Kurtlara karşı savunma hattında sorun yaşayan İtalya'da 'Sivas kangalı' sesleri

Futbolda savunma taktikleriyle ünlü olan İtalya, bu aralar başka bir konuda savunma sıkıntısı yaşıyor. Toskana bölgesinde hayvancılıkla uğraşanlar son zamanlarda artan kurt saldırılarından bıkmış durumda. Kasabalı adeta "Yıldık!" diyor. Toskana bölgesinin meclis üyelerinden Roberto Salvini ise Sivas kangalının methini duymuş biri olarak, kangal köpeklerinin sorunu çözeceğine inanıyor.

Kurtlara karşı savunma hattında sorun yaşayan İtalya'da 'Sivas kangalı' sesleri

Kangal gibisi yok

Kangal gibisi yok

Salvini, şimdiye kadar birçok önlem alındığını fakat hiçbirinin işe yaramadığını söyledi. Tel örgüleri parçalayan kurtlar, çoban köpeklerine de saldırıp onları kaçırıyor. Hem güçlü hem sadık hem korkusuz hem de delikanlı olan Sivas kangallarının ünü ise Toskana'daki meclis üyesi olan Salvini'nin kulağına kadar gitmiş.

İtalya'daki çoban köpeklerinin liyakat sorunundan ötürü Sivas kangalları her an İtalya'ya transfer olup savunma hattını oluşturabilir.

"Birisi Toskana'ya bi' şey mi dedi?"

"Birisi Toskana'ya bi' şey mi dedi?"

Sivas'ın iftihar kaynaklarından olan kangal türündeki bu köpekler, 80 kiloyu aşan ağırlıkları, cesaretleri ve güçleriyle tanınıyor. Vefalı ve sadık olan kangallar Sivas'la özdeşleşmiş olsa da Toskana'da kendilerine iyi bakılması durumunda orayı da sevecek ve benimseyeceklerdir.

Bunu saldırgan kurtlar istedi

Bunu saldırgan kurtlar istedi

Maalesef her kurt Tarkan'ın kurdu gibi asil olmuyor. Kısa süre önce Siena'da 70 koyunu harcayan saldırgan kurtlar adeta Toskanalılar'ı delirtmiş durumda. Gerçi onların da tabiatı bu, avlanarak hayatta kalıyorlar. Fakat insanlara ait olan çiftliklere dadandıklarında haliyle önlem almak gerekiyor. Kurtların bir kısmının öldürülmesi fikri Çevre Bakanlığı ve hayvanseverler tarafından reddedilmişti. Bu nedenle de geriye çare olarak kangallar kaldı.

Ee ne demişler; her kurt kendi bacağından asılır. (İtalya'da kendi bacağından asılacak koyun kalmadığı için bu atasözü orada böyle söyleniyor)
 

60 sene önce neredeydiniz?

60 sene önce neredeydiniz?

İtalya'da 1960'lı yıllarda kurt sayısı 100'e kadar inmiş ve türleri tehlikeye girmişti. 1970'lerin başında İtalya'daki ilgili bakanlık tarafından koruma altına alınan kurtlar, aradan geçen zamanda üreyerek sayılarını 1600' kadar getirdi.

60 yıl önce yok olma tehlikesiyle koruma altınan o mağdur, o yetim kurtlar şimdi bir ölüm makinesi. Ee ne demişler, acıma yetime, döner koyar pençeyi.

Kangal bizimdir, bizim kalacak

Kangal bizimdir, bizim kalacak

İtalya'daki bu sorun için kangalları takviye kuvvet olarak gönderiyor olabiliriz fakat onlar Türkiye kökenli hayvanlar. Sonra 'On iki kangal Yunanistan'a verildi' gibi şeyler duymayalım.

turcel.orman@milliyet.com.tr
 

Bu makaleye ifade bırak