09.09.2018 13:53 | Son Güncelleme:

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy Akdamar Adası'nda

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da Türkiye Ermenileri  Patrikliğince tarihi Surp Haç Kilisesi'nde düzenlenen törene katılmak üzere  Akdamar Adası'na geldi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının özel izniyle yılda bir kez  ibadete açılan Van Gölü'ndeki Akdamar Adası'nda bulunan Surp Haç Kilisesi, 3 yıl  aradan sonra altıncı ayine ev sahipliği yapıyor.

Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nda bulunan kilisede ayin öncesinde  hazırlıklar tamamlandı. Ayine katılmak üzere yurt içi ve dışından kente gelen çok sayıda kişi  Akdamar İskelesi'nden teknelerle yaklaşık 20 dakika süren yolculuğun ardından  adaya ulaştı.

İl Kültür Turizm Müdürlüğü, Van Ticaret ve Sanayi Odası ile bazı sivil  toplum kuruluşları da stant açarak gelen misafirlere kenti tanıtan broşürler  dağıttı. Beraberindeki din adamlarıyla adaya gelen Türkiye Ermenileri Patrik  Vekili Aram Ateşyan vatandaşlarla sohbet ederek, mum yaktı dua etti. Ateşyan'ın  yönettiği ayin 3 yıl aradan sonra yeniden yapılmaya başlandı.

BAKAN ÖNCE URARTU MÜZESİNİ İNCELEDİ

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Ermenileri Patrikliğince Gevaş ilçesindeki Akdamar Adası'nda bulunan tarihi Surp Haç Kilisesi'nde düzenlenecek törene katılmak üzere Van'a geldi.

Bakan Ersoy'u Ferit Melen Havalimanı’nda Van Valisi ve Büyükşehir Belediye Balkan Vekili Murat Zorluoğlu, AK Parti Van milletvekilleri Osman Nuri Gülaçar, Abdulahat Arvas ve İrfan Kartal, İl Emniyet Müdürü Mehmet Suat Ekici, AK Parti İl Başkanı Kayhan Türkmenoğlu, Tuşba Belediye Başkanı Fevzi Özgökçe, Gevaş Belediye Başkanı Sinan Hakan, Kültür ve Turizm İl Müdürü Muzaffer Aktuğ ve kurum amirleri karşıladı. Bakan Ersoy, 2011'deki depremlerde hasar gören müzenin yerine Van Kalesi'nin güneyinde yapımı büyük oranda tamamlanan Urartu Müzesi'nde incelemede bulundu. Müze Müdürü Erol Uslu'dan çalışmalar hakkında bilgi alan Bakan Ersoy, daha sonra ayin için Akdamar Adası'na hareket etti.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy1