Kupa tarihi boyunca oynadığı ilk maçta yenilen ev sahibi yok

Dünya Kupası tarihi boyunca hiçbir ev sahibi ilk maçında yenilmedi. Rakiplerine göre nispeten zayıf olan ev sahipleri bile açılış maçı oynamanın ve ev sahibi olmanın avantajını sonuna kadar kullandı. Bakalım Suudi Arabistan, Rusya karşısında bu geleneği bozabilecek mi?

Kupa tarihi boyunca oynadığı ilk maçta yenilen ev sahibi yok

16 farklı ev sahibi

2018 Dünya Kupası'nın ilk maçına çok az kalmışken ilginç istatistikler karşımıza çıkmaya devam ediyor. 1930 yılında oynanan ilk Dünya Kupası'ndan şimdiye dek düzenlenen 20 Dünya Kupası'nda 16 farklı ülke (Güney Kore ve Japonya'nın beraber ev sahipliği dahil) bu turnuvaya ev sahipliği yaptı.

21'nci Dünya Kupası'nda ev sahibi olan Rusya da 17'nci farklı ülke olarak ev sahipliği yapıyor.

Ev sahipleri arasında yenilen yok

Şimdiye kadar ev sahibi olan hiçbir ülke ilk maçında yenilmedi. Bu ev sahipleri arasında dönemine göre nispeten zayıf olan Güney Kore, Japonya, İsveç, İsviçre ve Güney Afrika da bulunuyor.

Anlaşılan o ki biz izleyicilerde büyük heyecan yaratan ilk maç telaşı, ev sahibi ülkenin futbolcularına motivasyon ve iyi performans olarak yansıyor.

Maksat gelenek bozulmasın

Ev sahibinin ilk maçta yenilmemesi geleneği şimdiye kadar yalnızca 1974 yılında Almanya'da yapılan Dünya Kupası'nda kısmen bozuldu. O dönem Batı ve Doğu olarak iki ayrı takım olan Almanya'da, Doğu Almanya, Brezilya'ya yenilmişti. Batı Almanya ise ilk maçını kazamış ve o turnuvada şampiyonluğa ulaşan takım olmuştu.

Eğer şansımızı biraz zorlarsak Doğu Almanya'nın Brezilya'ya 1-0 yenildiği bu maç, Almanya'nın batısında bulunan Hannover'de oynandığı için ev sahibini Batı Almanya olarak sayabiliriz. Maksat gelenek bozulmasın. Ayrıca Doğu Almanya ve Brezilya arasında oynanan bu maçı Türk hakem Doğan Babacan'ın yönettiğini de ekleyelim.

Suudi Arabistan kupaya hiç olmazsa böyle damga vurabilir

Nihayetinde Luzhniki Stadı'nda oynanacak olan 2018 Dünya Kupası'nın ilk maçı olan Rusya-Suudi Arabistan maçında Suudi Arabistan, Dünya Kupası tarihinde bir ilki gerçekleştirmek istiyorsa Rusya'yı yenmek zorunda.

Çünkü mevcut kadrolarıyla kupada ilerleyerek başarı etmeleri büyük sürpriz olur. Kupa tarihinde yer almak için tek şansları ilk maçta Rusya'yı yenmek.

 

turcel.orman@milliyet.com.tr


Bu makaleye ifade bırak