06.12.2017 15:34 | Son Güncelleme:
DHA

Kullandığı minibüs ile iki kardeşin ölümüne neden olan R.A'nın cezası belli oldu

Babasına ait minibüsle Sancaktepe'de yaptığı trafik kazasında 4 ve 9 yaşlarında iki çocuğun ölümüne bir çocuğun da yaralanmasına neden olan 13 yaşındaki R.A.,'Taksirle birden çok kişinin ölümüne neden olmak" suçundan 4 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.

Sancaktepe'de meydana gelen trafik kazasında, iki  çocuğun hayatını kaybetmesine yol açan minibüsü kullandığı iddiasıyla tutuklu  yargılanan 13 yaşındaki çocuk hakkında karar verildi. Anadolu Çocuk Ağır Ceza Mahkemesi'nde kapalı yapılan karar  duruşmasına, 13 yaşındaki tutuklu sanık R.A. ile taraf avukatları katıldı.  Duruşmada, kazada hayatını kaybeden çocukların aileleri de hazır bulundu. Davaya ilişkin kararını açıklayan mahkeme heyeti,  R.A'yı "taksirle  birden fazla kişinin ölümüne ve bir kişinin yaralanmasına neden olma" suçundan  önce 10 yıl hapis cezasına çarptırdı. Sanık R.A'nın ehliyetsiz araç kullanmasının  tek başına bilinçli taksir nedeni olamayacağını belirten mahkeme heyeti, bu  hükmün uygulanmasına yer olmadığına karar verdi.

  Mahkeme heyeti, sanık R.A'nın, suç tarihinde 12-15 yaş grubu arasında  olduğunu, işlediği suçun hukuki anlam ve sonuçlarını algılama ve davranışlarını  yönlendirme yeteneği bulunduğu gerekçesiyle cezasında yarı oranda indirim  yaparak, 5 yıl hapisle cezalandırılmasına hükmetti.  Sanık R.A'nın yaşına ve olayın meydana geliş biçimine göre cezanın  sanığın üzerindeki olası etkilerini göz önüne alan mahkeme heyeti, R.A'ya 4 yıl 2  ay hapis cezası verdi.  Sanık R.A'nın tutukluluk halinin de devamına hükmedildi. Öte yandan mahkeme heyeti, suç tarihinde 13 yaşında olan ve  katılanların anlatımlarına göre olaydan önce de sık sık şehir içinde araç  kullanmasına müsaade edildiği bildirilen sanık R.A'nın babası İ.A hakkında da  ebeveyn sıfatıyla denetim görevini yerine getirmediği ve olayda kusuru olduğu  gerekçesiyle Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasına karar  verdi.

  8 HAZİRAN'DA MEYDANA GELDİ 

Sancaktepe'de 8 Haziran'da, yaşlarının küçük olduğu belirtilen iki  kişinin içinde bulunduğu minibüs, Atatürk Mahallesi Filiz Sokak'ta kontrolden  çıkmış, önce sokakta oynayan çocuklara çarpmış, ardından 4 katlı bir binanın  zemin katındaki eve girmişti. Kazada, sokakta oynayan çocuklardan Efe Yağız Tepe (8) minibüsün  altında kalarak hayatını kaybederken, Burak Telli yaralanmıştı. Minibüsün girdiği  evde bulunan 4 yaşındaki Elif Dursun da evin yıkılan duvarı ile araç arasında  kalarak yaşamını yitirmişti. İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianamede,  13 yaşındaki R.A'nın "bilinçli taksirle iki kişinin ölümüne ve bir kişinin  yaralanmasına neden olma" suçundan 1 yıl 4 aydan 11 yıl 3 aya kadar hapisle  cezalandırılması talep edilmişti.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0