Kütahya

Yerel Haber
26 Eylül 2017 - 13:30

Kütahya, Sporda 'Türkiye'ye Örnek' Oldu

IHA

Kütahyaspor Kulübü tarafından, kulüpler arası ’birlik ve beraberlik yemeği’ düzenlendi.
Kütahya Belediyesi Bengisu Sosyal Tesislerinde düzenlenen birlik ve beraberlik yemeğine Vali Ahmet Hamdi Nayir’in yanı sıra Kütahya Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, Kütahyaspor Kulubü Başkanı Ahmet Tekdemir, TKİ Tavşanlı Linyitspor Kulüp Başkanı Nizamettin Düzgün, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kulüp Başkanı Adnan Ersoy, Tavşanlı Moymulspor Kulübü Başkanı Ahmet Sapmaz, kulüp yöneticileri ile futbolcular katıldı.
Açılış konuşmasını Kütahyaspor Kulubü Başkanı Ahmet Tekdemir yaptı. Kulüpler arasında herhangi bir problem olmadığını, spor kulüplerini, taraftarları ve kamuoyunu birlik ve beraberlik içerisinde tutmak için herkesin üzerine bir görev düştüğünü ifade eden Tekdemir, “Kütahyasporumuz ve Kütahya’daki spor için kulüplerimizle birlikte birlik ve beraberliği aşılamak ve Kütahya’mızda bu birliği, bu kardeşliği özellikle Tavşanlı ile Kütahya ilişkilerini daha güzel, daha olumlu ve daha verimli bir seviyeye çıkarmak istiyoruz. Bu nedenle kulüpler arasında bu diyaloğu birlikte sağlayarak gerek taraftar gruplarımızı gerek spor kamuoyunu birlik ve beraberliğin içerisinde mutlaka bir araya getirmek istiyoruz. Aslında kulüplerimiz arasında hiçbir problem yok. Ancak il ve ilçe içerisindeki bazı grupların olumsuz tavırları nedeniyle gerginleşen ve gergin geçmesi beklenen bir durum söz konusu oluyor. Biz de bunu engellemek adına sizlerin önderliğinde böyle bir toplantı düzenledik. Birlik ve beraberliğimizi, sporun kardeşlik, sevgi, barış olduğunu gösterelim istedik. İnşallah bundan sonraki süreçte de aynı şekilde bu birlik ve beraberliğimize devam edecek, kulüpler olarak bu konuda üzerimize düşeni yaptığımız sürece taraftarlarımıza ve kitlelerimize de bu yönde olumlu bir şekilde spor sürecini yaşatacağımızı düşünüyorum. Kütahya’dan bir talebim daha olacak bu sene Kütahya’dan bir şampiyon mutlaka çıksın. Çünkü bu şehir profesyonelliği hak ediyor” dedi.
Kütahya Dumlupınar Üniversitesi Kulüp Başkanı Adnan Ersoy eğitim amaçlı düşünülen sporun il genelinde yaygınlaştırılması gerektiğini belirterek, “Biz üniversite olarak amatör spor kulüplerimizin yüzde 70’ini oluşturan bir potansiyele sahibiz. Sporu eğitim amaçlı olarak düşünüyoruz ve bunu ilimizde yaygınlaştırmak adına hareket ediyoruz. Hem eğitim sürecini arkadaşlarımız tamamlasın hem de sporun sevgi, barış ve dostluk kanalını kullansınlar diye mücadele ediyoruz. Bugün yapılan bu toplantıyı sürekli hale getirmeliyiz” ifadelerini kullandı.

