09.03.2018 01:30 | Son Güncelleme:
EKONOMİ SERVİSİ

Küresel güç için teknolojik atak!

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, Akdeniz Bölgesi’nin, insanlığın ve medeniyetin yükseldiği, ‘küresel güç’ mücadelelerine ev sahipliği yapan bölge olduğunu belirterek, “Akdeniz’de güçlü olmak, dünyada güçlü olmaktır” dedi.

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, “Okullarını, fabrikalarını, şehirlerini ve ordularını teknolojiyle donatanlar,  güçlü olurlar ve güçlü kalmaya devam ederler. Dolayısıyla, savunduğumuz bütün politikaların temelinde teknoloji vardır, teknolojiden güç almak vardır” dedi. Özlü, Akdeniz Bölgesi’nin, insanlığın ve medeniyetin yükseldiği, ‘küresel güç’ mücadelelerine ev sahipliği yapan bölge olduğunu belirterek, “Akdeniz’de güçlü olmak, dünyada güçlü olmaktır” dedi.

Özlü, Kalkınma Bakanlığı’nın desteği, Akdeniz İhracatçı Birlikleri (AKİB), Mersin Ekonomi Platformu, Mersin Büyükşehir Belediyesi, Mersin Ticaret ve Sanayi Odası bölge ortaklığı ve NTV & Özgencil işbirliğiyle düzenlenen Akdeniz Ekonomi Forumu’nun ikinci gün oturumu açılışında, şunları söyledi:

“Endüstri 4.0 devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yok. Biz bu dünyanın, bu evrimin, bu durdurulamaz sürecin ve bu kesin gerçekliğin gerisinde kalamayız ve öncü ülkelerinden birisi olacağız. Bu maksatla son 1 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarda Türkiye’nin dijital dönüşüm yol haritasını hazırladık. Son noktaya geldik. Önümüzdeki günlerde kamuoyuyla paylaşacağız.”

Yol haritası hazırlandı

“Bunu yaparken sadece bakanlık olarak çalışmadık. Danışmanlık hizmetleri aldık, ayrıca TOBB, MÜSİAD gibi kuruluşlarla beraber çalıştık. Onların görüşleri doğrultusunda Türkiye’nin yol haritasını hazırladık. Açıkça ifade etmek isterim ki Endüstri 4.0 gerçeğinin gerisine düşmek, bu yeni üretim devrimini ıskalamak gibi bir lüksümüz yok. Günün devam eden hadiselerine baktığımızda dört bir tarafımızın ateş çemberiyle çevrilmiş olduğunu görüyoruz. Bin türlü belayla, aynı anda baş etmek durumundayız. Birçok cephede çetin bir mücadeleyi, sonuna kadar yürütmeye devam edeceğiz. Fakat bunların hiçbirisi, yani mevcut güvenlik ortamı, endüstri, sanayi cephesinde ve üretim savaşında bizi asla geride bırakamaz. Asla üretim çabamızı, endüstrileşme gayretlerimizi çevremizdeki güvenlik problemleri sebebiyle geride bırakamayız. Bunlar bizim önceliklerimiz arasında.”

Teknoloji üssü hedefi 

Yaşanılan çağda en büyük gücün teknoloji olduğunu vurgulayan Özlü, şunları kaydetti:

“Bilimi, teknolojiyi ve sanayiyi birbirinden ayırmadan, tüm bunları aynı hedefin araçları olarak görmek durumundayız. Bilimden güç alan bir teknoloji, teknolojiyle büyüyen bir tarım ve sanayi anlayışını benimsiyoruz. Memnuniyetle ifade etmek isterim ki çıkardığımız kanunlar ve hayata geçirdiğimiz düzenlemeler, bizim bu bakışımızı yansıtıyor. Bilim merkezi, teknoloji üssü ve ileri sanayi ülkesi Türkiye hedefimizdir.”


Kredi ve destekler

Akdeniz Bölgesi şehirlerine yönelik yatırım ve projelere devam ettiklerini dile getiren Özlü, şunları söyledi:

“Akdeniz Bölgesi’nde tamamlanarak sanayicilerimizin hizmetine sunulan organize sanayi bölgesi projelerine 2017 yılı fiyatlarıyla yaklaşık yaklaşık 400 milyon kredi desteği sağladık. Ayrıca, Akdeniz Bölgesindeki girişimcilerimize, kendi işlerini kurmaları ve geliştirmeleri için 2017 yılında yaklaşık 120 milyon lira destek verdik. Yine 2017 yılında, Akdeniz Bölgesinde yer alan 39 bin firmaya KOSGEB aracılığıyla yaklaşık 1 milyar liralık kredi temin ettik.”

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0