03.10.2018 10:22 | Son Güncelleme:

KYK burs başvuruları ne zaman yapılacak? KYK bursları ne zaman ödenecek?

KYK burs başvuruları ne zaman başlıyor? Bu yıl üniversite okuyacak binlerce öğrenci heyecanla KYK burs başvuruları ile ilgili araştırmalar yapıyor ve KYK burs başvurularını bekliyor. İşte KYK burs başvuruları ile ilgili tüm detaylar...

KYK burs başvuruları için heyecanlı bekleyiş sürüyor. Milyonlarca öğrenci büyük bir merakla KYK burs başvurularının başlamasını bekliyor. Peki bu yıl KYK burs başvuruları ne zaman başlayacak ve KYK bursları ne zaman ödenecek? İşte bursları ile ilgili tüm detaylar...

EK KONTENJAN VE DİĞER KONTENJAN TÜRLERİ İÇİN YURT BAŞVURULARI BAŞLADI

Ek kontenjan, özel yetenek sınavı veya lisans tamamlama programıyla yerleşen, yatay/dikey geçiş yapan, lisansüstü (yüksek lisans/doktora eğitimi gören ara sınıf öğrencileri dâhil), yurt içi/yurt dışı eğitim programlarına katılan, 7143 sayılı Kanun kapsamında aftan yararlanarak yeniden öğrenime başlayan öğrenciler ile diğer öğrencilerin (diploma notu ile dikey geçiş yapan, GATA’dan elenen vb.) yurt başvuruları 3-10 Ekim 2018 tarihleri arasında http://yurtkur.gsb.gov.tr/ internet adresinden alınacaktır.

BAŞVURU SIRASINDA DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR

Yurt başvurusunda bulunan öğrencilerin beyanlarının doğruluğu, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından ilgili makamlar nezdinde araştırılacaktır. Beyanlarınızın doğru olmadığının tespit edilmesi halinde yurt hakkınız iptal edilecektir. 

Başkasına ait T.C. Kimlik numarası ile yurt başvurusu yapıldığının tespit edilmesi halinde, ilgili T.C. kimlik numarasına ait tüm başvurular geçersiz sayılacaktır. 

Göç İdaresi Genel Müdürlüğü'nden T.C Kimlik Numarası alınması zorunludur.Aksi halde başvuru yapamazsınız. 

İnteraktif başvurunuzu yaparken her alanı dikkatlice inceleyiniz.

Hatalı, eksik bildirim, gerçeğe aykırı beyan; yurtta barınmanızı engeller.

Yurtta kalmaya hak kazanan öğrencilere ait bilgiler www.kyk.gov.tr internet adresinden öğrenilebilecektir. Ayrıca adrese herhangi bir tebligat yapılmayacaktır.

Başvuru bitim tarihine kadar başvuru bilgilerinizde güncelleme yapabilirsiniz.

KYK EK YURT BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ!

KYK BURS BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

2018-2019 Eğitim Öğretim dönemi için KYK burs başvurusunda bulunmak isteyen öğrenciler sabırsızlanıyor. Fakat KYK burs başvurularının ne zaman başlayacağı henüz belli değil. Yurtkur tarafından KYK burs başvuruları başladığında, haberimizin içeriğinden KYK burs başvuru linkine ulaşabilirsiniz.

KYK BURS BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Burs/kredi başvuruları her yıl kamuoyuna duyurulan tarihler arasında e-Devlet üzerinden alınmaktadır. e-Devlet şifresi olmayan öğrencilerin kimliği ile birlikte PTT şubelerine giderek mutlaka e-devlet şifresi almaları veya diğer e-devlet giriş yöntemlerinden birine (internet bankacılığı, e-imza, mobil imza, T.C. kimlik kartı) sahip olmaları gerekmektedir. Başvuru sırasında öğrenciden ekonomik, sosyal ve eğitim durumuna ilişkin bilgiler talep edilmekte ve bu bilgiler kamu kurumlarından alınan veriler ile karşılaştırılarak teyit edilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda bütçe durumuna göre belirlenen sayıda öğrenciye burs verilmekte, durumu mevzuata uygun diğer tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi verilmektedir.

ÖĞRENİM VE KATKI KREDİSİ TAKSİTLERİNİN ÖDENME ZAMANI

Borçlu öğrenim ve/veya katkı kredisi taksitini her dönemin son ayının son iş günü mesai bitimine kadar ödemekle yükümlüdür. Taksitleri daha sonraki bir tarihte ödeyenler zamanında ödememiş sayılırlar. 

Ödeme günü (borcun aylıktan kesilmesi hali hariç) taksitin ödenmesi ile ilgili banka dekontu tarihidir. 

Ödemeyi ve gününü kanıtlama yükümlülüğü borçluya ait olup, ödemelerde bir ihtilaf halinde Kurum kayıtları esas alınacaktır. 
Öğrenim ve katkı kredisi borçlusu olup, borç taksitlerini zamanında ödemeyenlerin birinci defada, borçlarının bir yıllığı, tekrarında ise tamamı ivedilik kazanmaktadır. 

İvedilik kazanan borçlar bu tarihten başlayarak 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun Hükümlerine göre vergi daireleri yada mal sandıklarınca tahsil olunarak, Kurum hesabına aktarılır.

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 1Kararsızım
  • 1Kızgınım
  • 1Üzgünüm
Toplam Oy3