Nizamettin Düzgün: Rekabet sahada olmalı

TKİ Tavşanlı Linyitspor Kulüp Başkanı Nizamettin Düzgün ise Kütahya ile Tavşanlı arasında herhangi bir sorun olmadığını bir grup taraftarın neden olduğu olumsuz durumları aşma gayretinde olduklarını söyledi. Kütahya’dan bir takımın mutlaka profesyonel ligde olması gerektiğini de dile getiren Düzgün, “Kütahya ve Tavşanlı arasında bazı gruplar nedeniyle husumete neden olan durumları aşmaya çalışacağız. Bu konuda elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz. Rekabetin yalnızca saha içerisinde olmasını istiyoruz. Kütahya’dan bir takımın mutlaka profesyonellikte olması lazım. Profesyonel ligde bir takımımızın olmaması çok acı. Sezonun barış ve dostluk içerisinde geçmesini temenni ediyorum” dedi.
Tavşanlı Moymulspor Kulübü Başkanı Ahmet Sapmaz ise dostluğun sahaya ve saha dışına taşınması için gereken desteği vereceklerini söyledi. Sapmaz, “Kütahyaspor ve Linyitspor’a elimizden geldiğince her mücadelede destek verdik. Amacımız sahada rekabet dışarıda dostluk. Bu konuda elimizden gelen tüm desteği vermeye hazırız” ifadelerini kullandı.

Müdür Sadık Ölçen: Dört takım bir il için az değil

Futbolda dostluk ve barış dilinin hakim olması için kulüp başkanları ile yöneticilere önemli görevler düştüğüne dikkat çeken Kütahya Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Sadık Ölçen, “Futbol deyince sloganları güzel, dostluk, kardeşlik, barış, iyilik, güzellik, sporun kaynaştırıcı gücü diyoruz; ama maalesef futbolun ayrı bir dili var. Stadyumlarda, futbol sahalarında gördüğümüz kavgalar, gürültüler, yakmalar, yıkmalar, küfürler her türlü şey bu futbolun içinde var. Sadece Kütahya’da değil Türkiye’nin her yerinde, her sahada mutlaka bunlar konuşuluyor. Bu konuda idarecilere çok büyük bir sorumluluk düşüyor. Yönetici kendisi şiddet dilini kullanır tahrik ederse tarafların da yapması normaldir. Dört takım bir il için az değil. Birlik ve beraberlik içerisinde, bunun en güçlüsü, en iyisi çıksın düşüncesiyle hareket edilse inanıyorum ki her sene neredeyse bir şampiyon çıkartılır. Rekabet vardır, olacaktır. Önemli olan bugün burada sağlanan birlik ve beraberliği sahaya, taraftarlara da taşıyabilmek” diye konuştu.
Kütahya’nın asayiş yönünde örnek illerden biri olduğunu belirten İl Emniyet Müdürü Hasan Çevik taraftarlarla kurduklara bağa dikkat çekti. Çevik, “Biz bu işin güvenlik boyutundayız. Seyirci ve takımlarla devamlı muhatap oluyoruz. Kütahya’mız asayiş yönünden sıkıntı yaratmayan, örnek illerimizden bir tanesi. Kütahya’daki taraftarlarla bir köprü kurduk, centilmen bir taraftar grubuna sahibiz. Yöneticilerden tek talebimiz taraftarlarına sahip çıksınlar. Sporun sevgi, kardeşlik olduğunu unutmasınlar. Aslında tedbirleri artırıyoruz ancak biz taraftarla karşı karşıya değil yan yana yürüme isteğindeyiz. Biz de Kütahya’nın bir parçasıyız. Kütahya’ya hizmet ediyoruz. Takımlarımızın başarılı olması bizleri mutlu ve motive ediyor. Emniyet teşkilatı olarak Kütahya’nın ve takımlarının hakkını güvenlik boyutunda kimseye yedirmeyiz” ifadelerini kullandı.

