Kulaklarınla mı Yiyorsun?
Ortamdaki seslerin, müzik türünün ve şiddetinin besin tercihlerini, besinlerdeki tat algısını, yemek yenilen ortamdaki kalış süresini ve orantılı olarak yeme miktarını değiştirebildiğini hiç düşündünüz mü?
“Appetite” dergisinde yayınlanan bir makaleye göre; bir ortamda müziğin varlığı, müziksiz bir ortamdaki bireylere göre daha fazla besin ve içecek tüketimine sebep oluyor. Bunu destekler nitelikte; 2015 yılında The Open Cybernetics & Systemics Journal’da yapılan araştırmaya göre de, bireylerin restoranda dinledikleri müziklerin türüne göre kalış süresi ve buna bağlı yolarak yedikleri yemeklerin miktarları da değişiklik gösteriyor. Öğünlere göre yapılan gözlem sonucunda özellikle akşam yemeğinde sert müzikler yerine daha sakin soft müzikler çalan ortamdaki bireylerin kalış süresi maksimum olmakla beraber besin tüketimlerinde de bu oranla artış gözlendiğini dile getiriyor. İş çıkışı stres atmak adına arkadaşlarınızla hoş bir akşam yemeği için sevdiğiniz bir mekanda olduğunuz akşamlardan birini düşünün. Daha sakin bir ortamda hele ki müzikler size hitap ediyorsa daha uzun saatler harcayıp hiç daha fazla kalori aldığınız olmadı mı?
Bir öğle yemeği hayal edin. Kalabalığın içerisindeki herkes aynı sizin gibi biran evvel öğlen yemeğini bitirip işe geri dönmenin derdinde ve gürültü gitgide yükseliyor. O öğünden evde aldığınız tat ile kalabalık ve gürültülü bir ortamda aldığınız tat aynı mı?
2011 yılında Food Quality and Preference’ta yapılan araştırmaya göre bulunduğun ortamdaki sesin şiddeti, tat duyundaki algıları değiştirebiliyor. Araştırmada sesli ve düşük sesli ortamda gıdalardaki tatların ne olduğu deneklerce sorgulanıyor. Deney sonunda yüksek sesli ortamdaki kişilerin düşüktekilere göre tatlı ve tuzlu tatları fark edebilmesi daha düşük çıkıyor! Bununla beraber yüksek, gürültülü bir ortamda bireylerin daha çok gevrek/çıtır yapıdaki besinleri daha yoğun hissettikleri ortaya çıkıyor. Ayrıca yapılan başka bir araştırmada yükses seste tuzlu ve tatlı tatları algılama daha güçken umami tadı algılamanın daha yüksek olduğunu söylemekte. Yine buna benzer 2010 yılı Journal of Culinary Science & Technology’de yapılan başka bir çalışmaya göre de bireylerin yemek yediği ortamdaki müzik + gürültünün hafif şiddette olması bireylerin yedikleri yemekteki memnuniyeti arttırıp daha lezzetli olduğunu söylerken, müziksiz ya da çok gürültülü bir ortam olması başta bayan müşterilerin erkeklere göre daha fazla rahatsız olması ve yemekten aldığı keyif/ lezzetin düşmesine sebep oluyor.