09.06.2014 08:25 | Son Güncelleme:
İHA

Küçük dahi pideciden çıktı

İstanbul'da, okula gitmek istemeyen ve okuma yazma konusunda akranlarından geride kalan 9 yaşındaki Melike Erbaş zekasıyla şaşırttı.

Babasının işlettiği pide salonunda daim müşterilerden olan Üstün Zekalılar Derneği Başkanı ile tanışan küçük kız verdiği cevaplarla ilgi çekti ve zeka testine tabi tutuldu. Üstün zekâlıları sollayan ve 'binde bir oranda görülen dahi' seviyesinde olduğu ortaya çıkan küçük kız özel eğitim bünyesine alındı.
 
İstanbul'da Erbaş çiftinin tek çocuğu olan Melike Erbaş sancılı geçen okul hayatını zeka seviyesiyle ters orantıya dönüştürdü.
 
Henüz 9 yaşında olan ve zeka seviyesiyle gelecek yıllarda bilim dünyasında büyük umutlar vaat eden Melike, okul hayatının dönüm noktasını babasının işlettiği pide salonunda yaşadı. Okula başladıktan sonra istenilen başarı ve uyumu yakalayamayan Melike, okuma yazma konusunda da yaşıtlarından geride kaldı.
 
 
Sancılı süreç, yıllardır pidecilik yaparak geçimini sağlayan baba Fevzi Erbaş'ın durumu bir müşterisiyle paylaşmasıyla son buldu.
 
Salonun daim müşterileri arasında yer alan Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun, baba Erbaş'ın anlattığı karanlık tabloya ışık tuttu ve küçük kızın aslında bir hazine olduğu ortaya çıktı.
 
Melike'nin keşfediliş sürecini aktaran Coşkun, "Zaman zaman yemek üzere gittiğim pidecide Fevzi Bey'le konuştuk. Kızının okul hayatında yaşadığı sıkıntıları benimle paylaştı ve bazı sorular yönelttim kendisine. Verdiği cevapla üstün zekalı ve dahi çocukların bulgularının belirtilerine işaret ediyordu" dedi.
 
"Uzman psikologlar tarafından yapılan zeka testleri sonucu binde 1 -2 'dahi' düzeyinde görülen bir bulgu ile karşı karşıya kaldık" diyen Coşkun, üstün zekalı çocukların çoğunlukla yüksek özgüvene sahip olduklarını belirtti.
 
Coşkun sözlerine şöyle devam etti: "Merak duyduğu şeyleri öğrenmeden rahat edemez, sürekli sorgularlar. Mükemmeliyetçidir, güçlü bir hafızası vardır, karmaşık kavramları anlayabilecek muhakeme yeteneğine ve sözel bilgiye sahiptir. Yaşıtlarıyla ilişki kurmakta zorlanan bu çocukları kendi 'zihinsel yaşıtları' ile bir araya getirmek, iletişim becerilerini geliştirmenin yanı sıra başka bir yoldur."
 
KEŞFE GÖTÜREN DİYALOG
 
9 yaşındaki Melike Erbaş ve Üstün Zekalılar Derneği Başkanı Tunahan Coşkun küçük kız ile ilk karşılaştıklarında aralarında geçen diyalog şöyle:
Tunahan Coşkun: Kaç yaşındasın?
Melike Erbaş: Neden merak ettiğini merak ettim.
Tunahan Coşkun: Sence, 'kalem-çilek-elma ve muz' sıralamasında hangisi farklıdır?
Melike Erbaş: Tabii çilek.
Tunahan Coşkun: Neden?
Melike Erbaş: Çünkü elma ve muz ağaçta yetişir. Kalem de ağaçtan yapılır. Çilek ağaçta değil yerde yetişir.
 
MİMAR OLMAK İSTİYORUM
 
Melike ise eskiden çok yavaş okuduğunu belirterek "Okul sıkıcı geliyordu. Çok fazla soru soruyor muşum. Ben en çok neden merak ediliri merak ediyorum. Meraklıyım. Büyüyünce mimar olmak istiyorum. İlk olarak bir ev çizeceğim ve o evde ailemle ben yaşayacağım."
 
 
Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0