Başkan Kamil Saraçoığlu: Türkiye’ye örnek olmalıyız

Birlik ve beraberlik yemeğinde yapılan konuşmaların sahaya ve taraftara da mutlaka yansıtılması gerektiğini vurgulayan Belediye Başkanı Kamil Saraçoğlu, “Burada önemli konuşmalar, açıklamalar yapıldı ancak tüm bu konuşmalar burada kalmamalı, taraftara, sahaya yansımalı. Bunu yansıtacak olan da sizlersiniz, bizleriz. Bir ilin dört tane güzide takımı zaman zaman yenecek, zaman zaman yenilecek; ama önemli olan centilmence olması. Miniklerimizin, gençlerimizin örnek alabileceği ağabeyleri olması gerekiyor futbolda ki onlar da hedef belirlesin. Zaman zaman Avrupa’dan örnek veriyoruz. Hep söylüyorlar, ’Biz yenildik ama maçtan sonra taraftarlarla kol kola evlerimize, kulüp binalarımıza gidebildik, hiçbir sıkıntı yok.’ Biz ne hikmetse kavgaya, farklı bir rekabet ortamına getiriyoruz. Bunu getirmemiz gerekiyor bu konuda Kütahya olarak Türkiye’de örnek bir il olabiliriz. Tavşanlı Linyitspor tüm Türkiye’de Kütahya’nın ismini duyurdu, bizler sahip çıktık, maçlarına gittik. Bence bu açıdan bakmak lazım. Hangi takım kendini daha iyi hazırladıysa, daha iyi motive olduysa muhakkak ipi o göğüsleyecek. O kim olursa olsun iyi takımın Kütahya’dan çıkması en büyük arzumuz. İnşallah sezon sonunda Kütahya’da bir şampiyon çıkarırız diye ümit ediyoruz ve buna da yürekten inanıyorum" dedi.

Vali Ahmet Hamdi Nayir: Spor hiçbir zaman kavga, küfür, tedirginlik değildir

Ortak tavrın dostluk ve kardeşlikten yana olduğu takdirde taraftarlara da olumlu yansıması olacağını belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yeni sezonun kulüplerimiz, sporcularımız, ilimiz için hayırlara vesile olmasını, kazasız, belasız bir sezon geçirmemizi temenni ediyorum. Başta gösterilen bu iyi niyet, kendi fikrimizi, kendi gönlümüzü ortaya koyarak böyle bir birlik ve beraberlik gösterisi içerisinde bir arada bulunmanın önemli bir başarı olduğunu, önemli sonuçlar ortaya çıkaracağını söylemek istiyorum. Spor hiçbir zaman kavga, küfür, tedirginlik değildir. Bunların dışındaki şeylerdir spor; ama maalesef artık geldiğimiz noktada futbol niyeyse böyle bir mecraya doğru döndü ve kendini böyle lanse ettirmeye başladı. Bu durum illa böyle olacak manasına da gelmesin. ’Ne yapalım her ilde var, bizde de var’ dersek baştan kaybetmiş oluruz. Her yerde var olsa da bizde olmaması gerekir, düşüncesiyle bizim yola çıkmamız lazım. Bu salonda bulunan arkadaşlarımızın üzerine düşen önemli görevler var. Bu görevler yerine getirildiğinde zannediyorum ki bir başarıda önemli bir katkımız olur. Futbol için sahaya gelenlerin çoğu nezih bir ortamda huzurlu bir şekilde rekabete izlemeye geliyor. Çok küçük bir azınlık orada işi karıştırmak için geliyor. Maçın sonuna kadar dönüp futbolcuya, topa çok az bakan, sürekli bir karıştırma hevesi içerisinde olan, sürekli kendini deşarj etmeye çalışan, her takımdan bir kaç kişi çıkıyor seyirciler arasında. Bunlar hoş şeyler değil. Eğer bizim ortak tavrımız kardeşlikten yana, oradaki düzeni sağlamaktan yana olursa bu mesajımız taraftar topluluklarına da çok güzel bir şekilde ulaşır” dedi.
Birlik ve beraberlik yemeği, karşılıklı fikir alışverişinin ardından sona erdi. (EFE)

KütahyaYerel Seçim Sonuçları

Kütahya Hava Durumu

16°CŞİMDİPERŞEMBE
©Copyright 2013 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.