27.05.2018 16:44 | Son Güncelleme:

Kurban Bayramı ne zaman?

2018 Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı hangi güne denk geliyor? Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek? Kurban Bayramı tarihi ve kaç gün tatil olacağı sorusu hem kurban keseceklerin hem de tatile çıkacakların merak noktası. İşte bu soruların cevapları.

Kurban Bayramı ne zaman?

11 Ayın Sultanı Ramazan'ın içinde bulunduğumuz şu günlerde hem kurban kesecekleri hem de tatile, ailelerini ziyarete gidecekleri meraklandıran bir konu olan Kurban Bayramı’nın ne zaman olduğu, Diyanet İşleri tarafından açıklığa kavuşturuldu. Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesi üzerinden merak edilen tarih açıklandı.

Diyanet İşleri Başkanlığı resmi internet sitesinde yapılan açıklamalar şöyle;

- Bayramın 1.Günü 21 Ağustos Salı 2018,

- Bayramın 2.Günü 22 Ağustos Çarşamba 2018,

- Bayramın 3.Günü 23 Ağustos Perşembe 2018,

- Bayramın 4.Günü 24 Ağustos Cuma 2018 tarihlerine denk gelmektedir.

Kurban Bayramı tatili kaç gün sürecek?

Geçtiğimiz yıl 30 Ağustos Zafer Bayramı tatili ile birleştirilen Kurban Bayramı dolayısıyla vatandaşlar 11 gün tatil yapma olanağı bulmuştu. Kurban Bayramı arefesi 20 Ağustos Pazartesi gününe denk geldiği için takip eden Cuma gününe kadar resmi tatil sayılacak. Hafta sonu da katılınca vatandaş bu senede de 9 gün tatil yapma fırsatı bulacak.

Arefe(Arife) nedir?

Arefe yani Arife, Kurban Bayramı'nın bir gün öncesi olan Zilhicce ayının dokuzuncu gününe denir. Haccın iki rüknünden biri olan vakfe bugünde yapılmaktadır. Arefe günü Arafat'ta öğle namazının farzı kılındıktan sonra, ikindi namazının farzı ise öğle vaktinde peş peşe kılınır.

Kurban nedir?

Sözlükte “yaklaşmak, Allah'a yaklaşmaya vesile” anlamına gelir. Kurban gerek kişi, gerekse çevre, toplum açısından fayda sağlayan bir ibadettir. Tarih boyu birçok dinde kurban ibadetine yer verilmiştir.

Kurban keserken dikkat edilmesi gerekenler

-Çevre temizliğine dikkat edilmelidir.

-Hayvan can vermedikçe başı boynundan ayırılmamalıdır.

-Kurban edilecek hayvana eziyet edilmemeli, acı çektirilmemelidir. İşin ehli kişiler tarafından kesim işlemi tamamlanmalıdır. Ve kesim işlemi süratli bir şekilde yerine getirilmelidir.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0