Kral meyvesi denilen Liçi nedir?

Menüleri zenginleştirmek için sıklıkla başvurulan ithal meyve Liçi ya da kral meyvesi nedir?

Kral meyvesi denilen Liçi nedir?

Kökeni Çin olan Liçi meyvesinin diğer ismi Kral meyvesi. Asya'nın güneyinde ve Güney Amerika'da yetişen bu meyve, üzümden daha tatlı ve belirgin bir lezzete sahip. Hindistan, Vietnam, Filipinler, İsrail, ABD'nin Teksas, Florida, Hawaii eyaletleri ve Kalifoniya eyaletinin kıyı kesimleri ve Endonezya'da yetişiyor. Türkiye'de ise sadece Mersin'in ilçelerinde bulunabiliyor. Çin'le özdeşleşmiş bir meyve olan liçi, zamanında halktan vergi olarak toplanmış.

 

Liçi meyvesi nedir? İçindeki vitaminler

Litchi, lychee, lichee olarak da bilinen Liçi, içinde birçok vitamin ve mineral bulunduruyor. C vitamini bakımından yüksek ve 9 tanesi günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeter. Aynı zamanda lif kaynağı. Kalsiyum, selenyum, bakır, fosfor ve magnezyum bakımından da zengin.

 

Liçi meyvesi faydaları 

 

 

C vitamini sayesinde bağışıklık sistemini güçlendiren ve vücut direncini arttıran liçi, lif kaynağı olduğundan ötürü de tok tutuyor ve kilo almama aşamasındaki insanlara yardımcı oluyor. Metabolizmanın hızlanmasını sağlayarak kilo vermeye de yardımcı oluyor. Dikkat edilmesi gereken tek yanı, üzüme benzeyen tadı ve şekerli yapısından dolayı diyabet hastalarının dikkatli tüketmesi gerekliliği.

 

Liçi nasıl yenilir?

Liçi meyvesinin dışı sert kabukla çevrili. Bu kabuk kolayca soyulduktan sonra ortasında şeftalidekine benzer çekirdek çıkarılmalı, sonra yenmeli. Türkiye'de büyük alışveriş merkezlerinin tropikal meyveler reyonlarında bulunabilen liçi, soğuk ve nemli ortamda muhafaza edilmeli.

 

Bu makaleye ifade bırak