması hâlinde yaşı büyük olana öncelik tanınacaktır.

ÖSYM tarafından yerleştirilen adaylar, başka bir sınav veya mülakat yapılmaksızın ilan edilmiş kadrolara doğrudan atanacaklardır. Ancak, atama için öngörülen koşullara uymayan veya gerekli belgeleri süresi içinde getiremeyen adayların atamaları yapılmayacaktır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 1Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1