16.01.2012 02:30 | Son Güncelleme:
TURGAY İPEK, SALİH TEKİN, ZAFER KUMRU Erzurum DHA

Kusurumuz yok olay bir kaza

Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Ayık, antrenman yaparken pist kenarındaki tahta perdelere çarparak ölen 17 yaşındaki Aslı Nemutlu’nun kaza kurbanı olduğunu söyledi

Alp Disiplini Türkiye Şampiyonası’na katılmak üzere Erzurum’a gelen 17 yaşındaki milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun Konaklı’da 12 Ocak günü saat 11.00’da antrenman yaparken düşerek kafasını pist kenarındaki tahta kar perdesine vurması sonucu hayatını kaybettiği olayla ilgili olarak, Türkiye Kayak Federasyonu Başkanı Özer Ayık bir basın toplantısı düzenledi.
Gençlik Hizmetleri Spor İl Müdürlüğü’ne ait sosyal tesislerde yönetim kurulu üyeleriyle birlikte açıklamalarda bulunan Özer Ayık, kaza olduğunda yurt dışında bulunduğunu, döndükten sonra da Aslı’nın cenazesiyle uğraştıkları için bilgilendirme toplantısını ancak dün yapabildiklerini anlattı. Özer Ayık, bazı yayın organlarında olayın “cinayet” olarak gösterilmesinin kendilerini üzdüğünü belirtti. Özer Ayık, şunları söyledi:

‘Olay tamamen kaza’
“Yaşanan bu olay tamamen bir kazadır. Bu kazanın en masum tarafı, en suçsuz tarafı rahmetli kızımız Aslı’dır. Ama maalesef bu kaza onun başına gelmiştir. Kaza oradaki diğer sporcuların veya kaymak için gelen bir başka kişinin başına da gelebilirdi.  Maalesef tüm spor branşlarında olduğu gibi kayakta ta bu tür kazalar, ölümler olmaktadır. Uluslararası Kayak Federasyonunun (FIS) istatistiklerine göre alp disiplininde her 100 sporcudan 28’i çok ciddi kazalar sonucunda sakatlıklar geçirmektedir. Snowboard’ta yüzde 40, stil kayakta yüzde 30’dur.”

‘Yanlış bilgi verildi’
Olayı lastiği patlayan otomobilin yaptığı kazaya benzeten Ayık, kaza sonrası bilgi karmaşası yaşandığını söyledi. Aslı’nın ölümüyle sonuçlanan kazanın ardından futbol programlarında bile konunun gündeme geldiğini hatırlatan Ayık, “Meğer Türkiye’de ne kadar çok kayak uzmanı varmış. Herkes bilgi verdi. Tamamen futbolun konuşulduğu ortamda kayağı konuştu, kayağı yorumladılar. Maalesef çok yanlış bilgilerle kamuoyu bilgilendirildi” diye konuştu.

‘Kar perdesi ahşap olur’
Tartışmaların odak noktasında yer alan tahta kar perdesi ve güvenlik ağıyla ilgili dünya kayak merkezlerinden çekilmiş fotoğrafları göstererek açıklamalar yapan Başkan Özer Ayık şöyle devam etti:
“Kar perdesi, kar taneciklerinin rüzgar tarafından pistin dışına taşınmasını önlemek için uygulanır. Pistlerin en yakın noktalarına konulur. Hiç bir zaman güvenlik için kullanılmaz. Dünyanın her tarafında kar perdeleri kullanılmaktadır.
Bazı basında ‘Kar perdeleri plastik olmaz mı?’ ifadeleri çıktı. Kar perdeleri dünyanın her yerinde ahşaptan yapılır. Kar perdelerinin önüne minder, ağ, şu bu konulmaz. Konulduğunda amacı ortadan kalkar. Önüne bir şey koyduğunuz zaman rüzgar giriş çıkış olmadığı için kar perdesini söker atar.
Güvenlik ağı plastikten yapılır. Her yarışta olması gereken kuraldır. Yarış pistinin tamamını her iki yönden güvenlik ağlarıyla çevrelemek zorundayız. Bu Uluslararası Kayak Federasyonunun kuralı.
Güvenlik ağları dağın tamamında, pistlerin tamamında kullanılmaz. Sadece yarışmalarda kullanılır ve ayrıca dağda tehlike oluşturabilecek yerler varsa oralara ağ çekilir. Kar perdeleri ve güvenlik ağları farklı iki uygulama. Biri elma, biri armut. Güvenlikle alakalı bir zafiyet yok. Dağdaki tüm sert cisimlerin tamamının etrafı minderlerle kaplı. Alınmamış bir önlem yok.”

‘Sağlık önlemi yarışta’
Toplantıda basın mensuplarının antrenman sırasında neden ambulans bulundurulmadığı sorusuna Özer Ayık, federasyon olarak sadece yarışma anında sağlık önlemi almaktan sorumlu olduklarını belirterek şu yanıtı verdi:
“Yarışlar dışında bir sorumluluğumuz yok. Türkiye’de yüzlerce kayak kulübü var. Federasyonun antrenman esnasında sağlık tedbiri alması gibi sorumluluğu yok. Bizim sadece yarışlar esnasında sağlık tedbiri konusunda sorumluluğumuz vardır.”
Kayak bağı  kilo ile ilgili
 


Ayık, Aslı Nemutlu’nun kayağının ayağından çıkmasıyla ilgili bir soruyu da şöyle yanıtladı: “Alp disiplininde kayak bağlamaları sporcunun kilosuna göre yapılır. Sporcunun isteğine göre gevşek veya kuvvetli bağlanır. Kayarken yaşadığınız kazada kayak ayağınızdan çıkmazsa ayağınızı kırabilirsiniz. Kayaklarda emniyet sistemi vardır. Belli bir zorlanmada bağı ayağınızdan otomatikman atar. Belli süratin üstündeyseniz kayak çıkması süratle giden bir arabanın lastiğinin çıkması gibidir. İkisinde de kaza olur.”Öldüğü piste adı verilecek

Milli kayakçı Aslı Nemutlu’nun ölümünden duydukları üzüntüyü dile getiren Özer Ayık, kazanın olduğu piste ismini vereceklerini söyledi. Ayık, federasyon olarak Aslı adına yarışmalar düzenleyeceklerini ve ismini yaşatacaklarını söyledi.
 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0