Dünya
07.02.2016 - 13:01 | Son Güncelleme: 07.02.2016-13:05

Kuzey Kore'ye İngiltere'den tepki

İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond, Kuzey Kore'nin uzun menzilli füze fırlatmasıyla ilgili olarak, "Kuzey Kore’nin eylemleri bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi sürdürüyor" dedi.

Sitene Ekle
ABD Strateji Komutanlığının (USSTRATCOM) Kuzey Kore’nin uzun menzilli  füze fırlattığı yönündeki açıklamasını takiben Hammond, denemeyi “provokasyon”  şeklinde nitelendirdi.
 
Kuzey Kore'nin nükleer ve balistik füze geliştirmeyi, halkının  refahının önüne koyduğunu belirten Hammond, şunları kaydetti:
 
 "Balistik füze teknolojisi denemesini kuvvetle kınıyorum. Bu, bir dizi  Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) kararının açık ve kasıtlı ihlali.  Kuzey Kore’nin eylemleri  bölgesel ve küresel güvenliğe tehdit teşkil etmeyi  sürdürüyor. Kuzey Kore BMGK’nın nükleer denemelere ve füze denemelerine karşı  anlamlı önlemler alma konusunda oybirliği halinde olduğunun farkında."
 
Hammond, BMGK'nın bugün konuyu görüşmek üzere toplanacağını  hatırlattı.BMGK, Kuzey Kore'nin füze denemesinin ardından bugün ABD,  Japonya ve Güney Kore tarafından acil toplantıya çağrılmıştı.
 
Kuzey Kore ise denemesini "barışçıl bir uzay programı" şeklinde  nitelendirerek, konuyu "uzun menzilli füze ile uzaya uydu fırlatıldığı" şeklinde  duyurmuştu. Kuzey Kore Merkez Televizyonu da Kwangmyongsong-4 (Parlayan Yıldız-4)  adlı uydunun başarılı şekilde belirlenen yörüngeye oturduğunu kaydetmişti.
 
Kuzey Kore, daha önce de 2006, 2009 ve 2013'te ülkenin doğusundaki  Kilju kenti yakınlarında yer alan Punggye-ri tesisinde 3 yer altı nükleer test  yapmıştı. Kuzey Kore, en son 6 Ocak 2016'da hidrojen bombası denemesi  gerçekleştirdiğini açıklamıştı. Açıklamanın ardından acil toplanan BMGK üyeleri,  bu ülkeyi "şiddetle" kınamış, deneme 1718, 1874, 2087 ve 2094 sayılı BMGK  kararlarının açık ihlali olarak değerlendirilmişti.
 
Kuzey Kore'nin 2006'da balistik füze denemesi yaptığı iddiası üzerine  15 Temmuz 2006'da 1695 ve 14 Ekim 2006'da 1718 sayılı iki BMGK kararı kabul  edilmiş, 1718 sayılı karar, BM şartının güç kullanma yetkisini içeren 7. bölümü  altında düzenlenmişti. Kararın uygulanması, denetlenmesi ve ambargo listesinin  tespit edilmesi için de "1718 Yaptırımlar Komitesi" oluşturulmuştu.
 
  
 

Erken rezervasyon’da %50’ye varan indirimler...


Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Enerji şarkısını hangi sanatçımız söyler?
    ©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.