02.10.2018 09:53 | Son Güncelleme:

KYK bursları ne zaman ödenecek? KYK'dan ek yurt başvuru duyurusu

KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? Sabırsızlıkla beklenen KYK burs başvuruları için heyecan dorukta. Peki KYK burs başvuruları ne zaman ödenmeye başlayacak? KYK burs-kredi farkı nedir? İşte 2018-2019 Eğitim Öğretim döneminde üniversite okuyacak öğrencileri yakından ilgilendiren bilgiler...

Ek kontenjan ve diğer kontenjan türleri için yurt başvuruları başladı. Üniversite heyecanı yaşayan öğrenciler ise arayışa geçti. Bir yandan yurt sonuçları sorgulanmaya devam ederken, diğer yandan 2018 KYK burs başvurularının ne zaman yapılacağı araştırılıyor. Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından alınacak olan KYK burs başvurusu nasıl yapılır? KYK burs-kredi işlemleri ne zaman başlayacak?

"EK KONTENJAN VE DİĞER KONTENJAN TÜRLERİ İÇİN YURT BAŞVURULARI

Ek kontenjan, özel yetenek sınavı veya lisans tamamlama programıyla yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan, lisansüstü (yüksek lisans/doktora eğitimi gören ara sınıf öğrencileri dâhil), yurt içi/yurt dışı eğitim programlarına katılan, 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler ile diğer öğrencilerin (diploma notu ile dikey geçiş yapan, GATA’dan elenen vb.) yurt başvuruları 3-10 Ekim 2018 tarihleri arasında http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresinden alınacaktır."

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

KYK burs başvuruları başladığında, Yurtkur tarafından duyurulacak. Üniversite öğrencileri merakla araştırdığı KYK burs başvuruları için detaylı bilgiyi haberimizin içeriğinden öğrenebilecek. 

KURUMDAN İLK DEFA BURS / ÖĞRENİM KREDİSİ ALACAK ÖĞRENCİLER;

Burs / öğrenim kredisi müracaatında bulunan öğrencilerden sadece öncelik belgesi istenilmektedir. Diğer beyan edilen bilgilere ait kontroller ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından web ortamında veya manyetik ortamda alınarak, yapılmaktadır. İstenilen belgeler başvuru indeks sayfasında ve kyk.gsb.gov.tr adresinde ilan edilmektedir.

Öncelik Belgeleri

Şehit/Gazi çocuğu (Şehit bekar ise bekar kardeşi/gazi bekar ise kendisi) (İlgili Kurum ve Kuruluşlardan alınacak belge), 
Sağlık kurulu raporu ile %40 ve üzerinde engelli olduğu belgelendirenler.(Tam teşekküllü Devlet Hastanesi)  Lise ve dengi öğrenimlerini Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığına bağlı yetiştirme yurtlarında barınarak tamamlayanlar (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 

Darüşşafaka Lisesinden mezun olanlar, (Kurumumuz tarafından araştırılacaktır.) 

Amatör milli sporcular (Gençlik ve Spor Bakanlığı Spor Genel Müdürlüğünden, amatör futbolcular Futbol Federasyonundan teyit edilmektedir.)

Anne ve babası vefat edenler,(Kurumumuz tarafından Mernis'den alınmaktadır.)

Öğrencilerin; yukarıdaki söz konusu belgeleri ilgili kamu kurum ve kuruluşlarından alarak, belirlenen süre içerisinde Kurumun "Söğütözü Mahallesi 2176 Sokak No:25 Çankaya /ANKARA " adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına posta ile göndermeleri veya elden teslim etmeleri gerekmektedir.

Belgeleri ile beyanları arasında farklılık bulunan öğrencilerin burs/ kredi tahsis işlemleri vermiş oldukları belgeleri esas alınarak yapılacaktır. Tahsis yapılamayan öğrencilere ayrıca bilgi verilmeyecektir.

BURSUN KESİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Başarısız olması, 
Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması, 
Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, 
Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi, 
Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski öğretim kurumunda bir yıl başarısız olması yada öğretimine bir yıl ara vermesi, 
Öğretim kurumunun kapatılması, 
Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, 
Kesin hükümle mahkum olması 
hallerinde öğrencilerin bursu kesilmektedir.

ÖĞRENİM KREDİSİNİN KESİLME SEBEPLERİ NELERDİR?

Öğretim kurumundan ayrılması, çıkarılması veya geçici olarak uzaklaştırılması,
Vazgeçme, izin alma, kayıt dondurma, 
Sağlık sebebiyle öğretim kurumuna devam etmemesi, 
Öğretim kurumunu değiştirmesi esnasında, eski okulunda bir yıldan fazla başarısız olması ya da öğretimine bir yıl ara vermesi, 
Öğretim kurumunun kapatılması, 
Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma cezası alması, 
Kesin hükümle mahkum olması 
hallerinde öğrencilerin öğrenim kredisi kesilmektedir.


 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 5Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 3Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy9