EğitimRSS
28.01.2014 - 11:57 | Son Güncelleme: 28.01.2014-11:58

Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi

Diyanet İşleri Başkanlığınca işitme engelli vatandaşlar için Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi veriliyor.

Sitene Ekle
Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi
Diyanet İşleri Başkanlığı eğitim Hizmetleri Genel  Müdürlüğü Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanlığınca işitme engelli vatandaşlar için  Kuran kursu öğreticilerine işaret dili eğitimi veriyor. 
 
Rize Yusuf Karali Diyanet Eğitim Merkezi'nde başlayan ve 81 ilden 147  Kuran kursu öğreticisinin katıldığı eğitimlerde, Yaygın Din Eğitimi Daire Başkanı  Belgin Konarılı Aydın, ilk derse girdi. Aydın, yapılan çalışmaları inceleyerek  öğreticilerden bilgi aldı. 
 
Aydın, incelemelerinin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, iki  yıl önce başlattıları çalışma sonucu din eğitiminde bir birliktelik olmadığını  gördüklerini belirterek, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı din kültürü öğretmenleri,  Diyanet'e bağlı Kuran öğreticileri ile Türk Dil Kurumundan üyeler ve işitme  engelli kişilerle uzun çalışmalar sonucu dini kavramlar sözlüğüne bağlı kalarak  "Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü"nü hazırladıklarını söyledi. 
 
Kuran kursu öğreticilerine yönelik çalışmaların yarıyıl tatili ile  başladığını ifade eden Aydın, şöyle konuştu: 
 "Rize'de, Türk İşaret Dili Dini Kavramlar Sözlüğü'nün nasıl  kullanılacağı konusunda eğitim alacaklar. Yaklaşık 15 günlük eğitimin ardından  aldıkları eğitimleri 81 ilde uygulamaya koyacak ve sınıflar oluşturacak. Rize'de,  Diyarbakır'da, İstanbul'da, İzmir'de, Türkiye'nin her yerinde işaret dili din  eğitimini tamamlamayı amaçlıyoruz. Çok önemli bir proje. Çok iyi sonuçlarla bize  geri dönecektir. Şimdiye kadar ihmal ettiğimiz işitme engelli vatandaşlarımıza  din eğitimini gönül huzuru içerisinde vermiş olacağız." 
 
Aydın, oluşturdukları sözlüğün sadece Türkiye'de değil Türkiye'nin  dışındaki bütün İslam coğrafyasında kullanılabilecek nitelikte olduğunu kaydetti. 

İslam coğrafyasında ilk 
Aydın, İslam coğrafyasında daha önce Türk İşaret Dili Dini Kavramlar  Sözlüğü oluşturulmadığını belirterek, "Sadece Hristiyan camiasında Hristiyan dini  kavramları var. Araştırmalarını yaptık. Peygamber işaretini incelediğimizde  herkesin yaptığı işaret Hazreti İsa'yı işaret ediyor. İslam dünyasında bu  kavramlar yok. Biz İslam dünyasına cevap verebilecek şekilde sözlük oluşturduk  ama bu bir İslam dini işaret kavramlar sözlüğüdür. İslam'a ait dini kavramlar  sözlüğünün en kapsamlı ve altyapısı sağlam çalışmasını Türkiye yapmış oldu" diye  konuştu. 
 
 
Yorum Yazın
Gönder
©Copyright 2014 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX