‘Kulübedeki yabancı azalabilir’

TFF Başkanı Yıldırım Demirören, Türk futbolcuların daha fazla süre almaları konusunda çalışma yaptıklarını bildirdi, “Yabancı kuralında şu an için değişiklik olmaz. Ancak sezon sonunda yedek bekleyen yabancı sayısı azaltılabilir” dedi.

13 Ekim 2017 - 02:30 | Son Güncelleme: 13.10.2017 - 01:18 |
A+A-
Haberler » Skorer » Futbol » Süper Lig » ‘Kulübedeki yabancı azalabilir’
 
Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Yıldırım Demirören, yabancı oyuncu kontenjanı ve hakemler başta olmak üzere gündemdeki konulara ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.
 
Yabancı futbolcu kuralının 2019 yılına kadar geçerli olduğunu hatırlatan Başkan Demirören, “Sayın Cumhurbaşkanımızın bu konuda beyanatları var. Onların ışığında federasyon olarak gerekli çalışmaları yapıyoruz. Yabancı serbestliğinde bir değişiklik olmaz. Biz saha içinde daha fazla Türk oyuncunun olmasını sağlayacak bir formülün hazırlıklarını yapıyoruz. Şu an için yeni bir düzenleme olmaz. Ancak sezon sonunda yedek kulübesinde bekleyen yabancı oyuncu sayısı azaltılabilir. Yabancı oyuncunun gelmesi ile futbolda kalite yükseldi, yerli oyuncu fiyatları da düştü. Bu sezon tribünlerin dolması da kaliteli yabancıdan dolayı” diye konuştu.
 
Palabıyık’a destek
TFF Başkanı Yıldırım Demirören, hakemlere yönelik eleştirileri de değerlendirdi. 
Hakemlerin dünyadaki hiçbir ülkede Türkiye’deki kadar eleştirilmediğine vurgu yapan Demirören, “Hakemler günah keçisi ilan ediliyor. Kulüpler ve teknik adamlar, yanlış transfer tercihlerini, sahaya sürülen yanlış kadroları sorgulamayıp, sadece hakemler üzerinde yoğunlaşıyor. Dünyanın her tarafında hakem hataları var. Avrupa Şampiyonası’nda, Dünya Şampiyonası’nda birçok hata oluyor ancak hiçbir ülkede bu kadar tartışılmıyor. Mesela Ali Palabıyık derbide 7 karar verdi, 5’i doğru, biri yardımcısının hatası, diğeri de Cenk’in ayağına basılmasında penaltı olayı. Ama onu da ekrandan tekrar pozisyonlarda herkes gördü. O pozisyon yaşanırken kimse fark etmedi” dedi.
 
Yıldırım Demirören, video hakem sistemine kişisel olarak sıcak bakmadığını da belirterek, “Video hakem sistemine karşıyım. Çünkü futbolun güzelliğini öldürür. Kulüpler Birliği istiyor. Ocak ayına yetişmesi zor ama uğraşıyoruz. UEFA, testlerden sonra onay verecek. Benim şahsi görüşüm, lig devam ederken sistem değişmez, sezon sonuna kalır” ifadelerini kullandı.
 
 
‘Kulüpler altyapıya yatırım yapmıyor’ 
Başkan Yıldırım Demirören, Türk futbolundaki en önemli problemin altyapı olduğunu ifade etti. Altyapı konusunda kulüpleri eleştiren Demirören, “Kulüpler altyapıya yatırım yapmıyor. Futbolun en büyük problemi bu. Kulüpler bizden altyapı bütçesi istedi. Yıllık olarak bu rakam toplamda 50 milyon TL. Bu çok abartılı bir rakam. Federasyonda böyle bir para yok. Ayrıca kulüplerin altyapısındaki antrenörler, futbolu bırakan isimler. Bunların kaçı faydalı oluyor, işte burası soru işareti. Biz TFF olarak altyapıya eğiliyoruz, emek harcıyoruz. Fakat kulüpler kendi oyuncusunu yetiştirmiyor” dedi. 
 
 
Skorer.com sitesinde yer alan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir. Haberleri kaynak göstermeden kullanmayınız.
canlı skor
Şu an oynanan maç bulunmamaktadır.
Tüm maçlar için tıklayın
Sal.
 1X2 ...
18:00187
SIGMA OLOMOUC JABLONEC2.002.902.80
19:30194
WEHEN SCHALKE5.503.601.35
19:30192
B.LEVERKUSEN UNION BERLIN1.205.006.25
19:30193
PADERBORN BOCHUM2.103.102.50
19:30191
FORTUNA DUSSELDORF M'GLADBACH2.703.201.95
İlginizi ÇekebilirX