30.03.2010 01:56 | Son Güncelleme:
ANKARA Milliyet

Krizli dönemlerin diplomatına veda

Emekli Büyükelçi Sabri Cenk Duatepe (68), dün son yolculuğuna uğurlandı

26 Mart’ta hayata veda eden Duatepe, terörist Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarıldığı dönemde Türkiye’nin Şam Büyükelçisi olarak görev yapmış ve Öcalan’ın Türkiye’ye iadesiyle son bulan süreçte aktif rol oynamıştı.

Bakan Davutoğlu katıldı
Duatepe için dün Dışişleri Bakanlığı’nda düzenlene törene, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, bakanlık mensupları, ailesi ve çalışma arkadaşları katıldı. Duatepe’yi her zaman hatırlayacaklarını söyleyen Davutoğlu, “Ülke için büyük hizmetler vermiş ve çok kritik görevleri başarıyla yerine getirmiş bir mensubumuzu uğurlamanın üzüntüsü içindeyiz” dedi.
Duatepe’nin küçük torunuyla yan yana duran Davutoğlu, “Onun ailesi bizim ailemizdir. Dede olarak, (torunu) Alp’in de hislerini tahmin ediyorum” diye konuştu. Çalışma arkadaşları adına emekli Büyükelçi Emin Gündüz’ün de bir konuşma yaptığı Duatepe, Bolu’da toprağa verildi.

Kritik görevlerde
İlk yurtdışı görevini Kıbrıs Barış Harekâtı’nın hemen öncesinde ikinci kâtip olarak Lefkoşa’da yapan Duatepe, Barış Harekâtı sırasında da Atina’da başkâtip olarak görev üstlendi. Bu nedenle Türk-Yunan ilişkileri ve Kıbrıs sorununda uzman olan Duatepe, ASALA terör örgütünün yurtdışındaki Türk diplomatlara yönelik saldırılarının en yoğun olduğu günlerde Türkiye’nin Paris Büyükelçiliği’nde müsteşar olarak hizmet verdi.
PKK terör örgütünün en güçlü olduğu dönemde Dışişleri Bakanlığı’nda Dışişleri İstihbarat Başkanı olarak çalışan Duatepe, Türkiye’nin Tunus ve Prag Büyükelçisi olarak da hizmet vermişti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0