Kuzey Kore ve Güney Koreli basketçilerden 'karma' maç

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında son dönemde birbirinden sevimli gelişmeler yaşanıyor. İade-i ziyaretler, el ele göz göze fotoğraflar, karşılıklı dostluk mesajları... Ve şimdi de Koreli basketbolcular arasında dostluk maçı karşımıza çıktı. Hem de yıllar sonra...

Kuzey Kore ve Güney Koreli basketçilerden 'karma' maç

Fotoğraflar haber ajanslarına düştü

Reuters'ından AP'sine bütün ünlü haber ajansları, Kuzey Kore ve Güney Koreli basketbolcuların 15 yıl sonra dostluk maçı yaptığını duyurdu, çekilen fotoğraflarla "Yok inanmam abi, gözümle görmeden inanmam"cılara kanıtlar sunuldu. Evet, fotoğraflarda Güney Kore ve Kuzey Kore arasında yapılan maç gözümüze gözümüze sokuluyor. Karma takımlar oluşturuldu. Ülkelerin adları yerine 'Barış' ve 'Refah' kelimeleri seçildi ve bu şekilde iki takım mücadele etti.

Neden her şey bu kadar toz pembe?

Hoş gelişmeler bunlar. Son dönemde Kore cephesinden öyle olumlu haberler yansıyor ki insan şaşırıyor. Kim Jong-Un yakın zamana kadar gerek Güney Kore'yi, gerekse tüm dünyayı nükleer füze konusunda tehdit etmedi mi yahu, diye akıllarda soru işaretleri oluşuyor. İstesek de istemesek de bu son gelişmeleri o kadar da 'hayıra' yoramıyoruz.

 

 

Paranoyak mı olduk?

Peki ya aslında tüm bu yaşananlar gerçekten hiçbir alt metin barındırmıyorsa? Ya tüm bu yaşananlar gerçekten yaşanıyorsa? İyi niyetliyse? Her şey normalleşiyor ya da normalleşme yolunda cidden iyi niyet barındıran bir çaba söz konusuysa? Peki diyelim böyle, o zaman biz mi fazla kötüyüz? Paranoyak gibi her şeyin altında bir şey arıyoruz?

Değişmeyecek tek şey...

Bunu elbette bilemeyeceğiz. Ülke politikaları bunlar sonuçta. İnsan değiller. Dostluk maçları yapılabilir, dostluk mesajları yayınlanabilir. Sonra bir anda sanki bunlar hiç olmamış gibi iki Kore tekrar eskisi gibi tehditkâr tavırlar sergileyebilir. Sonra tekrar hiçbir şey olmamış gibi 'kardeşlik' vurgusu yapabilir. Sanırım her şeyden önce değişkenliği kabullenmeliyiz. Dünyanın dönen bir gezegen olduğunu, statik hiçbir şeyin olmadığın; değişmeyen tek şeyin değişim olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekiyor...

 

twitter.com/mayksisman
instagram.com/mayksisman
youtube.com/mayksisman
can.sisman@milliyet.com.tr

 

 

 

Bu makaleye ifade bırak