Ege

24.03.2017 - 04:04 | Son Güncelleme: 24.03.2017-4:06

Kuşadası jeotermali turizmin hizmetinde

Kuşadası’nda jeotermalin konutlarda ve turizm tesislerinde kullanılması amacıyla jeotermal kaynaklar özel sektör aracılığıyla işletmeye açılacak. Başkan Özlem Çerçioğlu, yasal sürecin başladığını belirtti.

Sitene Ekle

AYDIN DHA

CHP’li Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu’nun başkanlığında toplanan belediye meclisi, Kuşadası ilçesindeki jeotermal kaynakların turizm tesislerinde ve konutlarda hem ısınma, hem de termal turizm alanında kullanımının önünü açan kararı onayladı. Başkan Özlem Çerçioğlu, kararla birlikte yasal sürecin başladığını, meclis kararı sonrasında Aydın Büyükşehir Belediyesi’nin bu konuda bir ön fizibilite raporu hazırlayarak, Yüksek Planlama Kurulu’ndan yetki almak için Kalkınma Bakanlığı’na başvuru yapılacağını söyledi.

Sezon 12 ay olacak

Jeotermal enerji ile Kuşadası’nda konutlar, diğer enerji kaynaklarının üçte biri oranında bir maliyetle ısıtılabilecek. Turistik tesislerde kullanımı ise ilçede turizmin 12 aya yayılmasına olanak sağlayacak; termal turizmin önü açılacak. Yap-işlet-devret modeline göre ihaleyi alan şirket, 49 yılın sonunda işletmeyi Aydın Büyükşehir Belediyesi’ne devredecek. İhale ile Güzelçamlı ve Davutlar Bölgesi’nden başlamak üzere ilçede toplam 64 bin konut ısınma olanağı bulacak.

Otellere gün doğdu

Bölgedeki 160 otel termal suyu ısınma ve kür merkezi olarak değerlendirecek. Isınma sorunu yüzünden yılın 10 ayı atıl durumda bulunan onbinlerce konut da turizm amaçlı değerlendirilecek.


ABD Havacılık ve Uzay Dairesinin kısaltılmış adı nedir?
©Copyright 2019 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX