Kraliçe Elizabeth'in ilk Instagram paylaşımı, ilk olmanın hakkını veriyor

92 yaşındaki İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth, ilk sosyal medya paylaşımını Kraliyet Ailesi'nin Instagram hesabından yaptı. Kraliçe, teknolojinin hayatımıza kattığı ürünlerden biri olan Instagram'daki ilk paylaşımında 'her şeyin başladığı yere', bilgisayar programlamanın tarihine döndü. Programlamanın mucidi olarak tanınan matematikçi ve mühendis Charles Babbage'ın, dedesi Prens Albert'a yazdığı mektubu paylaşan Elizabeth, fotoğrafa yazdığı notta da kodlamaya verdiği önemden bahsetti.

Kraliçe Elizabeth'in ilk Instagram paylaşımı, ilk olmanın hakkını veriyor

Fotoğraf notunda yazanlar

Fotoğraf notunda yazanlar

"Bugün Bilim Müzesi'ni ziyaret ederken keşfettiği ve 1843'te büyük büyükbabam Prens Albert'e yazılan Kraliyet Arşivi'nden bir mektup dikkatimi çekti. Dünyanın ilk bilgisayar öncüsü olarak tanınan Charles Babbage, 1843 Temmuz'unda Prens Albert'in prototipini görme şansına sahip olduğu “Fark Motoru” nu tasarlamıştı. Mektupta Babbage, Kraliçe Victoria ve Prens Albert'e, ilk bilgisayar programlarının Lord Byron'ın kızı Ada Lovelace tarafından yaratılan ve kendi icadı olan “Analitik Motor”u anlatıyordu. Bugün, çocukların bilgisayar kodlama girişimleriyle ilgili bilgi almaktan memnun oldum ve uzun zamandır emek verilen, teknolojiye, yeniliğe ve yeni nesil mucitlere ilham veren Bilim Müzesi'nde bu Instagram paylaşımını yayınlamak bana layık görüldü." 

Elizabeth R.

Olması gereken bu

Olması gereken bu

"Kraliçe'nin ilk Instagram paylaşımı" haberi çok dikkat çekecek ve her görenin 'acaba ne paylaştı' diye merak edip bakacağı bir haber.

Instagram, yaşadığımız dönemin olmazsa olmazlarından. Kraliyet Ailesi'nin popülerliği ve Kraliçe Elizabeth'e duyulan merak da malum.

İkisinin 'ilk' kesişmesi de haliyle önem arz ediyor.
 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

📽 Watch the moment Her Majesty The Queen posted on @theroyalfamily Instagram for the very first time.

The Royal Family (@theroyalfamily)'in paylaştığı bir gönderi ()

İlk bakışta 'Kraliçe'nin ilk Instagram gönderisi, ne kadar da tonton ve tatlı' diye düşünüyor insan, ki gerçekten de öyle.

92 yaşında ilk kez yeni nesil bir teknolojik programı kullanan, kullanırken kendisiyle özdeşleşen eldivenleri çıkaran Kraliçe Elizabeth, standart bir selfie, aile fotoğrafı ya da "müze gezimden kareler" minvalinde bir paylaşım yapabilirdi.

O ise bunun yerine milyonlara nüfuz edebilen biri olduğunu unutmadan, belki de sayısı milyarı bulacak insanın göreceği bir paylaşım yaptığını gözardı etmeden, bu paylaşımı bir sosyal sorumluluk gibi görerek hareket etti.

Bu kısa ama ufuk açıcı notu danışmanları, yakınları, ailesi ya da direkt kendisi, her kim akıl ettiyse çok iyi yapmış.

Instagram gibi tüketim ve tüketimin paylaşılması odaklı bir platformda, o platformun ortaya çıkabilmesine imkan veren teknolojinin ortaya çıkışına değinmesi, teknolojik yeniliklere ev sahipliği yapan Londra Bilim Müzesi'ne önem vermesi ve çocukların kodlama, programlama alanlarındaki girişimleriyle ilgilenmesi tam da yapması gereken şeydi.

"Bizim soyumuz taa Albert'e kadar dayanır"

"Bizim soyumuz taa Albert'e kadar dayanır"

Kraliyet Ailesi'ne mensup insanlar haliyle soylu ailelerden geliyor. Anneleri, babaları, dedeleri, neneleri hep tanınmış, yaşadığı döneme imza atmış insanlar oluyor. Kraliçe Elizabeth'in dedesi Albert da İngiltere'de eğitim reformunu yapan, Cambridge Üniversitesi'ni önemli ölçüde geliştiren, köleliği yasaklayan, işçilerin yaşam koşullarının düzeltilmesini sağlayan, 1851 yılında Londra'da Büyük Sergi/Uluslararası Londra Sergisi'nin düzenlenmesine önayak olan bir bilim ve sanat meraklısıydı.

Ruhsar dizisinin 'Valide Sultan'ı Menkıbe Hanım, kendi ailesinden bahsederken "Bizim soyumuz taa 5. Mahmud'a kadar dayanır" derdi.

Bir diğer 'Valide Sultan' Kraliçe Elizabeth'in paylaşımında bilim, sanat ve teknolojiyi yakından takip eden büyük büyük dedesinden bahsetmesi de bu yüzden.

İlk bilgisayar öncüsü Charles Babbage ve ilk temel programlamayı yapan Ada Lovelace ile iletişim halinde olan, onları destekleyen bir adamdan söz ediyoruz.

Ne kadar "Bizim soyumuz taa Prens Albert'a kadar dayanır" diye övünse hakkı.

Bu makaleye ifade bırak