07.10.2017 12:01 | Son Güncelleme:

"Kripto yüzbaşı"yı Yunan askeri karşılamış

FETÖ'nün TSK'daki kripto yapılanmasına yönelik İzmir Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmada hakkında verilen yakalama kararını öğrenmesinin ardından Kıbrıs Rum Kesimi'ne kaçan Deniz Yüzbaşı Karaman'ı Yunan askerlerinin karşıladığı ortaya çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) Türk  Silahlı Kuvvetlerindeki (TSK) kripto yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında  hakkında yakalama kararı çıkarılan ve eşiyle kaçtığı Kıbrıs Rum Kesimi'ne sığınma  talebinde bulunan Deniz Yüzbaşı Kadir Karaman'ı Yunan askerlerinin karşıladığı  belirlendi.

    AA muhabirinin güvenlik kaynaklarından edindiği bilgiye göre, Gölcük  ve Foça Deniz Üs Komutanlığında da çalışan Karaman, bir süre önce Mersin'deki TCG  İskenderun gemisinde görevlendirildi.

    FETÖ'nün sözde mahrem abileriyle 2010'dan 15 Temmuz 2016'ya kadar  ankesörlü telefonlardan sık ve kısa görüşmeler yaptığı tespit edilen Karaman'ın  bu kişilerle darbe girişimi sonrası da yüz yüze görüştüğü tespit edildi.

    - Yabancı eşle evlendiğini saklamış

    Kazakistan uyruklu "Nina" isimli eşiyle evlenmeden önce "yabancıyla  evleneceği"ni Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bildirmesi gerekirken saklayan  Karaman'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'ne giderken, lüks yatındaki Türk bayrağını  indirerek Kazakistan bayrağıyla limana yanaştığı bilgisine ulaşıldı. Ayrıca  Karaman'ın, Kıbrıs Rum Kesimi'ne giriş yaptığı sırada Yunan askerlerince  karşılandığı öğrenildi.

    Karaman'ın bu ülkeye sığınma talebinde bulunduğu da iddia edildi.

    - Operasyon

    İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü Suçlar Soruşturma  Bürosu savcılarından Berkant Karakaya tarafından yürütülen FETÖ'nün TSK içindeki  yapılanmasına yönelik soruşturma kapsamında 98'i muvazzaf, 19'u meslekten ihraç  edilen 117 asker hakkında yakalama kararı verilmişti. İzmir merkezli 45 ilde 29  Eylül'de düzenlenen eş zamanlı operasyonda 98 kişi gözaltına alınmıştı.

    Zanlılarla, FETÖ'nün mahrem hizmetler sınıfından "abiler"in  ilgilendiği, bunların TSK içerisindeki mensuplarını gizliliğe riayet ederek  ankesörlü telefonlarından aradıkları da belirlenmişti.

    İzmir'de 2010-15 Temmuz 2016 arasında görev yapan TSK mensuplarından  "mahrem abiler" tarafından aranan, örgüt toplantılarına çağrılan ve talimat  verilen 268 askeri personel olduğu, bunların birçoğunun darbe girişimi sonrasında  yakalanarak tutuklandığı bilgisine ulaşılmıştı. Bu personelden bir kısmının  Genelkurmay, kuvvet komutanlıkları, Jandarma Genel Komutanlığı ve Sahil Güvenlik  Komutanlığında kritik birimlerde subay ve astsubay rütbesinde görev yaptıkları  ortaya çıkmıştı.

    - Yüzbaşı Karaman'ın firarı

    Hakkındaki yakalama kararını öğrenen Deniz Yüzbaşı Kadir Karaman,  eşini de yanına alarak kendilerine ait lüks yatla Mersin'den Kıbrıs Rum Kesimi'ne  kaçmıştı.

    İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı, Karaman'ın gözaltı kararının ardından  kaçmasına ilişkin detaylı bir soruşturma başlatmıştı.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0