EkonomiRSS
11.12.2012 - 10:37 | Son Güncelleme: 11.12.2012-10:47

Kredide yapılandırmaya gidenler dikkat!

Yüzde 0.78’e kadar düşen faizlerle kredisini yeniden yapılandırmak için bankalara koşan tüketiciye bankaların kötü bir sürprizi var.

Sitene Ekle
Kredide yapılandırmaya gidenler dikkat!

Bankalar yüksek faizle konut kredisi alan ve kredisini yapılandırmak isteyenden "yapılandırma cezası" alıyor.

Türkiye'nin kredi notunun düşmesinden sonra Merkez Bankası'nın faiz indirimini bankalar takip etti. Bu da konut kredilerinde yüzde 1'lerde olan faizlerin yüzde 0.78'lere kadar düşmesine sebep oldu. Faizler düşünce de özellikle uzun vadeli konut kredisi alanlar, düşük faizlerle kredilerini yeniden yapılandırma telaşına düştü. Kredisini yeniden yapılandırmak için bankalara koşan tüketiciler ise bankaların kendilerinden istediği masrafla şok oldu.

Tüketicilerden sikayetvar.com’a gelen şikayetlere göre bankalar kredi ödemesi olan ve yeniden yapılandırmak isteyenlerden “yapılandırma cezası” ve “yapılandırma masrafı” alıyor. Her kredi kullanımında dosya, komisyon, ekspertiz ücreti gibi farklı kalemlerde maliyetler çıkaran bankalar bir de yapılandırmadan kar sağlamaya çalışınca tüketiciler bankaları topa tuttular. İşte bankaları şikayet eden tüketicilerden gelen bazı şikayetler şöyle:

Banka yapılandırma parası alıyor!

“Geçen sene bankadan yüksek faiz oranıyla kullandığımız krediyi güncel faiz oranlarıyla yapılandırmak istedik. 615 TL ücret talep ettiniz bunu peşinen ödemediğimiz taktirde yapılandırma olmayacağını söylediniz. Devletin bu konudaki hassas tutumuna rağmen kanunlara karşı gelerek bu ücretleri kesmeye devam ediyorsunuz. Peki bu ücreti nasıl alıyorsunuz ? Kendi hesabımıza 615 TL yatırmamızı isteyerek. Hal böyle olunca dekontta yapılandırma ücreti ya da kredi masrafı yazmıyor tabi. Gayet doğal kendi hesabına para yatırıyor müşteri çünkü! İşte en büyük sorun burada, siz o parayı alarak kredi masrafınızı tahsil ediyorsunuz ,fakat müşterinin elinde mahkemeye başvurmak için bir belge olmuyor değil mi?”

Bir de cezası varmış!

“Nisan ayı döneminde 77 bin TL 1. 06 faizle konut kredisi çektim, Aralık ayı döneminde faizlerin 0. 80’lere kadar düştüğünü öğrenince bankaya kredi yapılandırmak üzere gittim.75 bin TL civarlarında kalan anaparanın yüzde 2 kadar ceza ödemem gerektiğini bunun yanında aylık taksit miktarını artırmak istediğimi belirttiğimde ,bunun içinde yaklaşık 500 TL kadar para toplamda 2 bin TL ye yakın miktarda bu işlemler için para yatırmam belirtildi. Ben kredimi kapattığım için neden ceza ödüyorum, suç mu işledim adam mı vurdum, biz parayı alnımızın teri ile kazanıyoruz, aylık maaşımın yarısını ayda 10 günün gecesi sabaha kadar çalışarak kazanıyorum.”

“Yapılandırma parası istiyorlar”

“Konut kredisi kullandım.Yapılandırma yaptırmak istiyorum ilk kez kullanana 0, 83 oran verirken bana 0, 93 oran verdiler. Neymiş yapılandırma böyle. Tabii bir de 1000 TL de yapılandırma parası istiyorlar. Paramın iadesini istiyorum.”

Sözleşmede bu masraf yok!

“24.11.2011 tarihinde bankadan konut kredisi çektim. Ekim-2012 ayında söz konusu kredinin yapılandırılması yoluna gittim. Anılan tarihte benden ceza adı altında ve sözleşmede olmadığı halde benden Bin TL para kesildi. Söz konusu paranın haksız kesildiğine ve tarafıma iade edilmesini istemekteyim.”


En son çıkan oyunları mı merak ediyorsunuz? Oyun tutkunları buraya!

Yarışmaya katıl, pırlanta yüzük kazan!
Oya Başar, Ali Sunal ve Dolunay Soysert'in rol aldıkları dizi hangisidir?
Detaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
İMKB 10085.144 %1.88
Deger%
OZBAL1.2817.43
INTEM18.5516.30
SRVGY2.1610.20
KERVN0.569.80
SKPLC1.478.89
Tümü »

©Copyright 2012 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX