Ankara

Yerel Haber
22 Şubat 2018 - 16:27

Kültür Ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni

Kültür ve Turizm Bakanı Kurtulmuş:"Üzerinde yaşadığımız bu memleket, birer ferdi olmaktan memnuniyet duyduğumuz bu millet, kültürel, sanat, estetik bakımından fevkalade zengin bir birikime, büyük bir çeşitliliğe sahip. Bunların ortaya, gün yüzüne çıkarılması hiç şüphesiz devletin, kamunun bir görevi olduğu kadar aynı zamanda oldukça ciddi bir mesafe kat etmiş olan Türk özel sektörünün de sosyal sorumluluk alanlarından birisidir""Gerek Safa Önal gerek Nurhan Atasoy gerek Süleyman Uludağ gerekse Cüneyt Kosal, her birisi kendi alanında abidevi birer şahsiyettir. Kendi alanlarında yapmış oldukları, sinemada, musikide, Osmanlı sanat tarihinde, İslam felsefesi ve tasavvuf üzerinde yapmış oldukları katkılar, ortaya koymuş oldukları eserler her türlü takdirin üstündedir"

ANKARA (AA) - Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Türkiye'nin kültürel ve sanatsal açıdan zengin bir birikime sahip olduğuna işaret ederek, "Bunların ortaya, gün yüzüne çıkarılması, hiç şüphesiz devletin, kamunun bir görevi olduğu kadar aynı zamanda oldukça ciddi bir mesafe kat etmiş olan Türk özel sektörünün de sosyal sorumluluk alanlarından birisidir." dedi.

Bakan Kurtulmuş, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni'nde yaptığı konuşmada, kültür ve sanat dünyasından kişilerin Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri ile de her yıl ödüllendirildiğini belirtti.

Kurtulmuş, 1979'dan beri devam eden ve 2016'da ismi değiştirilen "Kültür ve Turizm Bakanlığı Özel Ödülleri Töreni" dolayısıyla bugün bir arada olduklarına değinerek, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a da himayelerinden dolayı şükranlarını sundu.

Ödül törenlerinin esas amacının "marifet iltifata tabidir" sözünün de gereğini yerine getirmek olduğunu vurgulayan Kurtulmuş, "Milletimizin içerisinde var olan son derece güçlü ve köklü kültür-sanat geleneklerimizi bugün de yaşatmak ve ileriki nesillere aktarabilmek için bu alanda emek harcamış, çile çekmiş olan, uzun yıllar hele hele geçmiş dönemleri göz önünde bulundursak, yoklukta, kıtlıkta ve bir takım kısıtlar altında çalışan kültür ve sanat insanlarımızı ortaya çıkararak, onların göstermiş olduğu marifetlerine devlet nezdinde en üst noktadan iltifatkar davranmak herhalde kütür ve sanat dünyamızı zenginleştirecek en önemli hususlardan birisidir." dedi.

- "Sonraki nesilleri de ciddi şekilde teşvik etmiş oluyoruz"

Bakan Kurtulmuş, bugün düzenlenen törende de Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın elinden dört bilim ve sanat insanı ile Baksı Müzesi'ne ödül verileceğini belirterek, şöyle devam etti:

"Gerek Safa Önal gerek Nurhan Atasoy gerek Süleyman Uludağ gerekse Cüneyt Kosal, hani 'abidevi şahsiyet' deriz ya, her birisi kendi alanında abidevi birer şahsiyettir. Kendi alanlarında yapmış oldukları, sinemada, musikide, Osmanlı sanat tarihinde, İslam felsefesi ve tasavvuf üzerinde yapmış oldukları katkılar, ortaya koymuş oldukları eserler her türlü takdirin üstündedir.

Biz, bu büyük bilim ve kültür insanlarına gösterdiğimiz bu iltifatla aynı zamanda sonraki nesilleri de ciddi şekilde teşvik etmiş oluyoruz. Aynı zamanda bu en azından bizler açısından bir vefa, kadirşinaslık örneğidir ve böylece bu büyük kültür ve sanat insanlarımıza gerçekten devlet, millet adına vefamızı göstermiş oluyoruz."

Kurtulmuş, kültür ve sanat insanlarına uzun ömür ve nice insanları yetiştirebilme temennisinde bulundu.

- "Türk özel sektörünün de sosyal sorumluluk alanlarından birisidir"

Beşinci ödülün ise Baksı Müzesi'ne verildiğini aktaran Kurtulmuş, "Bayburt'un 45 kilometre uzağında, Anadolu'nun bir tarafında son derece başarılı, güçlü bir şekilde hazırlanmış olan Hüsamettin Bey'in (Koçan) çabalarıyla ortaya konulmuş olan bir müze. Bu müzeyi inşallah Sayın Cumhurbaşkanımız da lütfederse gidip yerinde ziyaret etme imkanımız olursa çok faydalı olacağını düşünüyorum." ifadesini kullandı.

Bakan Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Türkiye diye üzerinde yaşadığımız bu memleket, birer ferdi olmaktan memnuniyet duyduğumuz bu millet, kültürel, sanat, estetik bakımından fevkalade zengin bir birikime, büyük bir çeşitliliğe sahip. Bunların ortaya, gün yüzüne çıkarılması hiç şüphesiz devletin, kamunun bir görevi olduğu kadar aynı zamanda oldukça ciddi bir mesafe kat etmiş olan Türk özel sektörünün de sosyal sorumluluk alanlarından birisidir. Bu vesileyle Baksı Müzesi'nin ödüle layık görülmesinin, Türk özel sektörünün de kültür ve sanat alanındaki sponsorluklarını artıracak, ilave bir teşvik olmasını ümit ve temenni ediyorum.

Böylece önemli bir kısmı hala gün yüzüne çıkarılmayı bekleyen tarihi, kültürel yönlerimizin bir şekilde gün yüzüne çıkarılarak, sanat ve kültür dünyası insanlarıyla buluşturulmasında, Türk özel sektörü de üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmiş ve bu şekilde Türkiye'nin sanat, kültür, edebiyat alanına ciddi şekilde destek vermiş olur."

Kurtulmuş, ödül törenlerinin gelecek yıllarda, giderek artması ve Türkiye'de son derece değerli bir ödül mekanizmasına dönüşmesi temennisinde bulundu.

AnkaraYerel Seçim Sonuçları

Ankara Hava Durumu

-2°CŞİMDİCUMA
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.