08.12.2017 01:30 | Son Güncelleme:
Nevsal Elevli / LONDRA

Kudüs’ün ortasına bomba koydu

Londra’da Türklerle buluşan CHP lideri Kılıçdaroğlu, ABD Başkanı Trump’ın Kudüs kararına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, ‘Oraya böyle bir bombanın konulmasını asla kabul etmiyoruz ve kınıyoruz’ dedi

Bir dizi temas için Londra’da bulunan CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ABD Başkanı Trump’ın Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul etmesini ve ABD büyükelçiliğinin Kudüs’e taşınacağı kararına sert tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, ABD’nin kararını kınayarak, “Kudüs’ün ortasına Trump bir bomba koydu. Oraya böyle bir bombanın konulmasını asla kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Bu bizi derinden yaraladı, yalnız bizi değil Ortadoğu’yu ve barışı özleyen herkesi derinden yaraladı” dedi. 
Filistinlilerin özgürlükleri, bağımsızlıkları ve toprakları uğruna bedel ödediğini dile getiren Kılıçdaroğlu, “Acının, kanın ve gözyaşının egemen olduğu böyle bir yere gelir bir bombayı nasıl koyarsınız? 1960’larda gencecik çocuklarımız gidip Filistin Kurtuluş Örgütü ile birlikte mücadele etti. Mezarlarını orada bıraktığımız çocuklarımızın anılarını hâlâ unutmadık ve bir bomba oraya konuldu. Biz, Gazi Mustafa Kemal’in çocukları olarak, onun Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bağımsızlık mücadelesini hep önde tutarak ve bütün bağımsız milletlerden önde tutarak yürürken, Filistinliler de aynı mücadeleyi yaparken, oraya böyle bir bombanın konulmasını asla kabul etmiyoruz ve kınıyoruz. Filistinli kardeşlerimizin haklı davalarında yanlarında olacağız ve sonuna kadar destek vereceğiz. Trump bütün dünyada yalnız kalacaktır” diye konuştu.
‘Yanlarında olacağız’
Trump’ın ülkesinde yaşadığı sorunları başka bir sorunla kapamaya çalıştığını belirten Kılıçdaroğlu, “Biz Filistin halkının haklı davasının yanında duracağız, yanında olmayı da sürdüreceğiz çünkü bize bu dersi Gazi Mustafa Kemal Atatürk verdi. Sürekli, daima mazlum halkların yanında olacağız, bedel ödeyen mazlum insanların, halkların yanında olacağız, yanında olmayı da sürdüreceğiz.”
İngiltere’de yaşayan Türklerle bir araya gelen Kılıçdaroğlu’na büyük sevgi gösterildi. Alkışlar eşliğinde salona giren ve yemekli toplantıda konuşan Kılıçdaroğlu, amaçlarının daha güzel bir dünyayı hep birlikte inşa etmek olduğunu belirterek şunları söyledi: “Sizlerin desteğiyle eğer Türkiye’de bir şeyler yapabilirsek, ne mutlu bize. Daha güzel bir Türkiye, daha demokratik bir Türkiye, kadın erkek eşitliğinin olduğu bir Türkiye, üniversitelerin bilgi ürettiği bir Türkiye, yargının bağımsız olduğu bir Türkiye, herkesin düşüncesini özgürce dile getirdiği bir Türkiye, Ortadoğu’nun, dünyanın imrendiği bir Türkiye, zengin kültürünü bütün dünyaya tanıtan bir Türkiye. Böyle bir Türkiye özlemiyle yanıp tutuşuyoruz ve bunun için mücadele ediyoruz. Bu mücadele, salt Türkiye’de bizlerin yaptığı bir mücadele değil, sizler de aynı mücadeleye katkıda bulunmak zorundasınız. O vatan ne kadar benim vatanımsa, o kadar da sizin vatanınızdır. O bayrak ne kadar benim bayrağımsa, o kadar sizinde bayrağınızdır. Gazi Mustafa Kemal Atatürk ne kadar benim atamsa, o kadar sizin de atanızdır. Beraber mücadele ediyoruz.” 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, ne olursa olsun, 2019’da Türkiye’ye demokrasiyi bütün kurum ve kurallarıyla getirmenin yolunu açacaklarını söyledi, İngiltere’de yaşayan Türklerden yardım isteyerek, “Tek istediğimiz demokrasiye oy vermeniz” dedi. Demokrasinin şart olduğunu vurgulayan CHP lideri, şunları söyledi: 
‘Vatansever değil’
“Demokrasi olacak ki tek adam Türkiye’ye egemen olmasın. Hep birlikte 2019’da bu düşüncelerle sandığa gideceğiz. Üç seçim olacak; yerel seçimler, milletvekilliği ve cumhurbaşkanlığı. Yerel yönetimlerden yana göreceksiniz, CHP olarak yerel seçimlerde tarih yazacağız. Referandum bu sonucu gösterdi bize. Aynı kararlılıkla yolumuza devam edeceğiz. İki seçenek var önümüzde; bir demokrasi, iki otokrasi yani tek adam rejimi Şunu açıkça söylüyorum; hangi görüşten olursa olsun, hangi inançtan olursa olsun Türkiye’yi tek adama teslim edenler asla ve asla vatansever değillerdir.” 
 

‘Yurdumuz için demokrasiyi getireceğiz’

Kılıçdaroğlu, kendisi hakkında yapılan suç duyurularına ilişkin şu ifadeleri kullandı: “Beni şikayet ediyor, savcılara şikayet ediyor, şikayet edeceğine cesaretin varsa adam gibi karşıma çıkarsın, oturup tartışırız. Cesaret edemiyor. Ne yaparsanız yapın, bedeli ne olursa olsun, yurdumuz için, çocuklarımız için, bayrağımız için vatanımız için demokrasiyi getireceğiz. Beni şikayet edeceğine cesaretin varsa adam gibi karşıma çıkarsın, oturup tartışırız. Cesaret edemiyor.” 
Toplantı sonunda CHP İngiltere Birliği Başkanı Hasan Dikmen, gecenin anısı olarak Kılıçdaroğlu’na Man Adası’na ait 5 pound verdi.

‘Mutlaka kazanacağız’

Zaman zaman Türkiye’yi karamsar havanın sardığını ifade eden Kılıçdaroğlu, “Zaman zaman insanlarımızın umutsuzluğa kapıldığını da düşünüyorum. Şundan emin olmanızı isterim; biz haklıyız ve mutlaka kazanacağız. Haklı olduğumuz için kazanacağız” diye konuştu.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0